Çocuk Obezitesi ile Mücadele Etmenin Beş Yolu

Küçük çocukların genelde sabrı ve zamanı azdır, bu nedenle geçtiğimiz yıllarda çocuk obezitesi hatırı sayılır derecede artış gösterdi. Çocuklarımızın dengeli beslenmenin yanı sıra sosyalleşmek ve daha sağlıklı olmak için zaman harcamaları ve spor yapmaları çok önemlidir.
 

Çocuk obezitesi, dünya genelinde giderek daha fazla çocuğu etkileyen bir hastalıktır. Sebepleri değişiklik gösterse de, dengesiz bir diyet ve fiziksel aktivite eksikliği çok tehlikeli bir kombinasyondur. Bu yazımızda çocuğunuza, çocuk obezitesi ile mücadele etmesi için öğretebileceğiniz birkaç öneri paylaşacağız.

İstatistikler dikkat çekici: dünyadaki çocukların üçte biri aşırı kilolu. Bir diğer deyişle her üç çocuktan biri obez olma riski ile karşı karşıya.

Ve hepsi bu değil; başka yayınlar tehlike arz eden daha fazla veri sunuyor. Beş yaşın altındaki çocuk obezitesinin, 1975’te olduğundan on kat daha fazla görüldüğünü iddia ediyor. Bu da dünya çapında 124 milyon obez çocuğun varlığına işaret ediyor.

Çocuk Obezitesi ile Mücadele Etmenin Beş Yolu

Çocuk obezitesi kaynaklı büyük risklerden kaçınmak istiyorsak, şimdiden harekete geçmeliyiz. Şimdi size çocuğunuzun -yardımınız ve desteğiniz ile- obeziteden korunmak için takip etmesi gereken beş kural vereceğiz:

1.  Çocuk Obezitesinde Egzersiz Şart

Tüm faydalarının yanı sıra egzersiz yapmak, vücudunuzdaki yağ ve kalorileri yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda -obezite ile ilişkili- bazı kalp rahatsızlıklarını önler ve diyabet olma riskinizi düşürür.

Egzersiz yapmak aynı zamanda metabolizmanızı ve kilonuzu düzenler. Bu ikisi, daha kaliteli bir dinlenme sağlar. Bu faktörlerin tümü çocuğumuzun refahına katkıda bulunur.

 

Son olarak basit ama gerçek bir denklemi aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gerekiyor: dışarıda oynamak için harcanan iki saat, çocuğunuzun video oyunları oynamak veya abur cubur yemek için oturarak harcayamayacağı iki saattir.

sahada futbol oynayan çocuklar

2.  Sağlıklı Beslenmek

Çocuklarınıza sağlıklı beslenmenin önemini, ideal olarak çok küçük yaşlardan itibaren öğretmelisiniz. Bu, yaşamları boyunca sağlıklarına dikkat etmelerini sağlayacağı için belki de çocuklara yetişkinler tarafından öğretilen en iyi şey olacaktır.

Bu nedenle dengenin her zaman en önemli unsur olduğunu unutmayın. Farklı meyve ve sebzelere ek olarak beslenmelerine tahıllar, et çeşitleri -özellikle yağsız etler- ve makarnayı da dahil edin.

Dahası işlenmiş şeker tüketimini ve abur cuburlar gibi trans yağ içeren sağlıksız yiyeceklerin miktarına bir sınır koymalısınız.

Dikkat edin: sınırlamak, tamamen kesmek ile aynı şey değildir. Eğer çocuğunuzun beslenmesinden çok fazla yiyeceği çıkarırsanız yeni şeyler deneme konusunda sadece öfke ve endişesini arttırmış olursunuz.

3. Çocuk Obezitesinde Diyetlerden Kaçının

Çelişkili görünmesine rağmen, sıkı diyetler küçük çocuklar için önerilen şeyler değildir. Bunun başlıca nedeni; diyetlerin, çocuğu baskı altına sokabilmesi ve kendi sağlığı hakkında kaygı duymasına neden olmasıdır.

Bu da endişe ve gerginliğe neden olabilir. Hatta daha da kötüsü, durumdan utanç duymalarına neden olabilir. Toplum içinde yemek yemek ve durumları hakkında konuşma konularında içlerine kapanabilirler. Bu da diyetlerini bıraktıklarında, bir geri tepme etkisi yaşama olasılığını arttırıyor.

 

Geçici bir önlem olarak değil, kalıcı bir yaşam tarzı adına sağlıklı bir beslenmeye sahip olmak en iyisidir. Bu şekilde çocuklar; faydalı, uzun vadeli alışkanlıklar geliştirebilir, travma ve acı çekmekten kurtulabilir.

4.  Sağlıksız Alışkanlıklara Dikkat Edin

Video oyunları, telefonlar ve televizyon mükemmel eğlence cihazlarıdır. Ancak çocukların bu cihazlarla fazla vakit geçirmesi zararlı olabilir.

Ebeveynlerin bu durumda müdahale etmesi ve çocuklarının bu etkinlikleri yapmak için harcadıkları zamanı sınırlandırması son derece önemlidir. Arkadaşlarıyla birlikte dışarı çıkmaya, yürümeye, keşfetmeye, sosyalleşmeye ve yeni aktiviteler bulmaya teşvik edin.

Bununla birlikte ev işlerine yardım etmelerini ya da bonus olarak harçlık karşılığında getir götür işlerine koştumalarını istemek iyi bir fikirdir. Yetişkinler olarak çocuk obezitesi ile mücadelede yardımcı olmak ve çocuklara çalıştıklarını bile fark ettirmemek için bazen alışılmışın dışında düşünmemiz gerekir.

5. Örnek Olun

Çocuklar ebeveynlerini rol modeli olarak alırlar. Yani ebeveynlerini yaparken görmedikleri şeyleri yapmazlar ve her gün gördükleri hareket ve davranışları taklit ederler.

çocuk obezitesi ile mücadele etmek

Eğer pasif bir ebeveynseniz, çocuğunuzun harika bir atlet olmasını bekleyemezsiniz. Tabii ki, bu olası bir durumdur ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

Bu nedenle çocuklarınızı egzersiz yapmak için motive etmeniz harika bir fikirdir. Birlikte paten kaymaya, koşuya ya da sadece köpeğinizle birlikte yürüyüşe çıkarak spor yapabilirsiniz. Ne kadar küçük gözükse de herhangi bir aktivite çocuğunuzun egzersiz yapmaya karşı olumlu bir tutum takınmasına yardımcı olacaktır.

 

Gördüğünüz gibi çocuk obezitesi ile mücadele etmek hem yetişkinlerin hem de çocukların birlikte yapması gereken bir şeydir. Nitekim yetişkinlerin çocuklarına liderlik etmeleri ve rehberlik yapmaları gerektiği için sorumluluk almaları gerekir.

Bu nedenle bu soruna karşı çoğunlukla önleyici, ileriye dönük tutumlar sergilemek oldukça önemlidir. Başlamadan önce çocuk obezitesi ile mücadele etmek kolaydır ve çocuğunuzun kendine güvenini,duygusal ve sosyal refahını korumaya yardımcı olacaktır.