Düşük Karbonhidrat Diyeti: Gezegen ve Vücudunuz İçin İyi

16 Ocak, 2020
Düşük karbonhidrat diyeti sağlığınız ve çevre için avantajlar sunar. Ayrıca obeziteyi önlemeye yardımcı olur.
 

Düşük karbonhidrat diyeti taze ürünler ve çok az işlenmiş gıdaya dayanır. Dahası, ekolojik olarak sağlıklı gıdalara öncelik verir ve et tüketiminin azaltılmasını sağlar. Bu diyetin iki temel unsuru vardır. Birincisi, insanların gezegen üzerindeki etkisini azaltırken, ikincisi sağlığınızı iyileştirmesidir.

Düşük karbonhidrat diyeti gezegen için iyidir

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi, karbondioksit emisyonlarını önemli ölçüde azaltacaktır. Sonuç olarak, bu emisyonların çoğu kapsamlı tarımdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, et tüketimini azaltmak gezegenin sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Gıda tüketiminin genel seviyesindeki değişiklikler bile, uçak kullanımını terk etmek gibi, atmosfer üzerinde bir etki yaratabilir.

düşük karbonhidrat yüksek sebze diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti insanlar için sağlıklıdır

İşlenmiş gıdaları ortadan kaldırmanın sağlıklı insanlar anlamına geldiği açıktır. İlk olarak, akrilamid gibi toksik maddelerin tüketimini azaltacaktır. Ayrıca, bu gıdalarda uzun süreli kullanımdan sonra enflamasyon ve hastalıklara neden olabilecek trans yağlar ve şeker bulunur.

Aynı zamanda, meyve, sebze ve baklagillerin tüketimini arttırmak iyidir. Bu gıdalar antioksidanlar ve vitaminler bakımından zengindir. Bu nedenle, oksidasyonu ve serbest radikallerin oluşumunu önlemek için harikadırlar. Ayrıca enflamasyon sürecini de azaltırlar.

 

Bu yeterli değilmiş gibi, taze gıdalar işlenmiş gıdalardan daha az kaloriye sahip olma eğilimindedir. Bu daha az vücut yağı anlamına gelir ve obezite riskini azaltır. Açıkçası, bu bir süre sonra gelişebilecek karmaşık hastalıkları yaşama riskini önemli ölçüde azaltır.

Diyabet geliştirmenin başlıca risklerinden biri, şeker ve işlenmiş gıda tüketimidir. Daha da kötüsü, diyabet kalp problemleri gibi diğer komplikasyonları da beraberinde getirir. Düşük karbonhidratlı bir diyet benimsemek günümüz toplumunda salgın haline gelen bu sorunu en aza indirir.

Yerel olarak üretilen gıdalar en iyisidir

Düşük karbonhidrat diyeti aynı zamanda yerel olarak üretilen gıda tüketimini de artırır. Bugün, gıda üretildiği yerden tüketildiği yere binlerce kilometre seyahat edebilir.

Bu nedenle, bu taşıma durumu aynı zamanda gezegen için zararlı emisyonları da artırmaktadır. Bu nedenle, uzun mesafeler seyahat etmek zorunda kalmayan yerel olarak üretilen yiyecekleri tüketmek tercih edilir.

Bu gerçek beraberinde başka bir avantaj getiriyor. Sonuç olarak, gıda mevsime bağlı olarak daha az katkı maddesi ile daha taze olabilir. Daha az katkı maddesi ve böcek ilacının sağlığımız için daha iyi olduğu doğrudur.

Aslında, bu ürünler test edilmiştir ve belirli bir güvenlik sunar. Bununla birlikte, vücut üzerindeki etkilerini tam olarak bilmiyoruz veya vücuttan atılmalarının birkaç yıl sürüp sürmediğini bilmiyoruz.

Gıdaları mevsiminde tüketmek, üretimleri için enerji ihtiyacını azaltır. Bir seradan gelen domates, doğru büyüme mevsiminde üretilen bir domatesden çok daha fazla enerji kullanır. Bu, emisyonları ve boşa giden enerjiyi azaltmanın başka bir yoludur. Ekolojik tarım, geleneksel sistemlere göre yüzde 50 daha az enerji harcar.

 

Düşük karbonhidrat diyeti yapmak için son nokta aşırı yemekten kaçınmaktır. Bu şekilde yiyecek israfını önlersiniz. Aynı zamanda, obezite ve aşırı kilolu olma riski daha azdır. Et yerine sebze tüketmek de bu son açıklamaya katkıda bulunuyor.

Sonuç

Düşük karbonhidrat diyeti iki kat olumlu etkiye sahiptir. Bir yandan, insanların gezegen üzerindeki etkilerini azaltır. Öte yandan, sağlığınız için daha iyidir. Ayrıca, günümüz dünyasına endemik olan iki hastalık olan diyabet ve obeziteye karşı savaşmanın iyi bir yoludur.

Yerel ve taze gıdaların tüketimine öncelik vermek önemlidir. Daha fazla sebze tüketimi ve daha az et ürünü tüketimi ile birlikte, daha sağlıklı bedenlere sahip olacağımız anlamına gelir.

Sonuç olarak, göze çarpan şey işlenmiş gıdalardan kaçınmaya çalışmaktır. Bu tür yiyecekler sadece ekolojik bir ayak izi bırakmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığımıza da açıkça zarar verir.

 

1 – Pelucchi C., Bosetti C., Galeone C., La Vecchia C., Dietary acrylamide and cáncer risk: an updated meta-analysis. Int J Cancer, 2015. 136 (12): 2912-22.

2 – Della Corte KW., Perrar I., Penczynski KJ., Schwingshackl L., Herder C., Buyken AE., Effect of dietary sugar intake on biomarkers of subclinical inflammation: a systematic review and meta-analysis of intervention studies. Nutrients, 2018.