Elektrolitler Sporcularda Nasıl Çalışır?

Terleme yoluyla aşırı sodyum kaybı, bir sporcunun performansını önemli ölçüde azaltan hiponatremiye neden olabilir. Elektrolitlerin performans için önemi hakkında daha fazla bilgi veriyoruz.
 

Elektrolitler, sporcunun sağlığında önemli mineral tuzlarıdır. Çeşitli fizyolojik reaksiyonları ve metabolik süreçleri etkiler, su ve ozmotik dengede önemli bir rol oynarlar. Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elektrolitler olarak işlev gören farklı mineraller vardır.

Aşağıdaki makalede, sporcuda ne kadar önem taşıdıklarını ve özellikle uzun vadeli olaylarda katkılarını sağlamak için neden gerekli olduğunu keşfetmeyi öneriyoruz.

Sodyum

Bu mineral aktif olarak sinir impulsunun iletilmesine katılır. Ek olarak, kan basıncını ve hücresel homeostazı düzenler. İdrar veya ter kaybı yoluyla eksikliği, hastalığın seyrini ölümcül olabilen bir hastalık olan hiponatremiye neden olabilir.

Bu mineralin düşük seviyeleri, susuzluk mekanizmasına aktif olarak katıldığı için dehidrasyonu teşvik etmenin yanı sıra sporcularda baş dönmesine neden olabilir. Bu nedenle, sodyum eksikliği, Anasthesiologie, Intensivmedizin, Notfallmedizin, Schmerztherapie: AİNS dergisinde yayınlanan bir makalede belirtildiği gibi, spor performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Öte yandan, 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, egzersizin neden olduğu sodyum kaybı kas yorgunluğunu ve kalp ritmindeki değişiklikleri tetikleyebilir.

Magnezyum

Magnezyum eksikliği esas olarak sporcunun performansı için olumsuz olabilen kas kramplarının ortaya çıkmasıyla ilişkilidir. Ek olarak, mitokondriyal düzeyde ve protein sentezinde enerji metabolizmasında işlevlere sahiptir.

gıdalar

Genel bir kural olarak, diyet değiştiği ve ter veya idrar yoluyla aynı aşırı kayıplar tespit edilmediği sürece, bu mineral ile takviye gerekli değildir. Bununla birlikte, dayanıklılık yarışmasından önce içeceğe belirli miktarda magnezyum verilmesi kramp riskini en aza indirebilir.

 

Kalsiyum

Bu mineral vücutta en bol olanıdır ve kemik metabolizmasına aktif olarak katılır. Ayrıca sinir impulsunun iletimi için etkileri vardır.

Emilimi, D vitamini tarafından tercih edilir. Ter yoluyla kalsiyum kayıpları, uzun bir spor olayı sırasında onu değiştirme ihtiyacına yol açabilir.

Bununla birlikte, bu mineralin spor içecekleri çerçevesinde alınmasının ötesinde takviye sistematik olarak önerilmemektedir.

Potasyum

Spor dünyasındaki potasyumun ana işlevi, glikojenin depolanmasına aracılık etmek ve su dengesini sağlamaktır.

Bu nedenle, spor uygulamaları sırasında şeker ve potasyum içeren yiyeceklerin (muz gibi) tüketimi önerilir. Her iki besin de kas glikojen depolarının ikmalini garanti ettiğinden birbirlerini içten tamamlıyorlar.

Elektrolitler nerede bulunur?

Elektrolit ihtiyaçlarınızı ticari bir izotonik spor içeceği ile karşılayabiliriz. Bu tür bir ürün genellikle vücudun fizyolojik işlevlerini geliştirmek için kullandığı mineral tuzların her birinin gerekli miktarlarını sağlar.

Bu içeceklerin bazıları şekerler veya beta alanin veya sodyum bikarbonat içeren tampon maddelerle zenginleştirilmiştir. Performansı artırmak amacıyla piyasada bileşimlerinde kafein bulunan ürünler de bulunmaktadır.

Öte yandan, mineral tuzları tabletleri satın almak ve spor etkinliğinin başlamasından önce bir su şişesi içinde eritmek mümkündür. Günlük diyet sayesinde, bu tür maddelerin normal katkısını garanti ediyoruz.

içecekler

Bununla birlikte, vücudun mineral tuzlarının bir parçası ter yoluyla kaybolduğundan, bu ihtiyaçların dayanıklılık sporlarında değiştirilebileceğini unutmamalısınız.

 

Elektrolit kaynağınızı asla ihmal etmeyin

Hidrasyon (su) bir sporcunun diyetinde temel bir unsur olduğu gibi, elektrolit dengesi yorgunluğun başlamasını veya büyük problemleri önleyebilir.

Mineral tuzlarının doğru desteğini sağlamak için çeşitli bir diyet gereklidir. Ek olarak, terlemenin neden olduğu kayıpları telafi etmek için dayanıklılık egzersizi sırasında izotonik içeceklerin kullanılması iyi bir fikir olabilir.

Antrenman veya müsabaka bittiğinde vücudun kaybettiği bütün besinleri yenilemenin önemli olduğunu unutmayın. Bunu yapmak için, sebze ve yeterli protein yükü içeren tam bir egzersiz sonrası yemek garanti edilmelidir.

  • Dresely F., Disturbances of sodium homeostasis. Anasthesiol Intesnivmed Notfallmed Schmerzther, 2018. 53 (7-8): 492-502.
  • Volpe SL., Magnesium and athlete. Curr Sports Med Rep, 2015. 14 (4): 279-83.