Bar Egzersizi Yapmanın Faydaları

Genellikle bar egzersizi yapmanın çok zor olduğu ya da sadece erkeklere uygun olduğu düşünülür, ama bunların hiçbiri doğru değildir. Bar egzersizi yapmak herkes için harikadır.
 

Bar kullanılarak yapılan sporlar git gide daha çok yaygın hale gelmektedir. Sadece spor salonları değil, birçok sitenin de farklı boylarda barlar olan parkları vardır ve sitede yaşayanlar buralarda ücretsiz olarak spor yapabilirler. Bar egzersizi yapmanın sağlığınız için çok faydası vardır. İnsanların genelde düşündüğünün aksine, bu spor hem kadınlar hem de erkekler için uygundur.

Bar Egzersizi Yapmanın Faydaları

YouTube’da, vücudunu sadece barlar ile egzersiz yaparak geliştirmiş birçok fitness yıldızı bulabilirsiniz. Birçoğunuz barların sadece kolları geliştirmede etkili olduğunu zannedebilirsiniz ama aslında barla yapılan egzersizler, tüm vücudu çalıştırır. Bar egzersizi yapmanın avantajlarından bazıları şöyledir:

Dayanıklılığınızı Artırır

Kendi vücut ağırlığınızı kaldırmak kolay bir şey değildir. Buna ek olarak, bunu her gün yapmaya çalışmak, dayanıklılığınızı artırır, diğer aktiviteleri ve hareketleri daha kolay yapmanızı sağlar.

bar egzersizi yapan adam

Daha Güçlü Olmanızı Sağlar

Bu tarz egzersizler yaptığınızda, sinir ve kas sisteminiz birlikte çalışmayı öğrenir çünkü kendinizi dengelemeyi ve odaklanmayı öğrenirsiniz.

Duruşunuzu Düzeltir

Bar egzersizi yaparak sırt kaslarınız ve karın kaslarınız üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun sonucu olarak, daha düzgün bir duruş sahibi olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu egzersizler, sırt ağrısı çeken, otururken ya da kalkarken bilmeden üst omurgasını eğen insanlar için de harikadır. Bar egzersizi yapmak, bu duruş hatalarını düzeltebilir.

 

Sırtınız İçin Çok İyidir

Sırt kasları, bar ile egzersiz yaparken en çok çalışan kaslardandır. Bunun sonucu olarak, bu egzersizleri yapmak, sırt ağrısını ortadan kaldırabilir ve oluşmasını önleyebilir. Yaptığınız egzersize eşlik eden esneme hareketleri de kas gerilimini azaltmanıza ve vücudunuzun bu önemli bölümünü rahatlatmanıza yardım eder.

bar egzersizi yapan kadın

Bar Egzersizi Yapmak Tüm Vücudunuzu Şekle Sokar

Bar ile yapabileceğiniz ve vücudunuzun her noktasını çalıştıracak birçok egzersiz türü vardır. Bu egzersizleri yapmaktan en çok etkilenecek kısım karın bölgesidir. Öte yandan, vücudun diğer birçok kısmı da inanılmaz sonuçlara ulaşacaktır. Özellikle de ne tür bir egzersize ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız, bacaklarınız, beliniz, kalçalarınız ve sırtınız da önemli gelişmeler kaydedecektir.

Yağ Yakar

Birçok insan yağ yakmanın tek yolunun kardiyo egzersizi olduğunu düşünür. Kardiyo egzersizi, yağ ve kalori yakarak kısa sürede gözle görülür değişiklik olmasına yardımcı olsa da güç çalışmaları da yağ yakar. Bu egzersizler, daha yoğun bir şekilde yağ yakarak aynı zamanda kas kütlenizi de geliştirir.

Başka bir deyişle, kardiyo yaparak yağ yakarsınız çünkü kaslarınızı kullanmaz hatta kaybedersiniz. Öte yandan, güç egzersizleri yağ yerine kas oluşturur çünkü bunun üzerinde çalışırsınız. Güç egzersizleri yaparak hem zayıflayabilir hem de vücudunuzu şekle sokabilirsiniz.

 

Evet, Bu Kadınlar İçin de Uygun Bir Egzersiz!

Kadınlar ve erkekler için farklı egzersizler uygulanması artık geride kalmış bir düşünce. Kadınlar, bar da dahil olmak üzere her spor aletini kullanabilirler. Cinsiyet, bir egzersizi kimin yapıp kimin yapamayacağını belirlemez, bunu fiziksel durumlar belirler.

Bar egzersizi hem kadınlar hem de erkekler için faydalıdır. Yani, hanımlar, haydi siz de bar egzersizi yapmaya hazır olun! Farklı bar egzersizlerine bakın ve hayalinizdeki vücuda sahip olmak için sadece barları kullanarak yeni bir yol keşfedin!