Karantina Sırasında Sporcular için Sağlıklı Atıştırmalık Fikirleri

Yemekler arasında atıştırma yapmak ve yine de sağlıklı bir diyet takip edebilmek mümkün mü? Aşağıdaki makalede, sporcular için bazı sağlıklı atıştırmalık fikirleri önereceğiz.
 

COVID-19’un neden olduğu sağlık krizi birçok vatandaşın hayatını altüst etti. Evde kalmak sıkıcı olabilir ve genel nüfusa zararı dokunur; ancak sporcular bu durumdan daha da fazla etkilenir. Bu durumun ortasında, zaman öldürmek için aburcubura yönelmek son derece caziptir. Ancak, sağlığınızı olumsuz etkilemeden bunu yapmanın bir yolu var mı? Karantina sırasında başvurabileceğimiz sağlıklı atıştırmalık fikirleri var mı?

Yemekler arasında sağlıklı atıştırmalıklar

İspanyol Nutrición Clínica y Dietética Hospitalaria dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, öğünler arasında atıştırmalıklar tüketmek, özellikle üniversite öğrencileri arasında artan bir eğilimdir. Sporcular söz konusu olduğunda, atıştırmalıklar antrenman öncesi beslenme ile çakışabilir. Bu nedenle, bu durumlarda, yüksek oranda karbonhidrat tüketmek atletik performansı artırabilir.

Sporcuların antrenman sezonunda benimseyebilecekleri diyetlerle ilgili çeşitli stratejiler vardır. Örneğin, halter yaparken sporcular rekorlarını geliştirmek isteyeceklerdir. Oruç tutarken egzersiz yapmak, performans ve vücut kompozisyonunu iyileştirmek için birçok kişinin kullandığı bir başka stratejidir.

Anlaşılması gereken şey, bu stratejinin gerekçelendirilmesi ve sadece egzersiz sırasında gerçekleştirilmesinin gerekliliğidir. Bu yöntemi yarışma gününde uygulamak asla iyi bir fikir değildir. İstenilen etkiyi göstermezse sorunlara neden olabilir.

Sağlıklı atıştırmalık fikirleri

Aşağıda, sporcular için yararlı olabilecek çeşitli sağlıklı atıştırmalık alternatiflerini listeleyeceğiz. Maksimum fayda elde etmek amacıyla, bir beslenme uzmanına danışmanızı ve sağlıklı ve dengeli bir diyete eklemenizi öneririz.

 
 • Turşu, ama tuz miktarı konusunda dikkatli olun!
 • Mikrodalgada pişmiş patates veya tatlı patates.
 • Doğal veya kavrulmuş kuruyemişler.
 • Midye.
 • Domates ve zeytinyağlı ekmek.
 • Yer fıstığı.
bir kase fıstık

 • Karides ve sebze kebapları.
 • Gazpacho çorbası.
 • Meyve: Buzdolabında bir kase yıkanmış ve kesilmiş meyve olması işleri kolaylaştırır.
 • Taze havuç.
 • Sebze, patates ve tatlı patates cipsi: Sebzeleri kalın parçalar halinde kesin ve fırında veya mikrodalgada kurutun.
 • Garbanzo humusu.
 • Çeri domatesler.

Daha ince iş isteyen sağlıklı atıştırmalık seçenekleri

Patlamış mısır

FAO’nun bir raporuna göre, mısırın ticarileşmesi giderek büyüyor. Bu tahıl, B12 dışındaki tüm vitaminlerin yanı sıra potasyum, fosfor ve magnezyum da içerir. Dahası, glutensiz bir tahıldır, yani çölyak hastalığı olan kişiler için birçok tarifte mevcut olduğu anlamına gelir.

Patlamış mısır, çok yönlü ve sağlıklı bir gıdadır, bu yüzden atıştırmalıklar listemize eklemekten çekinmedik. Hazırlamak için sadece mısır, zeytinyağı, tuz, en sevdiğiniz baharatlar ve mikrodalga uyumlu bir kaseye ihtiyacınız var. Kase seramik veya silikon olabilir ve buharın çıkmasını sağlayacak bir kapağa sahip olmalıdır.

Malzemeleri toparladıktan sonra, aşağıdaki üç adımı izleyin:

 • Patlatacağınız mısırı, sadece bir parça sızma zeytinyağı, tuz ve baharat ile kaseye yerleştirin. Kırmızı biberden köriye kadar istediğiniz her baharatı kullanabilirsiniz.
 • Ardından, kabı iki buçuk dakika mikrodalgaya koyun. Tam süre, mikrodalganızın gücüne göre değişebilir.
 • Son olarak, üzerine malzeme ekleme seçeneğiniz vardır. Örneğin, tatlı patlamış mısır türlerini tercih edenler siyah çikolata ekleyebilirler.
 

Muz cipsleri

Bu, hızlı bir şekilde hazırlanabilen ve sadece üç bileşen gerektiren sağlıklı bir atıştırmalıktır. Sadece muz, zeytinyağı ve en sevdiğiniz baharatlara ihtiyacınız var. Cipslerinizi aşağıdaki üç adımı izleyerek hazırlayabilirsiniz:

 • İlk olarak, muzu birkaç dakika boyunca pişirin.
 • Ardından, bir kaşık sızma zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyerek ezin.
 • Son olarak, karışımı iki yaprak fırın kağıdı arasında iyice ezin ve birkaç dakika pişirin. Üçgen şeklinde kesin ve sonra kızarana kadar pişirin.
bir kase cips, acı biber ve sürülebilir peynir

Cipsleriniz hazır olduğunda, onlara guacamole veya ev yapımı salsa da ekleyebilirsiniz. Guacamole yapmak için tek ihtiyacınız olan avokado ve limon. Sadece avokadoyu ezin ve limon suyunu ekleyin, oranları zevkinize göre ayarlayın. İsterseniz, doğranmış domates ve kırmızı soğan ve bir tutam tuz da ekleyebilirsiniz.

Ne içebilirsiniz?

Birçok insan, özellikle hafta sonları akşam yemeğinden önce alkollü bir içki içmenin tadını çıkarır. Kuşkusuz, çoğu kişi izolasyon sürecinde de bu alışkanlığı sürdürmek isteyecektir. Ve yalnız yaşayanlar için, arkadaşları ve aileleriyle internet üzerinden görüşmek büyüyen bir sosyal fenomendir. Peki, karantina sırasında alışkanlıklarınızdan taviz vermeden sağlıklı kalmak istiyorsanız, ne içebilirsiniz?

İçeceğinize eşlik edecek bir meze olarak, yukarıda önerdiğimiz seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz. Ve söz konusu içecekler olduğunda, aşağıda size birkaç alternatif hazırladık.

 

Alkollü içecekler savunmanızı azaltabileceğinden, sporcular için en iyi seçenek olmadıklarını unutmayın. Bu nedenle, aşağıdaki alternatifleri öneriyoruz:

 • Buz ve bir dilim limon ekleyebileceğiniz çeşitli çaylar.
 • Su veya sodaya tat vermesi için meyve dilimleri ekleyin (isterseniz bir smoothie de yapabilirsiniz).
 • Domates suyu.
 • Alkolsüz bira.

Taviz vermeden sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkarın

Basitçe sağlıklı beslenmeyi mi tercih ediyorsunuz? Yoksa karantina sırasında fazla kilo almaktan mı endişe duyuyorsunuz? Her iki durumda da, bu makalemizdeki tüm seçenekler faydalı olacaktır. Farklı malzemelerle denemeler yapın ve favorilerinizi seçin!