Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Diyet

20 Şubat, 2020
Bu yazıda sigarayı bırakmak için izlemeniz gereken diyeti uygularken size rehberlik edecek bir dizi ipucunu paylaşacağız. Ayrıca anksiyeteyi, kilo almadan azaltmanıza yardımcı olacak bir dizi ipucunu paylaşacağız.
 

Sigarayı bırakmak birçok insan için imkansız bir görev gibi görünüyor. Özellikle sigara içme alışkanlığı olanlar için çok çaba gerekiyor. Sağlam bir irade ile her şeyin mümkün olduğunu unutmayın. Bu zor görevde size yardımcı olacak bir diyet önerdik.

Sağlıklı atıştırmalıklar alın

Sigarayı bırakmak neredeyse anksiyete ve ruh hali değişimleriyle benzer durumlardır. Çoğu durumda, eski sigara içenler anksiyeteyi azaltmak için daha fazla yiyecek yemekte ve sonuç olarak kilo alma eğilimindedirler.

Anksiyete ortaya çıktığında, yemek için buzdolabına gidiyoruz ve bir nedenden ötürü, gerekenden daha fazla yiyoruz.

Elma tutan kadın

Gerçek şu ki anksiyete, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk hafta boyunca kaçınılmazdır. Nikotin eksikliği nedeniyle vücudun bu şekilde tepki vermesi normaldir. Zaman geçtikçe yavaş yavaş vücut adapte olur ve anksiyete yavaşça kaybolur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, anksiyete (nikotinin yokluğundan kaynaklanan) kaçınılmazdır, ancak süreci daha katlanılabilir hale getirmeniz ve kilo almanızı önlemeniz için bazı ipuçları vardır.

  1. Sağlıksız yiyecekler almayın. Bu çok basit bir şey gibi görünüyor, ancak sağlıklı yemek için çok çaba gerekiyor. Evde abur cubur yoksa bunu uygulamanın çok daha kolay hale geldiğini unutmayın. Kendinizi rahat hissettiğinizde alışverişe çıkmaya çalışın. Bunu yapmanız alışverişte yapılacak seçimlere yardımcı olacaktır. Market alışverişine yemek yedikten sonra gitmek daha uygundur. Kendinizi memnun ve rahat hissettiğinizde, alışveriş listenize bağlı kalacaksınız.
  2. Sağlıklı atıştırmalıklar pişirin. Zihninizi meşgul etmenin ve sigara içmeyi düşünmeyi önlemenin iyi bir yolu yemek yapmaktır. Kendi sağlıklı atıştırmalıklarınızı yapabilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler yapmanız sizi meşgul edecektir ve rahatlatacaktır.
  3. Evinizde mutlaka meyve bulundurun. Meyveler doyurucudur ve ortalama olarak düşük kalori barındırırlar. Hem sağlıklı hem de lezzetli meyveler seçin. Onları doğrudan yiyebilir veya meyve salataları ve meyve suları yapabilirsiniz.
 

C vitamini yönünden zengin yiyecekler

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bir başka ipucu da C vitamini açısından zengin gıdaları tüketmektir. Sigara içenlerin genellikle C vitamini eksikliği yaşadığını biliyor muydunuz?

C vitamini içeren yiyecekler genellikle oldukça tatmin edicidir, bu nedenle anksiyeteyi yatıştırmak için uygun yiyeceklerdir. İşte günlük diyetinize kolayca dahil edebileceğiniz bu önemli vitamini içeren bazı yiyecekler.

  • Brüksel lahanası
  • Karnabahar
  • Portakal
  • Limon
  • Yeşil biber
  • Kırmızı biber

Her zaman yanınızda bir şişe su taşıyın

Sigara içme dürtüsünü azaltmanın diğer bir yolu her zaman yanınızda bir şişe su taşımaktır. Her sigara yakmak istediğinizde bir yudum su içebilirsiniz. Anksiyeteyi azaltmasına ek olarak, düzenli olarak su tüketmek nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir.

Su içen kadın

Uzmanlar nikotinin vücuttan tamamen çıkarılmasının yaklaşık 20 gün sürdüğüne inanıyorlar. İlk üç hafta geçtikten sonra, vücut bu yoğunlukta nikotin istemeyi bırakır, çünkü adapte olmaya başlar.

Su nikotinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmanın yanı sıra, herhangi bir kalori içermez. Bu nedenle su içmek diyetinize fazladan kalori eklemeden memnun hissetmenin harika bir yoludur. Yukarıda belirtilen tüm ipuçlarını uygularsanız, genellikle kişinin sigarayı bırakmasında ortaya çıkan kilo alımı sizde meydana gelmez.