Manyok Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Manyok, harika besinsel faydaları olan sıra dışı bir besindir. Bu yumru, özellikle bütçenize dikkat ederek sağlıklı bir besin arayışı içerisinde iseniz tam size göredir.
 

Beslenme düzenimize ekleyebileceğimiz bu kadar çok yiyecek seçeneği arasından, nişastalı sebzeleri eklemeyi unutmamak önemlidir. Manyok gibi kök bitkiler, beslenme programımız için daha fazla seçenek ortaya çıkartmaktadır. Bizim kültürümüzde bu kök az bilinen bir besindir, ancak pek çok faydası vardır.

Neden Diğer Kültürlerden Ürünleri Beslenmemize Dahil Etmeliyiz?

Sağlıklı bir beslenme programı denince, marul ve tavuk göğsü ilk akla gelen seçeneklerdir. Ancak, sağlıklı bir beslenme programını takip ederken, bazen tabaklarımızı tekdüze ve nötr lezzetlerle doldurmak zorunda kalabiliyoruz.

Değişik yiyecekleri pişirmenin farklı yollarını denemek sadece bir başlangıçtır. Mutfak maceranız yeni yiyeceklerle devam etmelidir. Onları nasıl pişireceğinizi öğrenmek ve beslenme programında neye katkıda bulunduklarını anlamak önemlidir. Bir yemeğin başka bir kültürde popüler olması, mutlaka sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Ancak, küçük miktarlarda ve bazı durumlarda, diğer kültürlerden yiyecekleri denemek ilginç olabilir.

 

Manyok: Yepyeni Bir Keşif

Cassava olarak da bilinen manyok, Amerika’nın tropik bölgelerine özgü bir kök bitkidir. Büyümesi için gerekli çevresel koşullar, ısı ve nemdir. Bununla birlikte, bu odunsu çalılar diğer iklimlere de adapte olabilir. Yetiştirmek için ciddi bir ekonomik yatırım gerektirmez ve kuru hava koşullarında bile büyüyebilir.

Manyokun gıda olarak tüketilen kısmı, havuç ya da patatese benzer köklere sahiptir. Bu bildiğimiz sebzelerle aynı şekilde tüketilir, ancak manyokun besleyici bileşimi hoş bir şekilde farklıdır.

Manyok: Besleyici Bileşimi

Karşılaştırabileceğimiz diğer köklerin aksine, manyok yüzde 90 nişasta içerir ve protein ve yağ bakımından oldukça düşüktür. Bu beslenme bilgisi Nijerya Bilim Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göredir. Diğer yandan, C vitamini, kalsiyum ve bazı B kompleks vitaminlerinin konsantrasyonu açısından zengin olmakla birlikte, mikro besin seviyeleri azdır.

 

Yumrudan çıkan yapraklar soya fasulyesine daha fazla benzer, ve kökün kendisinden daha yüksek protein oranına sahiptirler. Yapraklar genellikle sebzeden atılsa da, az miktarda lif içerirler. Aynı zamanda antioksidan etkileriyle öne çıkan bir polifenol ve tanen kaynağıdır (üzümde bulunur).

Nijerya’da yapılan araştırmaya göre, manyok ayrıca siyanojenik karbonhidratlar da içermektedir. Bu nedenle, aşırı miktarda tüketildiğinde ve vitamin ve mineraller bazında eksik olan bir beslenme programı çerçevesinde ise, nöropati veya zehirlenme gibi hastalıklara neden olabilir.

Ama siz panik yapmayın! Bunun gerçekleşmesi için, pratikte yalnızca manyok bazlı bir beslenme programınızın olması ve başka bir şey yememeniz lazım. Daha önce de söylediğimiz gibi, ulaşmak istediğimiz şey, şu anki beslenme programına çeşitlilik ve yeni tatlar katmak.

kızarmış manyok

Manyokun Özellikleri

Daha önce de söylediğimiz gibi, manyok temel olarak karbonhidratlardan oluşur, bu yüzden yüksek enerjili bir besindir. Ayrıca, nişastanın büyük bir kısmı, diyet lifi sağlayan dirençli bir yapıdadır.

Dirençli nişasta, bağırsak geçişine yarar, tokluk sağlar, metabolik koşulları iyileştirir ve kilo verilmesine yardımcı olur. Manyok, yüksek bir besin yoğunluğuna sahip bir besin değildir. Bu nedenle, onu tüketmek istiyorsanız, vitaminleri ve mineralleri garanti eden dengeli bir beslenme programı içerisinde olmalıdır. Dengeli bir diyet her zaman kaliteli proteinleri, özellikle de bu kökte bulunmayanları içermelidir.

Manyokun bir başka kullanışlı özelliği, bu üründen tapyoka ile üretilenlere benzer ve glütensiz bir un elde edebilmemizdir. Bu yüzden çöl ayak hastalarının diyetini çeşitlendiren bir üründür.

 

Nasıl Tüketebiliriz?

Patatesten çok daha yoğun bir kök olan bu besin, daha lezzetli bir yapıya sahiptir. Beyazımsı sarı bir renge, nötr bir tada sahiptir, ancak fruktoz bakımından daha zengin bir çeşidi seçersek daha tatlı olabilir.

Acı bir tat alırsanız dikkatli olun, çünkü bu, yüksek bir siyanür içeriğinin göstergesi olabilir. Bu kök 30 dakikadan az bir sürede pişirilir ve haşlanmış, buharda pişirilmiş, ızgarada pişirilmiş ve kızartılmış patates gibi yenebilir.

Montagnac, J. A., Davis, C. R., & Tanumihardjo, S. A. (2009). Nutritional value of cassava for use as a staple food and recent advances for improvement. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety. https://doi.org/10.1111/j.1541-4337.2009.00077.x