Kaçınmanız Gereken 6 Yiyecek

Her gün tüketmeniz gereken onca yiyecek arasında kaçı sağlığınız için gerçekten zararlıdır? Daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için kaçınmanız gereken yiyeceklerin listesini aşağıda keşfedin.
 

Eğer sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız en iyi seçenek kaçınmanız gereken yiyecekler listesine göre yaşamaktır. İşin aslı, bu yiyecekler vücudunuza gerçekten zarar verebilir.

İnsanlar hayatta kalabilmek için besin,vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Neredeyse herkes bunları yiyecek yoluyla alır. Bu nedenle pek çok ülke için kültürel bir sembol haline gelen milyonlarca farklı çeşit yemek vardır.

Dünyanın neredeyse her yerinde popüler olan ve tüketilen bazı lezzetli yemekler vardır. Öte yandan bu yemekler vücut için yararlı mıdır yoksa sadece lezzetli oldukları için mi meşhurdur? Keşfetmek için okumaya devam edin!

Sağlıklı olmak için kaçınmanız gereken yiyecekler

1. Ekmeğin çoğu çeşidi: kaçınmanız gereken yiyecekler

Ekmek çok sayıda ülkede çok farklı yollarla tüketilen bir yiyecektir. Üstüne fıstık ezmesi sürerek kahvaltıda ya da akşam yemeğinde yiyebilirsiniz. Genelde çok sık tüketilen bir yiyecek çeşididir.

Yine de bazı ekmek hamurları işlenmiş buğdaydan yapılmaktadır ki bu da temel besinler açısından fakirdir ve kan şekerinde ani yükselişe neden olur.

Buna ek olarak pek de sağlıklı olmayan başka malzemeler eklerler; örneğin margarin ya da tatlı ekmek yapımında şeker. Bu nedenle ekmekten kaçınmak ya da tüketiyorsak da glutensiz ve Ezekiel ekmek gibi düşük karbonhidratlı ekmek tercih etmeliyiz.

dilimlenen ekmek

2. Ayçiçek yağı

Ayçiçek yağı genelde kızartma amaçlı kullanılır. Bu nedenle patates kızartması, çıtır tavuk, hamburger vb. yemekler için olmazsa olmaz bir malzemedir.

Ayçiçek yağıyla ilgili pek çok endişe bulunmaktadır. Gerçekten kaçınmanız gereken gıdalardan biridir. Öncelikle, oksitlenmeye karşı çok hassastır, kolesterol problemlerine neden olur ve vücuttaki oksitlenmeye bağlı stres seviyesini artırır. Aynı zamanda kanser riskini yükseltir.

Bu nedenle ayçiçek yağıyla yapılan yemekleri azaltmak ya da hayatınızdan tamamen çıkarmak mantıklıdır. Onun yerine zeytinyağı kullanmak çok daha uygun bir seçenek olacaktır.

3. Pasta ve kurabiye: kaçınmanız gereken yiyecekler

Çok ilgi çekici ve lezzetli olsalar da çoğu pasta ve kurabiye oldukça sağlıksızdır. Genelde rafine şeker, rafine un ve sıklıkla sağlıksız ve zararlı tipte ek yağlarla yapılır.

Bu lezzetli atıştırmalar vücudunuza verebileceğiniz en kötü şeylerdir. İçlerinde neredeyse hiç temel besin bulunmaz; bir de üstüne çok kalorilidir ve içeriğindeki malzemeler size pozitif hiçbir şey katmaz.

cheesecake dilimi

4. Fast food

Genelde neredeyse tüm fast food zincir restoranı, besin değeri çok düşük yiyecekler servis eder. Servis ettikleri çoğu yemek seri üretim ve iyi tasarlanmış, çok az besin değeri olan abur cuburdur. 

