Spirulina Spor Performansını Nasıl Etkiler?

Birkaç farklı çalışmaya göre, antioksidan takviyesi genellikle spor performansı için olumsuz etkiler meydana getirir. Aşağıda, Spirulina adlı bu takviye hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.
 

Spirulina, bir süredir süper yiyecek olarak kabul edilen bir yosun çeşididir. Başlıca özellikleri arasında, enerji metabolizmasının performansında yer alan B grubunun vitamin kaynağı olmasıdır.

Buna ek olarak, bitkisel krallığın bir proteini olduğu için katkısı yüksek kalitede olmasa da, oldukça proteinlidir. Spirulina bazı esansiyel amino asitlerden yoksundur ve sindirilebilirliği hayvansal proteinden daha düşüktür. Öte yandan, yüksek demir içeriğine sahip bir besindir.

Bu niteliklerin ötesinde, spor performansı üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Bu yazıda size ne olduklarını ve bu takviyenin nasıl verimli bir şekilde tüketileceğini anlatacağız.

Spirulina ve Spor Performansı

Spor Hekimliği dergisinde yayınlanan bir makale, antioksidan takviyesinin spor performansına zararlı olduğunu belirtmektedir. Ancak bu araştırma bazı istisnaları dikkate aldı. Bunlardan biri, uzun süreli egzersiz için faydalı olabileceği hipotezinin ucunu açık bırakan Spirulina’dır.

Bu mikroalg ile takviyenin yağ oksidasyonunu iyileştirebileceğine ve egzersize bağlı lipit peroksidasyonunu azaltabileceğine dair göstergeler vardır. Bununla birlikte, en son çalışmalar sadece aşırı kilolu ya da obez insanlarda spirulina takviyesinin performansında bir artışı göstermektedir.

Bu bireylerde algler, fiziksel egzersizle sinerji içinde, vücut kompozisyonu ve kardiyo-solunum uygunluğu ile ilişkili parametreleri iyileştirebilir.

spirulina

Bunun ötesinde, normopoz sporcuları ya da seçkin sporcular üzerindeki etkilerini göstermek için herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu, Spirulina takviyesinin sporcunun performansını artıran ergojenik yardımlar arasına yerleştirilmesini önler.

 

Spirulina’yı Nerede Bulabiliriz?

Bu mikroalg toz ya da tablet halinde bulunur. Günlük doz, iki ya da üç dozda yaklaşık iki gramdır. Toz halindeki versiyonun avantajı, bazı insanlar için tadı çok hoş olmasa da, smoothie ya da meyve sularına eklenebilmesidir.

Organoleptik özelliklerinin maskelenmesi nedeniyle, en yaygın olarak tablet formunda tüketilir. Diğer maddelerle kontaminasyon riski az olan, kolayca satın alınabilen ucuz bir takviyedir. Bununla birlikte, aşırı kilolu ya da obez insanlar dışında kanıtlanmış bir etkisi olmadığını vurgularız.

Spirulina Tüketimi ve Sağlık

Bu maddenin spor performansını arttırmak amacıyla önerilmesi mantıklı olmasa da, eğer amaç sağlığı iyileştirmekse, bir kılavuz olarak kullanılabilir. Bu alglerin düzenli tüketimini orta ve uzun vadede kardiyovasküler bozukluk riskinde bir azalma ile ilişkilendiren çalışmalar vardır.

Bu nedenle, resveratrol gibi kalp fonksiyonunu iyileştiren diğer antioksidan bileşiklerle birlikte tüketmek faydalı olabilir. Her durumda, taze ürünler içeren çeşitli ve dengeli bir beslenme düzeni, bu ürünün takviye edilmesine gerek kalmadan orta ve uzun vadede sağlığı garanti etmek için yeterli olacaktır.

Aklınızda Tutun!

Spirulina, sözde sağlık yararları nedeniyle son yıllarda moda olan bir mikroalgdir. Spor performansı üzerindeki etkileri de incelenmiştir.

Bununla birlikte, bu alanda fazla kilolu bireylerde fiziksel egzersiz planındaki performansta hafif bir iyileşmenin ötesinde hiçbir şey gösterilememiştir.

göbek

Aksine, kardiyovasküler sağlık üzerindeki koruyucu etkileri, özellikle takviye, flavonoidler gibi diğer antioksidanların alımı ile birleştirilirse, orta ila uzun vadede umut verici olabilir.

Bununla birlikte, sağlık açısından, en iyi strateji çeşitli ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmaktır. Taze ürünlerin mevcudiyetinin ve işlenmiş gıdaların tüketilmemesinin sağlanması, orta ve uzun vadede organik işleyişin iyileştirilmesi için faydalıdır.

Spor performansında bir artış arıyorsanız, yapılan birkaç çalışmada etkisi olduğu gösterilen piyasadaki diğer ergojenik maddeleri kullanabiliriz. Bu, diğerleri arasında kreatin, kafein, beta alanin örnek olarak gösterilebilir.

Daha önce bahsedilen maddeler, orta ya da uzun vadede zararlı yan etkileri olmadan, hem amatör hem de profesyonel sporcularda spor performansını artırmaya izin verir.

  • Andrea JB., Will GH., Impact of dietary antioxidants on sport performance: a review. Sports Med, 2015. 939-55.
  • Hernández Lepe MA., López Díaz JA., Juárez Oropeza MA., Hernández Torres RP., et al., Effect of arthrospira (Spirulina) maxima supplementation and a systematic physical exercise program on the body composition and cardiorespiratory fitness of overweihgt or obese subjects: a double blind, randomized and crossover controlled trial. Mar Drugs, 2018.
  • Hernández Lepe MA., Olivas Aguirre FJ., Gómez Miranda LM., Hernández Torres RP., et al., Systematic physical exercise and spirulina maxima supplementation improve body composition, cardiorespiratory fitness, and blood lipid profile: correlations of a randomized double blind controlled trial. Antioxidants, 2019.