Kas Yapmaya Yardımcı 6 Sağlıklı Yağ

11 Aralık, 2019
Yiyeceklerin içerdiği yağların genellikle olumsuz etkileri olduğu düşünülse de, aslında kas kütlesini ve hacmini arttırmaya yardımcı olabilecek bazı sağlıklı yağlar da vardır. Bu yüzden yağ tüketimini tamamen bırakmamalısınız.
 

Genel olarak insanlar aşırı kilolu olmanın yağ tüketiminden dolayı olduğunu düşünürler. Ancak, bu tamamen doğru değildir. Aslında bazı sağlıklı yağlar kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla daha fazla kas yapar ve daha fazla kalori yakarsınız.

Sağlıklı Yağlar Daha Fazla Kas Yapmak İçin Neden Önemlidir?

Yiyecekler hem sağlıklı hem de sağlıksız yağlar içerir. Sağlıksız yağlar, genellikle kızartılmış yiyeceklerde, abur cuburlarda ve yağlı etlerde bulunur.

Öte yandan, isminden de anlaşılacağı gibi sağlıklı yağların tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca bu yağları, kas kütlesini korumak ve arttırmak amacıyla günlük beslenmenizde bulundurmalısınız. Ama elbette, tüm gıdalar gibi, sağlıklı yağlar da gerektiği kadar tüketilmelidir.

salatasına zeytinyağı koyan kadın

Protein alımının, kas kütlesindeki artış ile daha çok ilişkilendirilmesine rağmen, güçlü bir bedene sahip olmak için sağlıklı yağlar da çok önemlidir. Bunun başlıca nedeni sağlıklı yağlar ile kas yapmak için önemli bir hormon olan testosteron üretimi arasındaki ilişkidir.

Tüm Yağlar Sağlıklı Mıdır?

Tabii ki, tüm yağlar sağlıklı değildir ve ayrıca yağların pişirilme yöntemi de çok önemlidir. Örneğin, derisiz tavuk eti sağlıklı bir yağ kaynağı olarak kabul edilir. Ancak kızartılmış tavuk tüketmekten kaçınmalısınız.

 

Sağlıklı yağlar kas gelişimine katkıda bulunur. Ancak bahsettiğimiz gibi, doğru şekilde hazırlanan, doğru yağları tüketmek önemlidir. Aksi takdirde, çok fazla sağlıksız yağ tüketme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu da kilo almanıza neden olur.

Kas Yapmak İçin 6 Yağ

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kas yapmaya yardımcı olan en sağlıklı yağlardan biridir. Bu yağ, metabolizmanızı hızlandırmaya ve vücut yağlarınızı yakmaya yardımcı olan besin ve yağ asitleri içerir. Fakat tüm bu faydaları elde etmek için, rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı kullanmalısınız.

Hindistan cevizi, Hindistan cevizi yağı ve güzel saçlı kadın

Az Yağlı Süt Ürünleri

Az yağlı süt veya az yağlı yoğurt gibi düşük oranda yağ içeren süt ürünleri, çok az yağ içermelerine rağmen vücudunuzun kas yapması için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerine sahiptir. Bu nedenle, az yağlı süt ürünlerinin tüketimi kas kütlesini arttırmak için gereklidir.

Avokado

Avokado, sadece kas kütlesini arttırmaya değil, aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini de düşürmeye yardımcı olan, önemli bir tekli doymamış yağ kaynağıdır. Bu nedenle, diyetisyenler bu eşsiz meyvenin düzenli olarak tüketilmesini önermektedir. Aynı zamanda avokado, serebrovasküler (beyin-damar ve kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklarını önlemek için mükemmel bir müttefiktir.

 
avokado püresi

Kuru Meyveler ve Kuru Yemişler

Kuru meyveler ve kuru yemişler; en önemli sağlıklı yağ kaynakları arasında yer alırlar. Ancak, pişirildiklerinde besin değerlerini önemli ölçüde kaybederler. Bu nedenle çiğ olarak tüketilmeleri daha faydalıdır. Kuru meyve ve kuru yemiş kaygı düzeylerini düşürmeye yardımcı olan veya salatalara özel bir tat katan sağlıklı atıştırmalıklardır.

Yumurta

Şüphesiz, yumurta bir diyetin en önemli besinlerinden biridir. Geçmişte bazı tartışmalar olmasına rağmen, yumurta çok sağlıklı bir yiyecektir. Protein ve sağlıklı yağ kaynağı olarak tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Bir protein bombası olan yumurta, her gün tüketilebilir.

yumurta kıran kadın

Hindistan Cevizi Sütü

Diyetisyenler dengeli ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak  tıpkı Hindistan cevizi yağı gibi Hindistan cevizi sütünü de tüketmenizi tavsiye etmektedir.

 

Çoğu süpermarkette birçok farklı markada ve çeşitte Hindistan cevizi sütü bulunur. Ayrıca evde yapılması da kolaydır. Her iki şekilde de Hindistan cevizi sütü, vitaminler ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. İnek sütü yerine mükemmel bir alternatiftir ve laktoz içermez.

Yağın kötü şöhretine rağmen, çeşitli bilimsel çalışmalar, sağlıklı yağların dengeli tüketiminin sadece sağlıklı olmadığını, aynı zamanda kas gelişimini de desteklediğini göstermiştir.

Elbette, bu yağları sınırsız olarak tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Onları Hindistan cevizi yağı gibi doğru kaynaklardan elde etmek ve bu yağları faydalı özelliklerini koruyacak şekilde kullanmak ve pişirmek önemlidir. Ancak, yağın kaynağına ve hazırlanışına dikkat ederseniz, yağlar sağlıklı beslenmenizin önemli bir parçası haline gelebilir.