Stevia Ürünleri Sağlık İçin Faydalı mı?

Son on yılda, stevia tarlalarının sayısında bir artış oldu. Bu ot, doğal bir tatlandırıcıdır ve şeker yerine tüketilebilecek sağlıklı bir alternatiftir.
 

Son zamanlarda, sakarine çok açık bir rakip ortaya çıktı, adı ad stevia. Sağlığımız için faydalı olduğu düşünülen güçlü ve doğal bir tatlandırıcıdır. Şimdi bu ota daha yakından bakalım ve faydalarını açıklayalım.

Stevia (Şeker Otu) Nedir?

Stevia, Güney Amerika gibi ılıman iklimlerde yetişen bir çalı bitkisidir. Bu yaprak dökmeyen bitki yaklaşık bir metre yüksekliğe ulaşabilir.

şeker otu demeti

Bu bitkinin insan için birçok faydası olduğundan tüketimi de artmıştır. Başlangıçta alışılmadık bir tada sahip olduğundan, tadına alışmak bir adaptasyon süresi gerektirebilir. Birçok insan için, stevia günlük kullanım için leziz bir tatlandırıcı katkı maddesi haline gelmiştir. Günlük tükettiğimiz yüksek şekerin oranını değiştirmenin ve azaltmanın bir yoludur.

Kahve, süt ve çayımızı tatlandırmak için de kullanabileceğimiz sakarin yerine, stevia içeren ürünler sunan birçok marka vardır.

Stevia kullanmanın temel faydaları:

  • Güçlü bir antioksidandır. Yeşil çay ya da domates gibi antioksidan özelliklere sahip diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında, bu ürün beş kat daha etkilidir.
  • Bağırsak geçişini kolaylaştırır. Lif içeriği nedeniyle, sindirimi arttırır. Bu yüzden kabızlık çeken insanlar için de faydalıdır.
  • Şeker hastaları için uygundur. Tüketimi, kan şekeri değerinde bir artış oluşturmaz, bu nedenle şeker hastaları için mükemmel bir seçenektir.
 

Stevia Ürünleri Vücuda Zararlı mıdır?

Bazı şeyler gerçek olamayacak kadar iyi görünür, bu kadar sağlıklı bir ürünü kullanmanın bir sakıncası olmalıdır. Bu nedenle birçok tüketici bu yeni tatlandırıcının tüketiminin ne kadar sağlıklı olduğundan şüphe ediyor. Sonuç olarak, pek çok ülkenin stevia tüketimini onaylaması için geçen sürede bir gecikme yaşandı. Örneğin, Amerika Birleşik Devletlerindeki büyük şirketlerin bu otu kullanmasına 10 yıl öncesine kadar izin verilmiyordu.

Yapılan eleştirilerden bazıları, sözde toksik veya genotoksik bir etki ile ilgilidir. Şimdiye kadar bu kanıtlanmış bir gerçek değildir, ancak dedikodular hala devam ediyor.

Ancak, bazı insanların stevia otunu tükettikten birkaç dakika sonra sindirim problemleri yaşadığını biliyoruz. Belirli bir yiyeceğe karşı toleranssız olan insanlar her zaman küçük bir yüzdeye karşılık geleceğinden, bu beklenen bir durumdur. Pek çok insan, örneğin yumurta veya balık gibi ürünlerle ile benzer sorunlar yaşamaktadır, ancak bu, bu ürünlerin kullanımı konusunda endişe yaratmamaktadır.

Gerçek olan ise, tüketiminden kaynaklanan herhangi bir yan etkinin, büyük miktarlarda tüketilmesinin bir sonucu olduğudur. Bu durum tamamen imkansız olmasa da, olasılığı oldukça düşüktür çünkü stevia, şekerden 300 kat daha tatlıdır. Bu nedenle, her zaman küçük miktarlarda tüketilir.

 

kut kola ve pepsi

Stevia ve Diyet

Stevia ürünleri, fazla kilolu ya da obez insanlar ve kilo vermek isteyenler arasında çok popüler bir tercihtir. Tatlandırıcı etkisine ek olarak, şekerin hiç bir olumsuz yanını barındırmaz. Stevia ürünleri şekerin yerine geçip, daha az sağlıklı olan özellikleri ortadan kaldırır.

Şekeri diyetinizden çıkarmanız ve bunun yerine steviaya geçmenizin sebeplerinden bazıları:

  • Çoğu ürün şeker içerir. Evde sahip olduğunuz gıda ürünlerinin içeriklerini kontrol etmenizi öneririz. Farkında bile olmadan tükettiğiniz şeker bazlı ürünlerin sayısına şaşıracaksınız. Bu nedenle bunun yerine stevia ile kahve veya çay içmek tercih edilebilir, çünkü bu aşırı miktarda tükettiğimiz şekerin bir kısmını ortadan kaldırır.
  • Sıfır kalori. Stevianın bir başka yararı ise, kalori içermemesidir. Çok fazla kalori tüketmemek, pek çok diyetin ana hedeflerinden biridir.

Anton, S. D., Martin, C. K., Han, H., Coulon, S., Cefalu, W. T., Geiselman, P., & Williamson, D. A. (2010). Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2010.03.009

Salvador-Reyes, R., Sotelo-Herrera, M., & Paucar-Menacho, L. (2014). Study of Stevia (Stevia rebaudiana Bertoni) as a natural sweetener and its use in benefit of the health. Scientia Agropecuaria,157-163. doi:10.17268/sci.agropecu.2014.03.06