Kefir İle İlgili Her Şey

01 Haziran, 2019
Maya kültürleri ve laktik asit bakterilerinden oluşan kefir tanecikleri, beyazdır ve görüntü olarak karnabahara benzerler. Bu yazımızda, evde kendi kefirinizi nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.
 

Kefir, yoğurda benzeyen fermente edilmiş bir içecektir. Kefir ismi, hem içeceğin yapılması için kullanılan mikroorganizma grubuna hem de içeceğin kendisine verilen isimdir.

Kefir yapmak için, kefir tanecikleri inek ya da keçi sütü ile karıştırılır. Mikroorganizmalar, kefir oluşana kadar süt şekerleri ile fermente edilir. Bu süreç yaklaşık 24 saat sürer.

Fermantasyon süreci tamamlandığı zaman, tanecikler çıkarılır ve tekrar kefir yapmak için kullanılabilir. Tadı yoğurda benzer aman daha ince bir yapısı vardır.

Kefirin Faydaları

Sindirim Sorunları

Probiyotik bir besindir, yani bağırsağa iyi gelen, bağırsak bakterilerini dengeleyen canlı mikroorganizmalar içerir.

Sonuç olarak, fermente edilmiş kefir, ishal, hassas bağırsak sendromu ve bakteri enfeksiyonları gibi belirli sindirim sorunları ile mücadele etmeye yardımcı olabilir.

kefir hazırlayan kadın

Kemik Erimesi ve Kemik Sağlığı

Bu süt bazlı, yağ açısından zengin içecek, kalsiyum ve K2 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu vitaminler, kemik erimesi ve kemik sağlığı açısından büyük önem taşıyan minerallerdir. 

Bunlara ek olarak, kemik hücrelerin daha çok kalsiyum emmesine olanak sağlayarak, kemik yoğunluğunu arttırır ve çatlakları önler.

 

Bakteri Enfeksiyonları

Ayrıca, içerisinde kendine has bir probiyotik olan Lactobacillus kefiri de bulunur. Bu mineral, H. Pylorisalmonella, ve E. coli gibi zararlı bakterilerin gelişimini engeller.

Ek olarak, antibakteriyel özellikleri bulunan kefiran isimli bir karbonhidrat da içerir. 

Laktoz İntoleransı

Ek olarak, kefir laktik asit bakterisi de içerir. Bu laktozu, laktik aside çevirir. Enzimleri, laktozun parçalamasını sağladığı için, laktoz intoleransı olan insanlar, bu içeceği tüketmekle ile ilgili herhangi bir sorun yaşamaz.

kadın sindirim sorunu yaşıyor

Benzer bir şekilde, süt haricinde başka sıvılarla da hazırlayabilirsiniz (meyve suyu, çay ve Hindistan cevizi suyu). Bu sayede %100 laktozsuz bir şekilde içebilirsiniz.

Kanser

Bazı test tüpü çalışmaları, kefirin kanser hücrelerinin gelişimini engellediğini göstermiştir.

Kefirde bulunan probiyotikler, tümörlerin büyümesini engelleyerek,  kansere yol açan bileşenlerin oluşumunu azaltır. 

Yine de, insanlar üzerinde yapılan testler, kefirin kansere karşı gerçekten etkili olduğunu tam olarak kanıtlayabilmiş değildir.

Evde Fermente Edilmiş Kefir Nasıl Yapılır

Marketten de kefir alabileceğiniz gibi, yapımı çok kolay olduğu için  evde de yapabilirsiniz. Başlangıç için, ihtiyacınız olan malzemeleri ve takip etmeniz gereken adımları size anlatacağız.

 

Malzemeler:

  • Bir ya da iki yemek kaşığı kefir taneciği
  • Kapaklı bir kase
  • İki bardak süt

Hazırlanışı:

  • Kasenin içerisine kefir taneciklerini ve sütü ekleyin. Kaseyi ağzına kadar doldurmayın, bir parmak boşluk kalsın.
  • Eğer daha kalın bir kıvam elde etmek istiyorsanız, yağlı bir krema ekleyin.
  • Akabinde, kabı kapatın ve oda sıcaklığında 12 ile 36 saat bekletin.
  • Arada bir kontrol edin. Topaklar oluşmaya başladığı zaman, tanecikleri, sıvıdan ayırmak için süzün.
  • Ev yapımı fermente edilmiş içeceğiniz artık hazır. Yine de, soğuk içmek isterseniz, biraz buzdolabında bekletebilirsiniz.