Egzersiz Sonrası Beslenme ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

17 Mart, 2020
Egzersiz sonrası beslenme ile spor performansınızı ve vücut kompozisyonunuzu geliştirebilir ve fiziksel yorgunluğu daha kolay yenebilirsiniz.
 

Vücudumuz, yaptığımız aktiviteler ve aldığımız besinlere bağlı olarak farklı tepkiler gösterir. Bu yüzden, egzersiz öncesinde, sırasında ve özellikle sonrasında neler tükettiğinize dikkat etmeniz gerekir. Egzersiz sonrası beslenme ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda, okumaya devam edin!

Egzersiz sonrası beslenme ve önemi

Egzersiz sonrası beslenmeyle aşağıdaki amaçlara ulaşmak hedeflenmektedir:

  • Enerji depolarını yenilemek. Beslenme ile glikojen depoları yenileneceği için sonraki güne daha güçlü başlarsınız.
  • Kas miktarını ve kalitesini artırmak. Spor sonrası iyi bir beslenme, protein yıkımını azaltacağı için kas miktarını ve kalitesini de artırır.
  • Egzersiz sırasında oluşan hasar ve yaralanmaları iyileştirmek. Egzersiz sonrası iyi bir beslenme protein sentezini artırdığı için yaygın fiziksel aktivite yaralanmaları ya da ağrılarının oluşmasını da önlemiş olur.
egzersiz sonrası yorgunluk

Bu amaçlara ulaşmak için sıkı çalışmak gereklidir, fakat bunun sonunda vücudunuz size minettar kalacaktır. Yukarıda bahsettiklerimizi başarmak için çalışırken vücudunuz şu faydaları da elde edecektir:

 

Yüksek bir enerji ve yoğunluk seviyesinde egzersiz yaparken kaslarınızda lif yırtılmaları meydana gelebilir. Bunu önlemek ve hedeflerinize ulaşmak için egzersiz yaparken istikrarlı olmanız gereklidir. Bu sayede, daha fit, güçlü ve kaslı olursunuz.

Vücudunuzun egzersiz sonrasında toparlanması ve küçük kas yırtılmalarını tamir etmesi için enerjiye ihtiyacı olur. Egzersiz yaparken vücudunuzdaki bozulmuş proteinler ayrışırken yeni proteinler inşa edilir.

Bu yüzden, kas gelişimi yeni protein sentezlenmesine bağlıdır. Neyse ki, protein bakımından zengin bir egzersiz sonrası beslenme ile bunu gerçekleştirmek hiç zor olmayacaktır.

yüksek proteinli diyet

Bununla beraber, protein tükettiğimiz tek şey değildir. Egzersiz sonrası beslenme söz konusu olduğunda ana enerji kaynağımız olan karbonhidratı da göz ardı etmememiz gerekir.

Egzersiz sonrası beslenme ve faydaları

Vücudun besin ihtiyacının sağlanması

Vücudun besin ihtiyacının sağlanması çok önemlidir. Bunu şu yollarla geliştirmek mümkündür:

 
  • Kan dolaşımını hızlandırmak: böylece besinler vücuttaki dokulara daha hızlı ulaşır.
  • Egzersizden sonra takviye almak: bu takviyeler sayesinde vücut için gerekli olan amino asit ve glukoz sağlanmış olur.

Erken toparlanma

Kas toparlanması, egzersizden sonraki 48 saat boyunca devam etse de kasların erken toparlanması, kas gelişimi ve güçlenmesi için egzersizden hemen sonra beslenmenize özen göstermeniz önemlidir. Böylece, egzersizden sonraki anlarda kaslar, sağlanan besinleri kabul etmeye daha hazır olur.

Besinlerin faydalarını en iyi şekilde almak için egzersiz sonrası beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Egzersizden sonra vücuda yeterli miktarda besin sağlanmaması durumunda glikojen deposu ve protein sentezi azalır ve bunun sonucunda da vücudun toparlanma süresi uzar. Bu yüzden, vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı tüketmeniz çok önemlidir.

Sonuç olarak, egzersiz sonrası beslenme pek çok insanın ihmal ettiği çok önemli bir konudur. Bu konuya özen göstererek yukarıda bahsettiğimiz gibi pek çok hedefe kolayca ulaşmanız mümkündür. Özen göstermediğiniz takdirde, fiziksel egzersizinizi eksiksiz yapsanız bile meyvesini tam anlamıyla toplayamayabilirsiniz.