B Vitamini Kompleksinin Yararları ve Özellikleri

9 Eylül 2019
B vitamini olarak bilinen grup, her biri günlük yaşam için vazgeçilmez sekiz üyeden oluşur. Bu, seçkin sporcular, amatör sporcular veya hatta yerleşik yaşam tarzı yaşayanlar için bile geçerlidir.

Büyük B vitamini kompleksi hücresel metabolizma ile ilgilidir. Diğer komplekslerin aksine, B vitamini kompleksi suda çözünür; bu da idrarla atıldığı anlamına gelir. Bu yazımızda, bu “ailenin” sağlığımız için çok önemli olan temel faydalarını ve özelliklerini size anlatacağız.

B Vitamini Kompleksi

Bir süre öncesine kadar, B vitamininin farklı faydaları olan tek bir vitamin olduğuna inanılıyordu. Bununla birlikte, daha sonraki araştırmalar B vitamininin her şeyden önce sekizden daha az üyesi olmayan bir grup olduğunu göstermektedir.

Genel olarak, B kompleksi bir bütün olarak şişkinliği azaltmak, bilişsel işlevi korumak ve daha iyi bir ruh hali için faydalıdır. Vücutlarında yüksek miktarda B vitamini olan insanlar daha fazla motive olurlar ve kalp hastalığı geliştirme şansları daha azdır.

Aksine, söz konusu vitaminlerin yetersizliği DNA hasarı ile bağlantılıdır. B vitamini eksikliği, kolon kanserinin ortaya çıkışı ile ilişkilidir. Vücut vitamin üretemediğinden, onları yiyecekler aracılığıyla almalıyız. Bu şekilde, vücut daha iyi çalışacak ve hastalıklara yakalanma riski azalacaktır.

B kompleksi suda çözünür, bu yüzden bu vitaminler yağda depolanmaz. B vitamini böbreklerden sızma yeteneğine sahiptir ve idrarla atılır.

B Vitamini Kompleksi Ailesinin Tamamını Tanımak

B vitamini kompleksinin birçok “alt vitamine” sahip olduğu bilinmektedir (onlara bir isim vermemiz gerekirse), fakat neden işe yararlar ve faydalıdırlar? Cilt sağlığı, tırnaklar, saç, kan, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi için önemlidirler. Hepsi yararlı olmasına rağmen, her birinin özel avantajları vardır:

B vitamini kompleksi: B1 veya tiyamin

Temel görevi karbonhidratları enerjiye dönüştürmektir; bu nedenle fiziksel egzersizde çok önemlidir. Ek olarak, sinir sistemini iyileştirmeye ve iyi durumda tutmaya yardımcı olur.

B2 veya riboflavin

B2 Vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ile ilgili en önemli vitaminlerden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin vücuda oksijen iletmekten sorumlu olduğunu da unutmayın. B2 vitamini ayrıca B6 vitamininin dönüşümüne ve daha iyi emilimine katkıda bulunur.

B6 vitamini

B3 veya niasin

Başlıca özelliği gıdadan enerji almak ve sindirim sistemini iyileştirmektir. Moleküler yapısı, sindirim sistemi ve sinir sistemlerine etki etmek ve onları sağlıklı tutmak için idealdir. B3 Vitamini ayrıca alt deride etki eder, DNA’yı onarır ve özellikle stres ve seks hormonları gibi hormonlar üretir.

B vitamini kompleksi: B5 veya pantotenik asit

Temel görevi gıdadan enerji salmaktır, fakat aynı zamanda beyinde nörotransmitterler üretme yeteneğine de sahiptir. Buna karşılık, B2 vitaminini özümsemek ve kolesterolü düzenlemeye de yardımcı olur.

B6 veya piridoksin

Yüzden fazla fiziksel reaksiyona yardımcı olan oldukça ‘meşgul’ bir vitamindir. Görevleri arasında hemoglobin üretmek, uyku döngüsüne dahil olan hormonları üretmek ve vücutta gerekli görüldüğü zaman kullanılacak olan şekerleri karaciğerde depolamak da vardır.

B7 veya biotin

Vücudun yağı kırmayı ve kemik büyümesini sağlar. Ayrıca saç sağlığında da önemli bir rol oynar.

B9 veya folik asit

B vitaminleri, özellikle B9 vitaminleri hamile kadınlar için çok önemlidir. Folik asit, DNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol aldığı için daha da önemlidir. Tüketimi hamilelik sırasında esastır.

B12 veya siyanokobalamin

Sinir sisteminin sağlığının iyileştirilmesine, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine, gıdalardan enerji salınmasına ve proteinlerin metabolize edilmesine katılımıyla bilinir. B vitamini eksikliği, beriberi, wernicke ensefalopatisi, kötücül anemi, pellagra ve megaloblastik anemi gibi bazı hastalıklara neden olabilir.

B9 vitamini

B Vitamini Kompleksi Nelerde Bulunur?

B vitamininin tüm değişkenlerini ve avantajlarını bildikten sonra, şüphesiz doğal olarak nereden alabileceğinizi bilmek isteyeceksiniz. Bu vitaminin sekiz çeşidinin hemen hemen aynı gıdalarda ‘birleştirildiğini’ söyleyebiliriz. Bu da, onları tüketerek birden fazla B vitamini alabileceğiniz anlamına gelir.

Beslenme programınıza, aşağıdaki yiyecekleri mutlaka eklemelisiniz: yağsız et, baklagiller, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ve yumurtalar. Aynı zamanda, vücudunuzun besin maddelerini özümsemesini imkansız kıldığından, işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

Veganlar veya vejetaryenler söz konusu olduğunda, B12 vitamininin bitkisel kaynaklardan veya tahıllardan elde edilemeyeceğini bilmeleri gerekir. Bu nedenle, genellikle bir gıda takviyesi veya soya bazlı yiyecek tüketmeleri gerekir.

B vitamini kompleksinin birçok faydası vardır ve bu yüzden onu tüketmemiz gereklidir. Dengeli bir beslenme programı uygulayarak ve işlenmiş yiyecekleri beslenmenize dahil etmeyerek, bu harika vitamin grubundan gerekli miktarda alma konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağız.

  • Esposito, G. (1998). Ácido Fólico Y Vitamina B 12 En La Nutrición Humana. Revista Cubana Aliment Nutr.