Karpuz: Sağlığa Olan Faydaları

20 Şubat 2019
Yaz aylarında popüler olan karpuz, yüksek su içeriği ve tatlı lezzeti ile sağlıklı ve ferahlık veren alternatifi haline gelmektedir.

Karpuz en popüler yaz meyvelerinden biridir. Tatlılığı ve ferahlatıcı özelliği ile hem çocuklar hem de yetişkinler için en popüler yaz meyveleri arasındadır. Olağanüstü tadının yanı sıra, sağlığımıza birçok farklı fayda sağlamaktadır. Karpuzun faydaları hakkında daha fazla bilgi öğrenmek edinmek okumaya devam edin.

1.Karpuz Kasların Gevşemesine Yardımcı Olur

Bahsetmek istediğimiz ilk fayda aynı zamanda en az bilinenidir. Karpuz, tüketildiğinde kasların rahatlatmasına yardımcı olan L-sitrulin içerir. Bu, özellikle spor aktiviteleri ile ilgilenen insanlar için ilgi çekicidir.  Egzersizden sonra gerilen kasları karpuz gibi doğal bir meyve ile rahatlatmaktan daha iyi bir seçenek yoktur.

Bunun yanı sıra karpuzun düzenli olarak tüketilmesi, kramp ağrısı veya benzeri rahatsızlıklar çeken kişilere de önerilir. Günlük beslenme düzeninize karpuzu eklemek, kaslarınızı rahatlatacağı için bu problemlerin ortadan kalkmasına yardım edecektir.

Dilimlere ayrılmış taze karpuz.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Karpuzun bir başka faydası da kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu nedeni karpuzun %90’ının su olmasıdır. Sonuç olarak, karpuz tükettiğinizde birkaç kalori alsanız bile, bol hacimli bir yiyecek olduğu için kendinizi tok hissedersiniz. Bir süre sonra, su sistemden geçer ve bu süreçte hiç kilo almazsınız.

Yaz aylarında, diyeti bozmak ve önceden uzak durulan yiyecekleri tekrar yemeye başlamak çok yaygın bir durumdur. Arkadaşlarınız ve ailenizle daha fazla zaman geçirip ve seyahatlere çıktığınız için bu durum normaldir. Bu gibi durumlarda aldığınız kiloları telafi etmek için size kahvaltıda veya atıştırmalık olarak karpuz yeme alışkanlığı edinmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede kilo almadan klasik bir yazın tadını çıkarabileceksiniz.

3. Fiber Açısından Zengindir

Yaz ayları, yıl içerisinde görülen kabızlığın en sık yaşandığı zamandır. Rutindeki değişiklikler, programlar ve yaşam düzenlemeleri, lavaboya gitme alışkanlıklarımızı aksatmaya yol açabilir.

Bu kabızlık sorununuzu çözmenin doğal bir yolu da karpuz tüketmekten geçer. Bir dilim karpuzda 2,8 gram lif vardır. Gün içinde birkaç dilim karpuz yiyerek bağırsak sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, karpuz yüksek miktarda su içerir. Bu ise karpuzu kabızlık sorunu yaşayanlar için daha da yararlı bir hale getirir. Herhangi bir ağırlık veya şişkinlik hissi yaratmadan, kabızlık problemini gidermeye yardımcı olur.

4. Ereksiyon Bozukluğuna İyi Gelir

Muhtemelen karpuzun ereksiyon bozukluğuyla mücadelede yardımcı olduğunu asla düşünmediniz. Bu meyve, kan damarlarının daha kolay bir şekilde genişlemesini sağlar. Kas gevşetici etkisi ile kombinlendiğinde, ereksiyon bozukluğunu da azaltmaya yardımcı olur.

Yine de bunun kronik bir rahatsızlık olduğunu unutmamanız ve aile doktorunuzu mutlaka görmeniz gerekir. Diyet ve iyi egzersiz alışkanlıkları esastır ama eğer problem ara sıra olmaktan çıkıp daha sık bir şekilde meydana geliyorsa, bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Bir bardak karpuz suyu.

5. Likopen İçerir

Karpuz likopen içerir. Bu madde karpuza kırmızı rengini verir. Aynı zamanda, domates ve kaysıda da bulunmaktadır. Likopenin en önemli özelliklerinden biri anti-enflamatuar etkiye sahip olmasıdır. Aynı zamanda antioksidan özellikleri de bulunur.

Bu sayede karpuz tüketmek, yaşlanma belirtilerini geciktirir ve kardiyovasküler sağlığa destek olur. Karpuz ham olarak tüketildiği zaman, vücudunuz meyvenin içinde bulunan bu özellikleri bütünüyle hazmeder.

Bu klasik yaz meyvesinin faydaları hakkında öğrendiklerinize şaşırabilirsiniz. Sonuç belli, karpuzun hiçbir zararlı etkisi yoktur ve bu da karpuzu, özellikle de yaz aylarında günlük diyetinize eklemek için muhteşem bir besin haline getirir. Bu leziz meyvenin tadını çıkarmanın yanı sıra, vücudunuza da iyi bakmış olacaksınız.