Yulaf Ezmesi Suyu Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

02 Aralık, 2019
Yulaf ezmesi suyunun kilo verdirici özellikleri olduğunu duymuş muydunuz? Bu dedikodunun gerçek olup olmadığını bugünkü yazımızdan öğrenebilirsiniz. 
 

Yulaf ezmesi suyu, iki litre su ve yulaf ezmesinin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Bazı insanlar tarçın çubuğu gibi ekstra tatlar da eklerler. Yulaf ezmesi suyu, diyet yapanları tok tutması ve vücutlarını inceltmeye yardımcı olması nedeniyle kilo vermek için yapılan pek çok diyetin bir parçasıdır.

Yulaf ezmesinin içinde bulunan beta-glukanlar vücuda yardımcı olan ve hatta belli hastalıkların gelişmesini önleyen önemli özelliklere sahiptirler.

Ancak hırslı bir şekilde yulaf ezmesi suyu içmek, yulaf ezmesi yemekle aynı şey değildir. Yulaf ezmesiyle ilgili karşımıza çıkan ilk sorun genellikle bu suların içinde tatlandırıcı bulunmasıdır. Şeker veya benzeri bir madde olmadığında yulaf ezmesi suyunun lezzetli bir tadı olduğu söylenemez. Bu nedenle pek çok tarifte bir yemek kaşığı bal eklenmesi önerilir.

Böylece içecek, insülin seviyesini artıran ve uzun dönemde başka sorunlara yol açabilecek şekerli bir ürün haline gelmiş olur. Basit şekerleri tüketmek kan şekeri seviyesini yükseltebilir ve temelde şekerli asitli içecek içmekle aynı şeydir.

Kilo vermeye yardımcı olan herhangi bir gıda ürünü yoktur

Şirketler, kilo vermeye yardımcı olan gıda ürünü fikrini satmak isteseler de, doğrudan kilo vermeye yol açan herhangi bir gıda ürünü yoktur. Kafein gibi bazı maddeler lipolizi belli miktarda uyarabilir ancak mucize yaratmazlar.

Kilo vermek bir matematik formülüdür: Harcanandan daha az kalori tüketmek. Ancak daha az yemek için belli stratejiler izleyebilirsiniz. Bunlardan biri sizi tok tutacak yiyecekleri ve içecekleri tüketmenizdir.

 

Örneğin her öğünden önce bir bardak su içmek daha hızlı yok hissetmenize yardımcı olabilir. Suya yulaf ezmesi eklemenize de gerek yoktur.

Yulaf ezmesi suyu: Tok tutma özelliği

Yüksek lif içeriği sayesinde yulaf ezmesi doyurucu bir yiyecek seçeneğidir. Kahvaltıda düzenli olarak tüketmek sağlığınıza genel anlamda iyi gelebilir. Aynı zamanda kan şekeri seviyenizi ve lipit profilinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Ancak yulaf ezmesi suyu tariflerinde kullanılması önerilen yulaf ezmesi miktarı, gerçek anlamda fayda sağlayacak miktarda değildir.

Bu yulaf ezmesi suyunun zayıf bir ürün olduğu anlamına gelmez. Yulaf ezmesi suyunun içinde herhangi bir tatlandırıcı yoksa, tadını o şekilde seviyorsanız harika bir seçenek olabilir. Ancak sizi bir bardak suyun tuttuğundan daha uzun süre tok tutmayacaktır.

Sağlık açısından gerçek anlamda faydaları olan bir içecek arıyorsanız, antioksidan seviyesi yüksek olan içecekleri göz önünde bulundurun. Onları taneli meyveler kullanarak tatlandırıcı olmadan yapabilirsiniz. Hindistan cevizi suyu da bir başka sağlıklı seçenek olabilir.

yulaf ezmesi el

Sizi tok tutabilen yiyecekler

 

Yüksek lif içeriği olan herhangi bir yiyecek kaynağı açlığı bir kenara itmeye yardımcı olabilir. İnsülin ve yüksek kan şekeri sıçramalarına yol açan şekerli yiyeceklerin aksine, lif açısından zengin yiyecekler veya kompleks karbonhidratlar iştahı azaltır ve kan şekeri seviyesini stabil tutarlar.

Bu nedenle diyetinizde lif açısından zengin yiyeceklerin bulunması şarttır. Lifin bağırsak florasını uyarabildiğini ve aynı zamanda diyabet gibi belli bazı karmaşık hastalıkları önleyebildiğini eklemeyi de unutmayalım.

yulaf ezmesi kase

Ancak lifin faydalarından yararlanabilmek için bir veya iki litreden fazla yulaf ezmesi suyuna ihtiyaç duyarsınız. Bunun yerine kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi veya yulaf lapası tüketmek, vücudunuzun ihtiyacı olan lifi sağlayacaktır.

Yulaf ezmesi suyu ile ilgili düşüncelerimizin özeti

Yukarıda da açıkladığımız gibi doğrudan kilo verdiren herhangi bir gıda ürünü yoktur. Bu, yulaf ezmesi suyu için de geçerlidir. Bu su sizi tok hissettirmeye yardımcı olabilir ancak tavsiye edilmeye değecek kadar etkili bir seçenek değildir.

Pazarlama hilelerinin sizi kandırmasına izin vermeyin ve kilo vermenin basit bir matematik formülüne dayandığını hiçbir zaman unutmayın. Bu denklem, tamamen termodinamiğin değişmez kurallarına bağlıdır: Kilo vermek için harcadığınızdan daha az kalori tüketmeniz gerekir.

 
  • Schuster J., Benincá G., Vitorazzi R., Morelo dal Bosco S., Effects of oats on lipid profile, insulin resistance and weight loss. Nutr Hosp, 2015. 32 (5): 2111-6.
  • Rebello C., Greenway FL., Dhurandhar NV., Functional foods to promote weight loss and satiety. Curr Opin Clin Nutr Metab Care, 2014. 17 (6): 596-604.