Protein Dolu En İyi 3 Sulu Yemek Tarifi

30 Mayıs 2019
Bu protein dolu sulu yemekleri, her kaşıklayışınızda büyük annenizin mutfağına geri döneceksiniz. Kim o günlere dönmek istemez ki? Üstelik bir yandan sağlıklı bir şekilde karnınızı doyururken, diğer yandan iyi bir miktar protein alıyor olacaksınız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bugünlerde sulu yemekler, günden güne geçmişe ait bir şey gibi görülmeye başlanıyor. Kış günlerinde herkese çok iyi gelen, oldukça doyurucu ve faydalı olan bu yemeklere, bu gözle bakılması çok üzücü. Bu protein dolu sulu yemek tariflerini yapmak için zaman ayırmaya değer.

Sulu yemeklerin bir başka pozitif özelliği de, günlerce lezzetlerini kaybetmeden kalabilmeleri. Oldukça sulu oldukları ve et suyu içerdikleri için,  ısıtıldıklarında tatları bozulmaz. Bu nedenle, yemek pişirmeye zaman bulamadığınız günlerde, dondurulmuş hazır gıda veya hazır yiyecek aradığınızda bu yemekler harika seçeneklerdir.

Bu üç lezzetli protein dolu sulu yemek tarifine bir göz atın.

Protein Dolu Sulu Yemek Tarifleri

Sizinle paylaşmaya karar verdiğimiz bu tarifleri seveceğinizden eminiz. Hepsinde bol miktarda protein mevcuttur. Ayrıca çok sağlıklılardır ve yapılışları 1 saatten az sürer. Bu tarifleri aklınızda tutun ve protein dolu bu lezzetleri, günlük beslenme programınıza ekleyin.

Patatesli, Biberli Tavuk Yemeği

Tavuk göğsü genellikle sporcuların favorisi olan bir yiyecektir. Bunun nedeni, her 100 gramında 31 gram protein bulunmasıdır. Bu miktar, oldukça yüksektir. Ayrıca yağ miktarı da çok düşüktür. Tavuk göğsü, lezzetli ve çok sağlıklı bir seçenek olsa da genellikle sulu yemeklerde yer almaz.

tavuklu biberli sulu yemek

Sizin için, içerisinde tavuk göğsü, patates ve yeşil biber bulunan bir tarif seçtik. Bu tarifi hazırlamak için, işe soğanı ve sarımsağı pişirerek başlayın. Sonra yeşil biberleri kızartın.

Pişince, doğranmış tavuk göğüslerini ekleyin. Bir tutam tuz atın. Et neredeyse tamamen pişene kadar her şeyi dakikalarca kısık ateşte pişirin.

Bolca et suyu ekleyin. Ufak ufak doğranmış patatesleri ekleyin. Son olarak, et suyu azalana ve patatesler pişene kadar kısık ateşte 15 dakika pişirin.

Buğday Glutenli (Seitan) Tencere Yemeği

Kim demiş sulu yemekte illa et olmalı diye? İkinci tarifimiz sağlıklı ve vegan bir seçenek. Bu tarif, et yemeyi tercih etmeyenler için mükemmeldir. Üstelik lezzetli bir sulu yemek yemenin keyfini çıkarırken bir yandan protein de almış olacaksınız.

Size, içerisinde mantar ve domates olan, buğday glutenli bu sulu yemeği tavsiye ediyoruz. Soğuk kış günlerinde, sıcak bir yemek yemek istediğinizde, bu lezzetli ve doyurucu yemeği yapabilirsiniz.

bezelye ve patatesli yemek

Buğday gluteni, %24.5 protein içeren, etin yerine tüketilen bir yiyecektir. Bu tarifte onu, tıpkı bir et gibi doğrayarak kullanabilirsiniz. Kalın parçalar halinde doğrayın ki, tavada ufalanmasın.

İlk yapmanız gereken şey, soğanı ve sarımsağı pişirmektir. Sonra sotelemek için mantarları ekleyin. Biraz tuz atın. Son olarak, buğday gluteni parçalarını ekleyin ve yaklaşık 5 dakika pişirin.

Tüm malzemeler neredeyse piştiğinde domatesi ekleyin. Hepsini kısık ateşte 15 dakika boyunca pişirin. Tüm malzemelerin üzerini kaplayacak kadar bol miktarda domates kullanın.

Eginarlı Eti Yemeği

Dana veya sığır etini tercih edebilirsiniz. İkisinde bolca -tam olarak yüzde 24 oranında- protein içerir. Bu nedenle, protein dolu sulu yemekler listemizde üçüncü sırada yer vermek üzere, bu et türünün bulunduğu bir sulu yemeği tercih ettik.

Enginarın tüm sağlıklı özelliklerine sahip olduğundan emin olmak için, organik olanları tercih edin. Lif açısından zengin olduğu, idrar söktürücü görevi gördüğü ve kalorisi düşük olduğu için, bu yiyeceğin etin yanında meze olarak bulunabileceğine karar verdik.

et ve havuçlu sulu yemek

Bu sulu yemeği yapmak için, ilk adım enginarları temizlemektir. Kararmalarını engellemek için hızlı olmalısınız. Tam olarak temizleyebilmek için öncelikle bir süre suda bekletin.

Sonra, bir tavada eti kızartın ve içine doğranmış soğanları ekleyin. Buğday gluteni ve tavuğun aksine, etin pişmesi uzun sürer. Et parçaları kalınsa kısık ateşte pişirin ki her tarafları pişsin.

Daha sonra, enginarları ekleyin ve tüm malzemelerin üzerini et suyu ile kaplayın. Su ve, sebzeli veya etli bulyon tablet de kullanabilirsiniz. Son olarak et suyu azalana kadar yarım saat boyunca kısık ateşte pişirin ve sıcakken servis yapın.

Bu protein dolu sulu yemek tariflerinin hepsi, içerdikleri malzemelerin faydalarını barındırırlar. Kesinlikle seveceğiniz harika seçeneklerdir!