Normalde fast food restoranları ucuzdur ve her şehirde birçok yerde şubesi bulunur. Yine de fast food tüketmek, sağlığınıza verdiğiniz zararı göz önünde bulundurunca zannettiğinizden daha pahalıya mal olabilir.

 

5. İşlenmiş etler

Jambon, sosis, salam, pastırma, sucuk ve tüm soğuk kesim şarküteri ürünleri vücut için zararlıdır. Ana nedeni, içerdikleri doymuş yağ seviyesinin yüksek olmasıdır.

İçerdikleri yağ oranı 100 gramda aşağı yukarı 10 ila 13 gramdır. Bu nedenle eğer kardiyovasküler hastalıklar ya da obeziteden muzdarip olmak istemiyorsanız işlenmiş etler kaçınmanız gereken gıdalar arasındadır.

kaçınmanız gereken işlenmiş etler

6. Şişelenmiş meyve suları

Süpermarket ve bakkallarda gördüğümüz meyve suları sağlıklı gibi görünebilir, fakat aslında genelde değillerdir. Çoğu şişelenmiş meyve suyu, bol miktarda şeker, renklendirici, kimyasallar ve vücudunuzun hoşlanmayacağı pek çok madde içerir.

Bazıları gerçekten antioksidan ve C vitamini içerir; fakat, bunun karşılığında da bol miktarda sıvı şeker içerir. Aslında meyve suları, kola ya da diğer gazlı içecekler kadar, hatta bazen onlardan daha fazla şeker içerir.

Bu işlenmiş ürünleri tüketmek yerine tamamen doğal meyve suyu tüketebilirsiniz. Çok daha lezzetlidirler. Öte yandan en güzel içecek sudur çünkü toksinlerden arındırır, daha iyi hidrasyon sağlar ve böbrekleri sağlıklı tutar.

Eğer iyi bir fiziksel sağlığa sahip olmak ve hastalıklardan korunmak istiyorsanız, bu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Alışkın olduğunuz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak biraz zor olabilir; fakat iyiliğiniz için bunu yapmalısınız.

  • Harvard Health Publishing. (2018) Glycemic index for 60+ foods. Measuring carbohydrate effects can help glucose management.
  • Ramsden, C. E., Ringel, A., Feldstein, A. E., Taha, A. Y., MacIntosh, B. A., Hibbeln, J. R., … Douglas Mann, J. (2012). Lowering dietary linoleic acid reduces bioactive oxidized linoleic acid metabolites in humans. Prostaglandins Leukotrienes and Essential Fatty Acids87(4–5), 135–141.  https://doi.org/10.1016/j.plefa.2012.08.004
  • Gago-Dominguez, M., Yuan, J. M., Sun, C. L., Lee, H. P., & Yu, M. C. (2003). Opposing effects of dietary n-3 and n-6 fatty acids on mammary carcinogenesis: The Singapore Chinese Health Study. British Journal of Cancer89(9), 1686–1692. https://doi.org/10.1038/sj.bjc.6601340
  • Turpeinen, A. M., Basu, S., & Mutanen, M. (1998). A high linoleic acid diet increases oxidative stress in vivo and affects nitric oxide metabolism in humans. Prostaglandins Leukotrienes and Essential Fatty Acids59(3), 229–233. https://doi.org/10.1016/S0952-3278(98)90067-9
  • Rodríguez Delgado, J., Hoyos Vázquez, M. S., Blesa Baviera, L. C., Cantarero Vallejo, M. D., Carbajo Ferreira, Á. J., Cenarro Guerrero, M. T., … Vegas Álvarez, A. M. (2017). Fruit juices and their role in infant feeding. Should we consider them as another sweetened beverages? Positioning of the gastroenterology and nutrition group of the AEPap . Pediatria de Atencion Primaria19(75), e103–e116. Retrieved from https://www.scopus.com/inward/record.uri?eid=2-s2.0-85030553878&partnerID=40&md5=c13bf709227219cfc8cc65b06bb59a29