Beyaz Yulaf: Vücudunuz İçin Faydaları Nelerdir?

3 Temmuz 2019
Hepimiz yulafın ne olduğunu biliyoruz. Pek çok kişi onu düzenli olarak tüketiyor. Ancak çoğu kişinin bilmediği bir yulaf türü var: Beyaz yulaf. Sizi beyaz yulafın özelliklerini ve faydalarını öğrenmeye davet ediyoruz. 

Beyaz yulafın faydalarını daha önce duymadıysanız bu tahılla ilgili tüm detayları keşfetmek için sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz. Beyaz yulaf tüketenlerin yalnızca insanlar olmadığını biliyor muydunuz?

Bu tahıl at gibi bazı hayvanların beslenmesinde de çok büyük yer tutar. Peki, beyaz yulafın diyabeti olanlar için şiddetle tavsiye edildiğini duymuş muydunuz?

Beslenme programınıza beyaz yulafı ekleyerek sağlığınıza iyi bakmaya başlayın. Beyaz yulafı nasıl tüketeceğinizi bildiğinizden emin olmak için yazının sonunda bazı tüketim yollarından bahsedeceğiz.

Beyaz yulaf nedir?

Beyaz yulaf, vahşi yulaf veya yulaf çubuğu olarak da bilinir. Bu tahıl türünün pek çok faydası vardır. Hem insanlar hem de hayvanlar tarafından tüketilebilir. Özellikle de atlar bu tahılla beslenirler.

Bu yulaf türünün vahşi olmak gibi bir farklılığı vardır. Üstelik yeşil renkliyken, kuruma döngüleri henüz başlamamışken toplanırlar.

Beyaz yulafın faydaları

Beyaz yulafın pek çok faydası vardır. Faydalarını birkaç cümlede özetlemek zordur. Aşağıda en önemli özelliklerinden bahsedeceğiz ve onları basit bir şekilde analiz edeceğiz. Bu tahılın vücudunuzu ne kadar sağlıklı bir şekilde etkileyebileceğini öğrendiğinizde şaşıracaksınız.

Beyaz yulafın faydaları: Diyabeti olanlar için iyi

Beyaz yulafın glisemik indeksi düşüktür. Bu da vücudumuz tarafından yavaşça özümsendiği anlamına gelir. Böylece insülinin aniden yükselmesine yol açmaz.

Hem bu sayede hem de yüksek lif içeriği sayesinde diyabetli hastalar için çok faydalıdır. Bu kişiler glikoz seviyelerinin aniden yükselmesi gibi bir riskle karşı karşıya kalmadan ölçülü bir şekilde beyaz yulaf yiyebilirler.

yulaflı kurabiyeler

Kansızlığa karşı etkili

Beyaz yulafın demir içeriği yüksektir. Kansızlığı doğal bir şekilde önleme konusunda çok etkilidir. Bu amaçla yiyecekseniz en iyi tüketim yolunun buğday kepeği yemek olduğunu bilmelisiniz.

Yulaf gibi demir açısından zengin yiyecekler, bu sorunla savaşmak için doktorunuzun yazdığı ilaçları tamamlayan harika besinlerdir.

Duygusal durumu dengeler

Sinirli biriyseniz veya endişeli ve stresli bir dönemden geçiyorsanız yulafın harika bir iş birlikçi olabileceğini bilmelisiniz.

Avenin isimli maddeyi tükettiğinizde sakinleşmeniz kolaylaşır. Ayrıca beyaz yulafı ıhlamur veya papatya gibi infüzyınlarla da tamamlayabilirsiniz.

Diğer faydaları: Bağırsak geçişini düzenler

Lif içeriği sayesinde beyaz yulaf sindirim sürecini kolaylaştırmak için harikadır. Sık sık sindirim zorluğu, reflü veya kabızlık gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız beyaz yulafı günlük beslenmenize dahil etmenizi öneririz.

Değişiklikleri hızla fark edeceksiniz ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Beyaz yulaf nasıl tüketilir?

Beyaz yulaf çok popüler bir yiyecek olmadığı için pek çok kişi onu nasıl tüketmesi gerektiğini bilmez. Beyaz yulafı tüketmenin çok basit olduğunu ve bunu farklı şekillerde yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bu da harika bir avantajdır. Böylece sürekli aynı tarifleri yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Beyaz yulafı tüketmenin en doğal yolu tam tahıl içeren türünü satın almaktır. Tek yapmanız gereken yarım saat boyunca kaynatmaktır. Tanelerin tamamen şişmesi yulafın hazır olduğu anlamına gelir.

Hazır olduğunda nemi buharlaşana kadar beklemelisiniz. Taneler kısmen kuruduklarında onları sıkın ve kuruma işleminin tamamlanmasını sağlayın. Bu basit adımları uyguladıktan sonra yulaf taneleriniz hazır olacak.

siyah kase beyaz yulaf

Taneler hazır hale geldikten sonra onları sağlıklı tatlılar yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin tabanında beyaz yulaf olan bir kek yapabilirsiniz. Böylece hafta boyunca sağlıklı bir şekilde kahvaltı edebilirsiniz.

Mutfakta zaman harcamak istemiyorsanız beyaz yulafın buğday kepeği şeklinde satılan versiyonunu alabilirsiniz. Herhangi bir türdeki buğday kepeği gibi tüketebilir, içine süt veya yoğurt ekleyebilirsiniz.

Bahsetmek istediğimiz son seçenek ise beyaz yulaf sütüdür. Mükemmel lezzetinin yanında bu sütün pek çok özelliği ve faydası vardır. Ayrıca laktoz hassasiyeti olanlar için de iyi bir alternatiftir.

Gördüğünüz gibi bu tahıl türünü yememek için hiçbir bahane yok. Seçenekler çok geniş. Hepsi de sağlıklı ve iştah açıcı.

  • Lim, T. K. (2013). Avena sativa. In Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants. https://doi.org/10.1007/978-94-007-5653-3_13