Pektin Egzersizi Nasıl Etkiler?

15 Haziran 2019
Pektin, yiyeceklerde bulunan bir besindir ve yaptığınız egzersizi destekler. Esas olarak, elma gibi meyvelerde bulunur. Pektin egzersizi nasıl etkiler, daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Daha önce pektini duymuş ve ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Pektinin egzersiz üzerindeki etkilerini biliyor musunuz? Basitçe anlatmak gerekirse, pektin egzersiz yapsanız da yapmasanız da bedeniniz için çok önemli bir maddedir.  Bu yazımızda pektinin egzersizi nasıl etkilediğini anlatacağız.

Bilmeniz Gerekenler

Pektin sağlığınız için çok faydalıdır. Başta elma, portakal ve üzüm olmak üzere, her meyvede ve havuç gibi sebzelerde bulunur.

Ayrıca, benzer fonksiyonları olduğu için, bir lif türüdür. Size bir besin sağlamasa da, vücudunuzdaki toksin ve atık maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden pektin, vücudunuzun formda kalması için harika bir müttefiktir.

Diğer bir faydası da sindirim sırasında üretilen karaciğer ve safra kesesi salgılarını emerek, kötü kolesterolü yok etmeye yardımcı olmasıdır. Ayrıca, pektin aşağıdaki faydaları da sağlar:

1. Egzersizi Etkiler Çünkü Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Şeker ve yağ emiliminde rol aldığından, pektin bakımından zengin gıdaları kilo verme diyetlerine dahil etmek yaygın bir durumdur.

2. Tok Hissetmenizi Sağlar

Bir önceki başlığa benzer şekilde, pektin içeren meyve ve sebzeler tüketmek, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu da, öğünler arası canınızın çektiği yiyeceklerden uzak durmanız için harikadır.

3. Kan Basıncını Kontrol Eder

Pektin sadece kolesterolü düşürmekle kalmaz, aynı zamanda polisakkarit, safra atımını da arttırabilir. Diğer bir deyişle, kan basıncını düşürmeye yardımı olur. Bu nedenle sağlık uzmanları hipertansiyonu olan insanlara tavsiye ederler.

portakallar

4. Bağırsak Hareketlerini Düzenler

İshal veya kabızlık problemleriniz varsa, pektin içeren daha fazla meyve yemelisiniz. Bunun nedeni, bağırsak hareketlerinizi düzenlemeye yardımcı olması ve sorunu ortadan kaldırmasıdır.

Herkes yüksek dozda pektin tüketebilir mi? Önerilen günlük miktar yetişkinler için 15 gramdır. Çocuklar, hamile kadınlar ve aşırı duyarlılığı veya alerjisi olanlar, bu miktarın çok altında tüketmelidir.

Kaynaklar

Meyveler egzersiz yapanlar için mükemmeldir ve bu yeni bir bilgi değildir. Kilo vermek veya kolesterollerini düşürmek isteyenler için de ayrıca faydalıdırlar. En sağlıklı meyvelerden biri olan elma, yüksek miktarda pektin içerir.

Bu lif, profesyonel ve amatör sporcular için gereklidir, çünkü antrenman ve yarışmalarda performanslarını arttırır. Bu nedenle antrenörler, antrenman ve yarışlardan önce, özellikle de anaerobik olanlardan önce, sporculara belirli meyveleri yemelerini tavsiye ederler. Örneğin ağırlık kaldırmayı içeren aktivitelerden önce.

Pektin, kardiyo veya aerobik yaparken, egzersize kendinizi tamamen verebilmeniz için gerekli olan enerjiyi sağlayan doğal bir kaynaktır. Bazen egzersizleri tamamlamak için yeterli enerjiniz olmayabilir ve nedenini bilemeyebilirsiniz. Bunun nedeni, yeterince pektin tüketmemeniz olabilir!

Sizi tok hissettirmesine rağmen, hantal hissettirmez veya egzersiz yapmanıza engel olmaz. Yani, mideniz sindirmekle meşgul olur ancak, siz çok yemek yediğiniz zamanlara kıyasla oldukça rahat hissedersiniz.

Pektin ve Egzersiz Arasındaki İlişki

Bu maddenin faydası için antrenmandan bir saat önce bir elma (kendisi veya elmalı shake) yemeniz yeterlidir. Organik elma yemenizi tavsiye ederiz, çünkü organik meyveler diğer meyvelerden daha az tarım ilacı ve kimyasallar içerir.

yeşil elma ve ceviz

İster inanın ister inanmayın, kabuğu soyulmamış bir elma, size tüm rutininizi tamamlamanız için ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir. Ayrıca, bu sayede egzersizi tamamladığınızda, elinize geçen ilk şeyi yiyecek kadar da aç olmazsınız.

Bir süre için, yediğiniz pektin, şekerleri başka tarafa yönlendirecek ve metabolize edilmelerini ve vücut yağlarını arttırmalarını önleyecektir.

Sonuç olarak, pektin hem egzersizi ve hem de kaslarınızı etkiler. Bu nedenle, amacınız kas kütlenizi geliştirmekse, diyetinize mutlaka eklemeniz gerekir. Egzersiz öncesi ve sonrası shake ve öğünlerinize eklerseniz, sonuçlarını çok kısa sürede göreceksiniz.

  • Mamani Crispin, P. L., Ruiz Caro, R., & Veiga, M. D. (2012). Pectina: Usos farmaceúticos y aplicaciones terapéuticas. Anales de La Real Academia Nacional de Farmacia.