Gazlı İçecek Tüketmeyi Bırakmak İçin Beş Neden

Gazlı içecekler tüketmenin sağlığınız üzerinde birçok negatif etkisi olabilir, özellikle de düzenli olarak içiyorsanız. Bu alışkanlığı en kısa zamanda bırakmanızın size nasıl faydalar sağlayacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.
 

Gazlı içeceklerin sağlığınız için kötü olması şaşırtıcı bir bilgi değildir. Ancak gazlı içecek tüketmek birçok insan için bırakması zor bir alışkanlıktır. Dünya Sağlık Örgütü, gıda uzmanları ve diyetisyenler aynı fikirde; fazla şeker tüketimi zararlıdır.

Daha net açıklamak gerekirse, gazlı içecek tükettiğinizde aldığınız besin değerinin tümü şekerden başka bir şey değildir. Ancak gazlı içecek içmeyi bırakmanız için bu tek neden değildir. Bu yazımızda size gazlı içecek tüketmeyi bırakmak için beş sebep sunacağız.

Gazlı İçecek Tüketmemek Aşırı Kilo Alma ve Obezite Riskini Azaltır

Bilimsel birçok çalışma gösteriyor ki, gazlı içecek tüketimi obezite riskini arttırıyor. Sadece bir şişe kolanın içinde ortalama sekiz dokuz çay kaşığı şeker bulunur. Bu içecekleri tüketmek, kilonuza doğrudan etki eder.

bir bardak kola

Ayrıca gazlı içecekler tüketmenin, aklınızda bulundurmanız gereken daha birçok dezavantajı vardır. Bu şekerli içeceklerin sık tüketilmesi, tatlı yiyecekleri algılama şeklinizi değiştirir. Bu da algı eşiğinizi değiştiriyor.

Bu içeceklerin tüketimi ödüllendirme sistemini, yani tatlı bir şey yediğinizde hissettiğiniz mutluluğun dengesini bozar. Bu da yüksek kalorili yiyecekler tüketmeniz için daha büyük bir iştah yaratır ve kilo alımıyla sonuçlanır.

Gazlı içecek tüketiminin kilo alımını ve obeziteyi tetiklemesinin bir diğer sebebi de size tokluk hissi vermemesidir. Yüksek kalori seviyelerine karşın, sıvı alımı olduğu için doygunluk hissinin katı gıda tükettiğinizdeki gibi olmadığı kanıtlanmıştır.

 

Diyabet ve Kardiyovasküler Sorunları Önlemek

Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler problem riski, gazlı içecekleri tüketmeyi bıraktığınızda önemli ölçüde azalma gösterir. Bunun sebebi çoğunlukla bu içeceklerin içindeki şekerdir.

Bu içecekleri tüketmek yalnızca kilo alımına sebep olmaz, aynı zamanda göbek çevresinde yağlanmanın artmasıyla da ilgilidir ve diyabet ile bazı kalp hastalıklarıyla yakından ilişkilidir.

Gazlı içecekler genelde yüksek oranda fruktoz içeren mısır şurubundan oluşmaktadır. Bu madde diyabet başlangıcı ve diğer kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilir. Bu içecekleri sık tüketen insanların tip 3 diyabet riski yüzde 80’e kadar artabilir.

önünde kola ve şeker bulunan küçük çocuk

Gazlı İçecekler Dişleriniz İçin Zararlıdır

Gazlı içeceklerin içerisinde bulunan asit ve şeker diş minelerinize zarar verir. Gazlı içeceklerin içindeki şeker ve diş çürükleri arasında doğrudan bağlantı vardır.

Ne kadar çok gazlı içecek tüketirseniz, diş çürüme oranınız da o kadar yüksek olur. Hangi diş macununu kullandığınız, kullandığınız diş macununun kalitesi ya da ağız bakımınıza ne kadar dikkat ettiğiniz fark etmeksizin diş çürümesi meydana gelecektir.

Diş çürükleri tedavi edilmediğinde diş kökleri bu durumdan etkilenebilir ve diş köküne kadar ilerleyebilir hatta diş dökülmesine neden olabilir. Gazlı içecek tüketmemek, diş hekimi ziyaretlerinizi azaltır ve diş dökülmesini engeller.

Kemik Erimesine Dikkat

 

Gazlı içeceklerin sık tüketimi kemik erimesi riskini de arttırır. Bu sadece içerdiği şekerden kaynaklı değildir, aynı zamanda içeriğindeki asit, katkı maddeleri ve gazdan da kaynaklanır. Bu bileşenlerden bazıları, özellikle kafein ya da fosforik asit, vücudunuzdaki kalsiyumu alır ve idrar ile dışarı atar.

Böylece vücudunuz bu minerallerden eksik kalır ki bu da özellikle kadınlarda kemik erimesine neden olabilir.

Diyet Gazlı İçecekleri Tüketmek Bir Çözüm Değil

Sanılanın aksine normal gazlı içeceklerin yerine diyet olanlarını tüketmek iyi bir alternatif değildir. Kalori açısından baktığımızda şekersiz içecekler daha iyidir, ancak aklınızda bulundurmanız gereken farklı yan etkileri ve riskleri vardır.

Diyet seçenekler sizi sağlıklı beslenmeye teşvik etmedikleri gibi aynı zamanda ağız tadınızı etkilemeye devam ederler..

Ayrıca diyet gazlı içeceklerin içindeki aspartam gibi  tatlandırıcılar kesinlikle sağlıklı değildir. Bağırsak floranızdaki dengeyi değiştirir ve metabolik sorunların oluşumunu destekleyebilir.