6 Beslenme ve Spor Yalanı

Spor ve beslenme hakkında birçok ciddi yalanlarla karşılaşıyoruz. Haydi, şimdi bunlardan bazılarını tanıyalım. Çünkü onları bilmek, bu yanlış efsanelere inanmaktan kaçınmanıza yardımcı olacak ve böylece egzersizlerinizden daha iyi yararlanacaksınız.
 

Bu yazımızda sizin 6 harika beslenme ve spor yalanını öğrenmenizi sağlayacağız. Büyük ihtimalle daha önceden duyduğunuz bu cümleler hakkındaki tüm gerçekleri açıklayacağız. Siz de doğru olduğunu düşündüğünüz birçok şeyin aslında bir efsaneden ibaret olduğunu göreceksiniz.

1. Makarna Şişmanlatır

Makarna, yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle sporcular arasında en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Bu yiyecek her zaman kilo alımıyla ilişkilendirilmiştir, ancak gerçekte öyle değildir.

Makarna az miktarda yağ içerir. Bununla birlikte karbonhidrat, mineral ve protein bakımından zengindir. Tüm bu özelliklerinden dolayı vücuda enerji sağlamak için mükemmel bir yiyecektir. Ayrıca makarna yediğimizde vücudumuza çok az yağ girer.

Asıl dikkate almanız gereken şey makarnaya eşlik eden yiyeceklerdir. Bu yiyecekler işlenmiş sosları ya da diğer yağlı yiyecekleri içerirse, makarnanız sağlıksız bir yemek haline dönüşür.

2. Yemek Sırasında Su İçmemelisiniz

Su ve yemek arasındaki ilişki birçok sporcu için baş ağrıtan bir sorundur. Genellikle sadece yemeklerden önce ya da sonra su içilmesi gerektiği ve yemek sırasında asla su içilmemesi gerektiği düşünülür.

Su içen kadın

Suyu, kalori içermediğinden dolayı zararlı olamayan bir içecek olarak değerlendirin. Hatırlamanız gereken tek şey, günde içmeniz gereken su miktarıdır.

3. Egzersiz Yapmayı Bırakırsanız Kaslarınız Kaybolur

Bu, en çok duyduğunuz efsanelerden biridir. Tamamen yanlış bir inanıştır ve hiçbir anlamı yoktur. Çünkü kas her zaman vücutta bulunur. Hem hareketsiz bir yaşam süren kişilerin hem de yoğun egzersiz yapan kişilerin vücutlarının kaslı olduğunu bilmelisiniz.

 

Kesin olan tek şey, kas geliştirme egzersizlerini durdurduğunuzda kaslarınızın hacim kaybetmesidir. Egzersiz yapmayı bırakınca önceki hallerine geri dönmeleri normaldir.

4. Ton Balığı Kas Artışı Yapar

Ton balığı, spor yapanlar tarafından en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Bunun nedeni, büyük miktarda protein ve düşük miktarda yağ içermesidir. Bu özellikleri nedeniyle sporcular arasında çok popüler bir besindir.

Ton balığı yiyerek kas kütlenizi artıracağınızı düşünmeyin. Özellikle beslenme açısından iyi bir yiyecek olduğu ve sporcular için şiddetle tavsiye edildiği doğrudur. Buna rağmen, kas kütlenizi arttırmanın çaba ve dayanıklılık gerektirdiğinin farkında olmalısınız. Bu yiyecek hedeflerinize daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak spor salonunda yapılan egzersizlerin şart olduğunu unutmayın.

5. Gıda Takviyeleri Zararlı Olabilir

Gıda takviyelerinin yan etkilerinin olduğunu ve bu yüzden tüketildiklerinde vücuda zararlı olabileceklerini düşünen birçok insan vardır. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü öyle olsaydı, basitçe satış izni verilmezdi.

Gıda takviyesi alan adam

Süpermarketlerde ya da özel spor mağazalarında satın aldığınız tüm ürünlerin, tüketici güvenliğini sağlamak için kalite kontrollerinden ve çok sayıda testten geçtiğini unutmayın. Her durumda, almanız gereken dozu bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu uzman yaptığınız egzersizin yoğunluğuna göre gıda takviyesinin dozunu ayarlayabilir.

6. Doymuş Yağ Zararlıdır

 

Uzun süredir doymuş yağların sağlığa zararlı olduğu ve çok zararlı bir besin olduğu düşünülmektedir. Ayrıca doğrudan kalp hastalıklarıyla ilgili oldukları söylenir.

Aslında bu iddiaların bilimsel bir temeli yoktur. Gerçek şu ki, bu yağların ölçülü bir şekilde tüketilmesinin vücut üzerinde zararlı bir etkisi yoktur.

Bu 6 beslenme ve spor efsanesini ortadan kaldırdıktan sonra, bir cümleyi birkaç kez duymanın, bunun doğru olduğu anlamına gelmediğini kesinlikle anladınız. Doğru olduğundan emin olmak için edindiğiniz bilgileri her zaman karşılaştırın. Doğru beslenmenin, egzersiz yapmanın ve istenen sonuçları elde etmenin tek yolu budur.