Akdeniz Tipi Beslenmenin Özellikleri ve Kilo Vermek

Akdeniz tipi beslenmenin kilo vermenize yardımcı olabilecek tüm sırlarını keşfedin. 
 

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, Akdeniz tipi beslenme, iyi bir seçenek olabilir. Akdeniz tipi beslenmenin özellikleri onu, kilo vermek için tamamen doğal, sağlıklı ve çeşitli seçenekler sunan bir yöntem yapıyor. Bu nedenle öğün yerine geçen ürünleri ve öğün atlamayı unutun.

İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelere özgü Akdeniz tipi beslenme hedeflerinize ulaşmanız için gereken her şeye sahiptir.

Hangi yiyecekleri içerdiğini ve bu tip mutfağın temel taşlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. Ayrıca Akdeniz tipi beslenmeyi dünyanın en sağlıklı beslenme türlerinden biri yapan sırları da inceleyeceğiz.

Akdeniz Tipi Beslenmenin Özellikleri Nelerdir?

Bu beslenme tipi, dünyadaki en sağlıklı beslenme tiplerinden biridir. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için harikadır. Bunun iki temel sebebi vardır:

Yemeklerin çeşitliliği

Bu yiyecek tipleri (diğer diyetlerin aksine) çeşitlilik sunar. Bu beslenme tipindeki yiyecekler sağlıklı yağlar barındırır. Üstelik taze yiyeceklerdir. Bu bölgedeki ülkelerde sahil hattı mevcuttur.

Meyve ve sebze yetiştirmek için ideal bir iklim vardır. Bu nedenle kırmızı et, balık ve çeşitli sebzeler yalnızca birkaç kilometre uzaklıktadır.

balık salata

Sağlıklı yemekler pişirilmesi

Sağlıklı beslenmenin ve taze ürünlerin yanı sıra, yemekler onlara çok az kalori ekleyecek şekilde pişirilir. Bu bölgedeki insanlar kırmızı eti ve balığı ızgarada veya fırında pişirirler ve sebzeleri haşlarlar.

 

Böylece yiyecekler, üstlerine çok fazla kalori eklenmeden besinlerini korumuş olurlar. Dahası salatalar önemli yer tutar ve bu beslenme tipinde günlük diyetin esas kısmını oluştururlar.

Akdeniz tipi beslenmede anahtar yiyecekler

Bu beslenme tipinde her yiyecek grubundan çeşitli yiyecekler olduğundan zaten bahsettik. Şimdi kilo vermeye çalışanların haftalık programlarına eklemeleri gereken yaygın ve popüler yiyeceklere bir bakacağız.

Zeytinyağı

Gerçekten de zeytinyağı, Akdeniz tipi beslenmenin özelliklerinden biridir. Temel yağ kaynağıdır. Hem sıcak hem soğuk yemeklerde kullanabileceğiniz sağlıklı bir yağdır. Üstelik salatalara, sebzelere sos olarak ekleyebilir veya sadece yemekleri pişirmek için kullanabilirsiniz. Mutfağın temel taşıdır.

Tahıllar

Akdeniz ülkelerindeki insanlar her gün tahıl tüketirler. Tahıl tüketmenin en popüler yolu ekmek ve makarna yemektir.

Elbette günlük tahıl dozunuzu almak için en iyi yöntem tam tahılları tercih etmektir. Bunun nedeni tam tahılların hem lif içermeleri hem de faydalarının daha fazla olmasıdır.

Mevsimsel meyve ve sebzeler

Bu bölgede, mevsime özgü sebze ve meyveler çok büyük önem taşır. Dengeli ve sağlıklı bir diyette günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve bulunmalıdır. Çok gibi görünebilir ancak bu miktarı tüketmek zor değildir. Öğle yemeğinde tüketin ve atıştırmalık olarak da meyve ve sebze yiyin. Akşam yemeğinde de bir salata yemeyi ihmal etmeyin.

 

Kuru yemiş

İnsanlar beslenme programlarını yaparken genellikle kuru yemişi unuturlar. Pek çok Akdeniz yemeğinde kuru yemiş de bulunur. En yaygın kullanılanlar badem, ceviz ve fındıktır.

Sağlıklı bir atıştırmalık olarak, salataların içinde veya yoğurtla karıştırarak tüketilirler. Gerçekten de bir yandan belinizi genişletmemeye dikkat ederken diğer yandan enerjinizi yeniden kazanmak için mükemmeldirler.

Süt ürünleri

Süt ürünlerine yoğurt, süt ve her Akdeniz ülkesinde bulabileceğiniz geniş peynir seçenekleri dahildir. Günün herhangi bir zamanında tüketmek için harikadırlar. Unutmamanız gereken tek şey yağ miktarı az olan süt ürünlerini tercih etmektir.

yoğurt yiyen kadın akdeniz tipi beslenmenin özellikleri

Et ve balık

Çok fazla seçenek olduğu için belli bir yiyecek tercih etmek zordur. En popüler seçenekler tavuk, hindi ve domuz etidir. Balık söz konusu olduğunda da seçenek boldur ancak somonun, sardalyanın ve berlam balığının öne çıktığını söyleyebiliriz. Onları ızgara yapmayı ve etin en yağsız kısımlarını tercih etmeyi unutmayın.

Sonuçta umarız bir yandan kilo verirken bir yandan da Akdeniz tipi beslenmenin keyfini çıkarırsınız. İdeal kilonuza ulaşmanıza yardımcı olacak bu lezzetli yiyecekleri seveceğinizden eminiz.

  • Sofi, F., Macchi, C., Abbate, R., Gensini, G. F., & Casini, A. (2013). Mediterranean Diet and Health. BioFactors. https://doi.org/10.1002/biof.1096
  • Shai, I., Schwarzfuchs, D., Henkin, Y., Shahar, D. R., Witkow, S., Greenberg, R., … Stampfer, M. J. (2008). Weight Loss with a Low-Carbohydrate, Mediterranean, or Low-Fat Diet. Obstetrical and Gynecological Survey. https://doi.org/10.1097/01.ogx.0000334740.32446.f3
  • Mancini, J. G., Filion, K. B., Atallah, R., & Eisenberg, M. J. (2016). Systematic Review of the Mediterranean Diet for Long-Term Weight Loss. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2015.11.028