Sarımsakla Kilo Vermek: Faydalarını Keşfedin

25 Şubat, 2020
Sarımsak, en sevilen yemeklere kattığı tatla sayısız tarifin parçası olan bir malzemedir. Ayrıca, insanlık tarihinde en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden de biridir. Bugünkü yazımızda sizlere, sarımsakla kilo vermek hakkında bilgi vereceğiz. 
 

Modern toplumlarda çekici bir dış görünüşü olan az yağlı ve kaslı bir vücuda sahip olmak yaygın bir amaç haline gelmiştir. Bu konuyla ilgili engeller neredeyse her zaman aynıdır: yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite eksikliği. Bugünkü yazımızda, size bu konuda yardımcı olabilecek bir yöntemden bahsedeceğiz: sarımsakla kilo vermek.

İnsanlar, son zamanlarda hızlı sonuçlar ve mucize formüller aramaya yönelmiştir. Bunun sonucunda da inanılmaz etkileri olduğu düşünülen malzemelerin olduğu “mucize diyetler” yaygın hale gelmiştir. Sarımsak da çok farklı faydalara sahip olan ama mucizesini tek başına göstermeyen bu malzemelerden biridir.

sarımsakla kilo vermek

Sarımsakla kilo vermek isteyen insanların, ideal olarak bir uzmanın gözetiminde, zamanla oturtacakları belirli ve gerçekçi bir plana uyması gerekmektedir.

Sarımsağın faydaları

Bu popüler malzeme, tartışılmaz faydalara sahiptir. Bu yüzden, sarımsak, çok eski zamanlardan beri neredeyse her hastalığı iyileştirmesiyle ünlü olmuştur. Hatta bazı kültürlerde, bu becerikli malzemenin vampirleri kovduğu bile düşünülmektedir!

Besin bileşenlerine bakıldığında sarımsak, A, B ve C vitaminleri içerdiği gibi fosfor, silikon ve sülfür gibi elementler de içermektedir. Ayrıca, antioksidan özelliklere de sahip olan sarımsak, iyot, mineral tuzlar ve demir açısından da zengindir.

 

Sarımsak, dolaşım sistemi için de faydalıdır. Vücudu temizlemeye yarayan anti-enflamatuvar ve konjesyon giderici özelliklere sahiptir. Ayrıca sarımsak, kırışıklıkların oluşumunu önlediği ve akneyle savaştığı için cildinize de iyi gelir.

Ayrıca, doğal bir antibiyotik olan sarımsak enfeksiyonları önlemek, iyileşmeyi hızlandırmak ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarla savaşmasının yanı sıra sindirim ve bağışıklık sistemini de destekler.

Sarımsakla kilo vermek

Bu doğal malzeme, kandaki kötü kolesterolün ve trigliseritlerin seviyesini düşürür. Aynı zamanda, şeker seviyesini de düzenleyerek vücutta yağ oranının düşmesini sağlar.

Sarımsak, vücuttan toksinlerin ve yabancı maddelerin atılmasını sağlayan güçlü bir arındırıcıdır. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırdığı için daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Buna ek olarak, sarımsağı yemeklere tat vermesi için kullanmak, doyma hissi yaratır. Çünkü sarımsak, kalıcı ve gerçek bir tokluk hissetmenizi sağlar. Öte yandan, bu malzemenin fazla miktarlarda tüketilmesi reflü gibi sindirim sorunlarına yol açabileceği için sarımsak tüketiminizi sınırlı tutmanız gerektiğini de unutmamanız gerekir.

Nasıl tüketmelisiniz?

Sarımsak, pek çok faydaya sahip olmasına rağmen genellikle yemeklere tat vermesi için kullanılmaktadır. Bununla beraber, sarımsağın kilo kontrolü sağlaması gibi çeşitli özelliklerinden dolayı “ilaç” olarak da tüketilmesine sebep olmuştur.

sarımsağın faydaları
 

Sarımsak yemenin yaygın bir yöntemi, bir diş sarımsağı eczaneden aldığınız bir ilaç gibi bir miktar suyla yutmaktır. Bunu sabah ilk iş olarak yapmanız önerilmektedir.

Bazı insanlar ağız kokusu olmaması için kokusuz sarımsak tüketmeyi tercih etmektedir. Bununla beraber, pek çok insan, sarımsağın kokusunun çıkarılmasının onu neredeyse tüm özelliklerinden mahrum bıraktığını düşünmektedir.

Sarımsağı yağsız sütte bekletmek

Solunum sorunlarını önlemek için doğal bir yöntem, bir diş sarımsağı ezmek ve bir gece boyunca yağsız sütte bekletmektir. Ardından, uyanır uyanmaz sütü içmeniz gerekmektedir.

Sarımsak ve tarçın

Sarımsakla kilo vermek istiyorsanız bu malzemeyi tarçınla karıştırarak meyve suyu halinde de tüketebilirsiniz. Bu sayede, hem metabolizmanızı hızlandırarak vücutta yağ birikmesini önleyebilir hem de kandaki şeker oranını düşürebilirsiniz.

Bu içeceği hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece bir diş sarımsak ve yarım çay kaşığı toz tarçındır. Malzemeleri bir bardak kaynamış su ile karıştırın ve daha sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ardından, karışımı bir süzgeçten geçirin ve tadını çıkarın!