Havuç: Antioksidan ve Spor Süper Gıdası

18 Şubat, 2020
Havucun özelliklerini keşfedin. Özellikle bir sporcuysanız, diyetinizden eksik olmaması gereken ucuz ve kolay bir besindir.
 

Havuç, gerçekten hakettiği önemi almayan bir besindir. Genellikle garnitür olarak veya salatalarda kullanılır. Aslında, bu sebzeyi kullanma seçenekleriniz çok daha kapsamlıdır. Özellikleri ile ilgili olarak, temel olarak antioksidan ve koruyucu besinler açısından zengin bir gıdadır. Bu süper yiyeceklerin tüm özelliklerini ve onu tüketmenin yollarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Güçlü antioksidan ve koruyucu

Havucun özellikleri arasında, antioksidan ve koruyucu gücü öne çıkıyor. Bileşenleri arasında, vücudumuzun A vitamini olarak emdiği beta-karoten içerir.Antioksidan gıdalar, aşağıdaki nedenlerle vücut için önemlidir:

  • Hastalıkları önler ve savunma sistemini güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yaşlanmanın ana sebepleri olan serbest radikallerle mücadele eder.
  • Aritmiler veya kalp krizi gibi kalp hastalıklarına karşı korurlar.
  • Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.
masa üstünde havuç

Havuca ek olarak, antioksidan bakımından zengin diğer gıdalar biber, mango, dana karaciğeri, kivi veya kuru yemişlerdir.

Sporcular için süper yiyecekler

Havuç herkesin tüketmesi gereken bir sebzedir. Ayrıca, düzenli olarak spor yapanlara özellikle tavsiye edilir. Bunun nedeni, özelliklerinin sporcuların egzersiz öncesi ve sonrası ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel olmasıdır.

 

Potasyum açısından zengindir, bu nedenle egzersiz yaptıktan sonra sporcunun iyileşmesine katkıda bulunurlar. Egzersiz yaptıktan sonra havuç tüketmek iyileşmenin daha hızlı olmasına ve yorgunluğun kaybolmasına neden olur.

Zihinsel yorgunluğu sonlandır

Ek olarak havuç, daha küçük miktarlarda olmasına rağmen fosfor da içerir. Zihinsel yorgunluğa son vermek esastır. Zihniniz yorgunsa veya bir yarışma için performansınızın tamamına ihtiyacınız varsa, bunu başarmanıza yardımcı olmak için havuç yemeyi unutmayın.

Havucun sporcular için faydalı olmasının bir başka nedeni de lif içeriğidir. Bu besin, sindirim sürecini iyileştirmeye ek olarak, toksinlerin saflaştırılmasına katkıda bulunur.

Günlük diyetime havuç nasıl ekleyebilirim?

Havucun tüm özelliklerini öğrendikten sonra, günlük yaşamınıza nasıl dahil edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Çok basittir, çünkü herhangi bir yemek, akşam yemeği, atıştırmalık veya tatlıda kolayca kullanabilen çok yönlü bir besindir.

yemek pişiren kadın

Bu süper gıdayı tüketmeye başlayın

 
  • Humuslu havuç çubukları. Günün herhangi bir saatinde yenebilen ve birkaç dakika içinde hazırlanabilen sağlıklı ve protein açısından zengin bir atıştırmalık.
  • Rendelenmiş havuç salatası. Her gün havuç yemenin en kolay yollarından biri, salatalarınızın üzerine birkaç parça havuç koymaktır. Salatada domates, marul veya ıspanak olup olmaması önemli değil. Havuç her zaman mükemmel bir arkadaştır.
  • Havuçlu kek. Havuçların sadece baharatlı tarifler için olduğunu kim söyledi? Bu kek, havucun mutfaktaki en çok yönlü bileşenlerden biri olduğunun açık bir örneğidir. İşte en zarif damakları fethedecek lezzetli bir kek yapmak için tarifiniz.
  • Havuçlu smoothie. Yemekler arasında atıştırmalık olarak ve sıcak aylarda serinlemek için mükemmeldir. Ayrıca, portakal gibi meyvelerle de birleştirebilirsiniz. Farklı kombinasyonları deneyin ve yeni lezzetler keşfedin.
  • Havuçlu cips. Bir mutfak doğrayıcısı yardımıyla havuçları dilimler halinde kesin ve 15 dakika boyunca 180 derecede fırında pişirin. Bu, herhangi bir et veya balık tarifi için bir garnitür yapmak veya yemekler arasında bir atıştırmalık hazırlamak için kolaydır.

Bu önerilere ek olarak, birçok başka tarif de vardır. Bazıları bu yiyecekten yapılmış kremalı havuç veya krokettir. Gördüğünüz gibi, bu yiyeceği beslenme programınıza dahil etmek, tüm özellikleri sayesinde çok basit ve faydalıdır. Havuç yemeye başlamak için daha fazla beklemeyin!