Buharda Pişirmenin Avantajları: Daha Az Besin Kaybı

15 Nisan 2019
Bu yazımızda, yemeklerinizi buharda pişirmenin sağlığınıza olan bütün faydalarını öğreneceksiniz. Bu pişirme tekniği yemeğinizin lezzetini, dokusunu ve elbette besin değerlerini korur.

Buharda pişirme tekniği, mutfakta bir yenilik değildir. Bu teknik yüzyıllar önce keşfedildi ve bugün hala dünya çapında popüler olmaya devam ediyor. Çok avantajlı bir pişirme yöntemi olması tesadüf değil. Beslenme açısından bakıldığında, besin kaybındaki azalmadan bahsetmekte fayda vardır. Bununla birlikte, aşağıda açıklayacağımız birçok avantaja da sahiptir.

Buharda Pişirmenin Avantajları

Yemeklerinizi hala buharda pişirmiyorsanız, bu yöntemin bütün avantajlarını okuduktan sonra bu pişirme tekniğini uygulamak isteyeceksiniz. Yazımızı okumaya devam edin ve buharda pişirmenin tüm faydalarını keşfedin!

1. Tüm Besinler Korunur

Buharda pişirmek, yemeğin bütün özelliklerini koruduğundan, yemek pişirmenin en sağlıklı yollarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, pişirme sırasında, yağ ve sos kullanılmadığı için daha sağlıklıdır.

buharda balık ve salata
2. Hızlı ve Kolay Pişirme

Buharda pişirmenin bir başka avantajı da tariflerin birkaç dakika içinde hazır olmasıdır. Ayrıca bir sürü kap ve tencere kirletmezsiniz ve daha az bulaşık yıkarsınız. Bir de, çeşitli yiyecekleri tatları karışmadan aynı anda pişirilebilirsiniz. Bu yiyecekleri tercihinize göre az ya da çok pişirebilirsiniz.

Buhar tencereleri her ev için önerdiğimiz bir araçtır. Buhar tencerelerindeki farklı seviyeler sayesinde, et, balık, sebze ve garnitürü gibi aynı anda birkaç yiyeceği pişirebilirsiniz.

Sadece birkaç dakika içinde bütün ailenin seveceği sağlıklı ve hafif bir öğle ya da akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Kolesterol Seviyesini ve Yağ Alımını Azaltır

Adından da anlaşılacağı gibi, bu pişirme tekniğinde sadece buhar kullanılır. Bu şekilde, diğer pişirme yöntemlerinde kullanılan yağ, tereyağı veya sağlıksız malzemeleri kullanmak gerekmez.

Kolesterol seviyeniz yüksekse veya sadece kilo vermek istiyorsanız, bu pişirme tekniği ilginizi çekecektir. Çünkü sizi ideal kilonuza ve hedeflerinize ulaştırabilir.

tartılıp mutlu olan kadın.

4. Sindirim Problemi Yaşayan İnsanlar İçin Önerilir

Yemekten sonra sık sık şişkinlik hisseden ve sindirim sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bunu çok sık yaşıyorsanız, buharda pişirme yönteminin iyi bir çözüm olacağını bilmelisiniz.

Bu tür tarifler yiyeceğin kendi yağı dışında yağ ve sos içermez. Sonuç olarak buharda pişen yiyecekler daha hafiftir ve daha kolay sindirilir. Akşam yemeğinden sonra herhangi bir fiziksel aktivite yapılmadığı için buharda pişen yemekleri tercih etmelisiniz.

Buharda Pişirme Örneği

Buharda pişirmenin sağlıklı, kolay ve hızlı olduğunu gösteren seveceğiniz bir tarif öneriyoruz. Malzemelere ve pişirme işlemine bir göz atın.

Malzemeler (2 kişilik):

 • Yarım tavşan veya tercih ettiğiniz et türü
 • 300 gram patates
 • 150 gram mantar
 • 3 havuç
 • Damak zevkinize göre kekik
 • Yarım bardak beyaz şarap (yerine bir miktar elma sirkesi de kullanabilirsiniz)
 • Bir tutam tuz
Sebzeli tavşan yemeği

Hazırlanışı:

 1. Öncelikle, tavşanı pişirmeye başlayın. Çünkü etin pişmesi sebzeden daha uzun sürer. Bu tarifte tavşan kullanmayı tercih ettik. Ancak tarif her türlü et kullanılarak yapılabilir. Tavşan, yağ miktarı düşük ve her türlü kilo verme diyetiyle uyumlu bir et çeşididir. Yarım tavşanı, bir tutam tuz ve kekik ile buharlı tencerenin içine yerleştirin.
 2. Alternatif olarak, yemeği daha sulu hale getirmek için yarım bardak beyaz şarabın bulunduğu bir tencereye yerleştirebilirsiniz.
 3. 15 dakika boyunca buğulayın.
 4. Bu süre geçtikten sonra, az miktarda tuzla doğranmış patatesleri, havuçları ve mantarları, başka bir buğulama seviyesine yerleştirin.
 5. 5 dakika boyunca buğulayın.
 6. Yiyecekleri buhar tenceresinden çıkarın ve afiyetle yiyin.

Buharda pişirme, yemek pişirmek için en sağlıklı tekniklerden biridir. Ayrıca, gördüğünüz gibi, bu tarifler kolayca hazırlanır. Sonuçları muhteşemdir. Evinizde hala bir buharlı tencere yoksa, hemen alın. Lezzetli ve sağlıklı yemek tariflerinin tadını çıkarmak için daha fazla beklemeyin!