Kadınlar İçin Kas Geliştirmek: Hileler ve İpuçları

Kadın bedeninin fizyolojisi yüzde 24 ila 26 oranında kas kütlesine sahip olacak şekildedir. Erkeklerde ise bu oran yüzde 40 ve üzeridir. Bu konuda kadınların doğalarından dolayı daha az avantajlı olmalarına karşın, egzersiz, beslenme ve ağırlık çalışma sayesinde kas kütlelerini artırmaları kesinlikle mümkündür. 
 

Kadınlar için kaslarını geliştirmek, kas kütlesi taşıma kapasitelerinin erkeklerden daha düşük olması nedeniyle zor olabilir. Ancak yine de mümkün bir şeydir. Güçlü ve tonlu kaslara ulaşmalarına yardımcı olabilecek çeşitli ipuçları vardır.

Bir kadının kaslarını geliştirmek istemesinin birçok nedeni vardır. Vücut geliştirme ile ilgileniyor, daha belirgin bir görünüm ve güç kazanmak istiyor olabilir. Ya da sadece kas yapmayı denemek istiyordur. Kadınların kas yapamayacağı şeklinde klişeleşmiş bir ön yargı var. Bununla birlikte, günümüzde birçok kadın dişi gücün derinliğini göstererek bunun yanlış olduğunu ispat ediyor.

Uzun süre, kadınlar yaşamın birçok alanında hafife alınmıştır. Zamanla, akıllarını koydukları her şeyi yapabileceklerini ispat ettiler. Kas geliştirme, bir kadının ulaşabileceği bir hedeftir. Bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Kadınlar İçin Kas Yapmak

Her kadın kilo vermek istemeyebilir. Bazıları formda olmak ve günlük performansın en iyi olmasını sağlayan fiziksel bir durumun tadını çıkarmak istiyor. Bu noktada kasları geliştirmek önemli bir hedef halini alıyor.

Kas kütlesini artırmak genellikle ağırlık çalışmakla ilişkilendirilir. Ağırlıklar, kas geliştirmede başrol oynasa da başka etkili seçenekler de mevcuttur.

ağırlık çalışan kadın

Süreci daha iyi anlamak için seçenekleri üç kategoriye ayıralım: egzersiz, beslenme ve alışkanlıklar. Bu şekilde, püf noktaları ve ipuçlarını rutininize nasıl dahil edeceğinizi öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

 

Egzersiz

 • Düzenli olarak çalışmalısınız. Düzensiz egzersiz yaparsanız kaslarınız gelişmeyecektir. Kaslarınızı, bağlarınızı ve eklemlerinizi düzgün bir şekilde geliştirmek için istikrarlı olmalısınız.
 • Her zaman aynı egzersizleri yapmayın. Aynı rutini tekrarlamak, kas liflerini harcanan efora alıştıracaktır. Kasları düzgün şekilde çalıştırmak için her gün farklı egzersizler yapmanız gereklidir.
 • Ağırlık kaldırın. Ağırlıklarla egzersiz yaparak başlayın ve yavaşça ağırlık çalışmaya geçin. Eğer ağırlık çalışmalarında yeniyseniz, hafif ağırlıklarla başlamanız önemlidir. Kaslarınızı yormak istemezsiniz.
 • Kardiyo yapın. Güçlendirme egzersizlerine ek olarak, kardiyo, kasları çevreleyen yağları yaktığından, kardiyo çalışmasını da ihmal etmemek önemlidir. Bu şekilde, daha iyi oksijenlenme ve kan akışı gerçekleşecektir. Ayrıca kaslarınızın etrafı fazla yağla örtülmeyecek.

Beslenme

 • Çalışmadan önce protein karışımları için. Egzersize başlamadan yaklaşık bir saat önce bir protein içeceği tüketebilirsiniz. Proteinlerdeki amino asitler kas liflerinin büyümesini teşvik edecektir. Protein tozu kullanarak içecek hazırlayabilir veya doğal protein kullanarak daha sağlıklı bir alternatif seçebilirsiniz.
 • Karbonhidratları fazla tüketmeyin. Birçok insan kas geliştirmenin çok fazla karbonhidrat tüketimi gerektirdiği fikrine sahiptir. Gerçekte, bu gerekli değildir. Karbonhidratlar daha sonra enerji olarak kullandığımız glikozun üretilmesinden sorumludur, ancak vücudumuz normal miktarda karbonhidrat kullanarak mükemmel bir şekilde glikoz üretebilir. Aşırıya kaçmayın: kadınlara günde yaklaşık 200 gram karbonhidrat tüketmeleri tavsiye edilir. Bu karbonhidrat diğer yiyeceklerin yanı sıra tatlı patates, patates, meyve ve tahıl formunda da olabilir.
 • Kreatin, ağırlık egzersizleriyle ilişkilendirilen bir takviyedir. Kadınlarda, kas geliştirmek ve kas kütlesini artırma bakımından olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda dayanıklılığı arttırır ve yağların yakılmasına yardımcı olur.
Termostan protein içeceği içen kadın

Alışkanlıklar

 • Dinlenmek, egzersiz sonrasında kasların iyileşmesini sağlamak için çok önemlidir.
 • Yeterince dinlenmemek kas büyümesini engelleyebilir.
 • Bol sıvı tüketmek kas geliştirmek için önemli bir diğer faktördür. Sıvı alımı eksikliği, sizi olumsuz yönde etkileyebilecek kas kramplarına neden olabilir.
 • Hiçbir koşul altında aç karnına çalışmamalısınız. Bu yağ yerine kas yakmanıza yol açacaktır. Ek olarak, antrenman sırasında bitkin düşme riskiyle karşılaşmanıza neden olur.

Kadınlar, yapmak istedikleri her şeyi yapabilen inanılmaz varlıklardır. Bu püf noktaları ve ipuçlarını kullanarak, kas yapımı daha kolay olacak ve mükemmel sonuçlar göreceksiniz. Yani artık bahane yok: bugün kas geliştirmek ve güçlenmek için bu önerileri kullanın!