Tütünün Sporcular İçin Olumsuz Etkileri

Tütün herkesin sağlığına zararlıdır ancak, sporculardan bahsettiğimizde tütün daha da zararlıdır. Nedenini öğrenmek için okumaya devam edin.
 

Tütün bağımlılığı, günümüz toplumundaki en zararlı alışkanlıklardan biridir. Bu öyle büyük bir sorundur ki, birçok hükumet bunu bir halk sağlığı sorunu olarak algılar. Tütün, yılda yaklaşık beş milyon ölümün doğrudan sorumlusudur. Sigara içen birçok insan bu alışkanlığın olumsuz etkilerini azaltmak için fiziksel aktivite yapmaya çalışır. Ancak, sporcular için tütün, özellikle zararlıdır.

Tütünün Sporcular Üzerindeki olumsuz Etkileri

Onlarca yıldır insanlar tütün bağımlılığının olumsuz etkilerini tartıştılar. “Tartışıyoruz” diyoruz, çünkü tütünün ve bunun temel bileşeni nikotinin sözde faydalarından bahseden şüpheli çalışmalar da vardır.

Ayrıca bakınız: Egzersiz Yapmanın Psikolojik Faydaları

Ancak, tartışmalı ahlaki değerlere sahip tanıtım hilelerinin ötesinde, herkes sigara içmenin kötü olduğunu bilir. Peki, tütün tüketiminin olumsuz etkileri nelerdir? Sigara içmek, tüm kardiyovasküler sisteme zarar verir ve akciğer kapasitesini kısıtlar. Sadece bununla da kalmaz, aynı zamanda boşaltım sistemine olan zararların da dahil olduğu uzun liste vardır.

Pasif İçiciler: Etkilenmiş Fakat Sessiz

Tütün, sadece sigara içenleri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sigara içenlerle yaşayanlar üzerinde de olumsuz etkileri vardır. İstatistikler, sigara içen kişinin dumanın yüzde 15’ini soluduğunu ve kalan yüzde 85’inin havaya salındığını gösteriyor.

İkinci el tütün dumanına maruz kalan en savunmasız insan grubu, çocuklardır. Çalışmalar, tütünün kulak iltihabı, astım ve diğer solunum sistemi rahatsızlıkları ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu çocukların, nihayetinde sigara tiryakisi olma olasılığı yüksektir.

 

En yüksek risk grubundaki çocuklar uzmanlar tarafından “kalıtsal sigara içenler” olarak adlandırılmaktadır. Bunlar, sigara içenler tarafından dünyaya getirilen bebeklerdir. En ağır vakalar, hamilelik veya emzirme döneminde nikotin bağımlısı olan annelerden doğan bebeklerdir.

Sporcular İçin Tütün: Tehlikeli Bir Kombinasyon

Sigara içmenin sağlığa olumlu bir etkisi yoktur. Ayrıca düzenli fiziksel aktivitenin vücut üzerindeki olumlu etkilerini en aza indirir. Spor yapmak bu alışkanlığın neden olduğu zararı ortadan kaldırmaz.

sigara izmariti dolu ciğerler

Sigara kullanımı ve egzersizin bir arada olması, hareketsiz bir yaşam tarzı korurken sigara içmekten daha fazla risk taşıyabilir. Sigara içen bir kişinin kalbi, talepleri yerine getirmek için daha çok çalışmalıdır.

Dinlenme anında dakikadaki kalp atışı sayısı, sigara içenler arasında daha yüksektir. Bu, yoğun bir hareketlilikten sonra normal nefes almayı zorlaştırır.

Akciğerler: Tütün Kullanan Sporcularda En Çok Zarar Gören Organ

Sigara akciğer kanserinin başlıca nedenidir. Sigara içmenin, ağızdan bronşlara kadar, solunum yolu ile ilgili diğer tüm organları doğrudan etkilediği gerçeğinden bahsetmemize gerek bile yok.

Akciğerlerin kapasitesini önemli ölçüde kısıtladığınızda, kana ulaşan oksijen miktarı ciddi miktarda azalır. Bu durum, vücut dokusunda oksijen eksikliğine neden olur ve bu da, yüksek oranda kas sistemi yorgunluğu ve hatta çöküntü riski oluşturabilir.

 

Kas Hasarı

Sigaranın kaslar üzerindeki olumsuz etkisi, iyileşme süreçlerini yavaşlatmaktan veya geciktirmekten fazladır. Spor salonunda, ağırlık kaldırma seanslarınızı neredeyse verimsiz hale getirerek kas büyümesini engeller.

Aynı zamanda, sigara içmek kas dokusunun büyüklüğünde ve kuvvet uygulayabilme yeteneğinde de bir azalmaya neden olabilir. Bunun başlıca nedeni, glikojen fosforilaz miktarının artmasıdır. Bu enzim kaslardaki enerji rezervlerinden sorumlu olan glukozu parçalar.

sigarayı bırakan kadın

Sporcular İçin Tütün: Bu Bağımlılığın Üstesinden Nasıl Gelinir?

Nikotin, uyarıcı ve anti-depresif etkilere sahiptir. Pek çok uzman, bu özelliklerin tütünün bağımlılık gücünün önde gelen nedenlerinden biri olduğuna inanmaktadır. Bu bağımlılık, eroin bağımlılığından sonra ikinci en güçlü olan bağımlılıktır.

Sigara içenlerin alışkanlıklarını desteklemek adına öne sürdüğü bir diğer iddia, kaygı düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olduğudur. Tütün, günlük stresle savaşmanıza gerçekten yardımcı oluyor mu? Unutmayalım ki, fiziksel egzersiz stresi azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Uzmanlar, sigara içenlerin (özellikle uzun süredir sigara içenlerin) yavaş ve dikkatli bir şekilde egzersize başlamalarını önerir. Bedeni, kademeli bir biçimde artan fiziksel aktiviteye adapte etmek gerekir. Yıllarca sigara içmenizden ötürü akciğerleriniz üzerinde oluşan olumsuz etkileri, bağımlılığınızdan kurtulduktan sonra birkaç gün içerisinde geriye alamayacağınızın farkında olmalısınız.