Kolay Kolay Bozulmayan Yiyecek Çeşitleri

03 Şubat, 2019
Özellikleri ve doğru  saklanma koşulları sayesinde bozulmayan bazı yiyecekler vardır. Onları satın aldıktan yıllar sonra bile tüketseniz sağlığınıza bir zarar vermezler. 
 

Bir yiyeceğin son kullanma tarihi, onu sağlığınıza zarar vermeyecek ve vücudunuz için risk oluşturmayacak durumdayken tüketebileceğiniz son tarihi ifade eder. Kolay bozulan yiyecek çeşitlerinin üzerinde son kullanma tarihi olur. Bir de kolay kolay bozulmayan yiyecekler vardır.

Mikrobiyolojik denge veya öngörücü mikrobiyoloji bir yiyeceği yenilmez duruma getiren faktörlerden bazılarıdır. Organizmaların çoğalma ve yiyeceği bozma becerileri analiz edilir. Böylece bir yiyeceğin risksiz bir şekilde tüketilebileceği son tarih belirlenir.

Öte yandan öngörücü mikrobiyoloji sayesinde farklı yiyecek türlerini uygun koşullarda saklayabilirsiniz. Tıpkı son kullanma tarihi gibi, ürünü saklama koşullarıyla ilgili detaylar da paketin üstünde yer alır.

Özellikle de yiyecek o tarihe mükemmel bir halde ulaştığında, gıda endüstrisinin son kullanma tarihini ilerlettiğini düşünürüz. Çünkü yiyecekler için iki farklı tarih belirlenir, son kullanma tarihinin dışındaki diğer tarih “belli bir güne kadar” yiyeceğin yenilmesi gerektiğini söyler.

Bu tarih yiyeceğin tadını, rengini, dokusunu veya aromasını kaybetmeye başlayacağı tarihtir. Bu yazıda ise kolay kolay bozulmayan yiyecek türlerinden bahsedeceğiz.

Kolay Kolay Bozulmayan Yiyecekler

Kuru Fasulye

Yiyeceklerin bozulmasına veya tüketim sürelerinin dolmasına sebep olan şeylerden biri içerdikleri nem oranıdır. Bu nedenle kuru fasulye bozulmaz.

Satın aldıktan sonraki birkaç yıl boyunca kuru fasulyeyi tüketebilirsiniz.

 

Pirinç

pişmemiş pirinç kase yiyecek

Beyaz pirinci (esmer pirincin aksine) uzun süre soğuk ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Ancak esmer pirincin dış kabuğunun içerisinde onu daha sağlıklı bir yiyecek haline getiren esansiyel yağlar olduğu için bozulmaya ve hafif ekşimiş bir tada bürünmeye daha yatkındır.

Bal

Yalnız yaşıyorsanız, bal, genelde büyük kutularda satıldığı için onu satın almayı bırakmış olabilirsiniz.

Ancak bal bizim kolay kolay bozulmayan yiyecek türleri listemizde yer alıyor. Şeker kristalleşebilir ancak balın içinde bulunduğu kabı birkaç dakika ısıtmak, yoğun dokusunu geri kazanmasını sağlamak için yeterli olacaktır.

Şeker

kase küp şeker

Bozulmayan yiyecekler listemizin bir diğer üyesi ise şeker. Mutlaka soğuk, kuru ve karanlık bir ortamda saklayın.

Tuz

İnsanlık asırlarca tuzu koruyucu bir yiyecek olarak kullandı ve hala da öyle yapmaya devam ediyor. Tuzun başka yiyecekleri koruma kapasitesi düşünülürse son kullanma tarihinin olmadığı da anlaşılacaktır.

 

Baharatlar

Toz kırmızı biber, kurutulmuş kekik ve karabiber uzun süre özelliklerini korurlar. Bu nedenle kolay kolay bozulmayan yiyecekler arasında onları da sayabiliriz.

Makarna

Makarna, düşük nem oranı sayesinde, bozulmayan ya da en azından çok uzun süre raf ömrü olan bir yiyecek olarak görülür.

Tek dezavantajı birkaç yıldan sonra tadını kaybetmeye başlamasıdır. Ancak buna rağmen tükettiğinizde sağlığınıza zarar vermeyecektir.

Bitter Çikolata

bitter çikolata

Daha çabuk bozulan sütlü çikolatanın aksine bitter çikolata kilerinizde saklamanız için uygundur. Üst üste birkaç yıl barındırdığı özellikleri korur, kaybetmez.

Hazır Kahve

Kuru ve soğuk bir yerde saklanan hazır kahve uzun zaman bozulmadan durabilir.

Alkol

viski bardakları

Alkollü içeceklerin mikroorganizmaların gelişimini engelleyen yüksek bir alkol içerikleri vardır. Bu nedenle uzun bir süre boyunca saklanabilmeleri mümkündür.

 

Elma Sirkesi

Tuza benzer şekilde, elma sirkesi de antik çağlardan bugünlere pek çok yiyeceği korumak için kullanılmıştır. Kolay kolay bozulmayan yiyeceklerden biridir ve üretim tarihinin üzerinden yıllar geçmiş olsa da tüketebilirsiniz.