Kaslı Bir Karın: Popüler Efsaneler ve Gerçekler

Pek çok insan düz bir karına sahip olmak ister. Bu nedenle, bu konuyla ilgili etrafta dönüp dolaşan pek çok bilgi vardır. Bu bilgileri dikkatle incelemeliyiz. Bazıları, yanlış olmalarının yanı sıra, sağlığımız açısından zararlı da olabilirler.
 

Pek çok kişi kaslı bir karın sahibi olmak ister ve buna ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapar. Peki, bu konuyla ilgili konuşulanların hangileri doğru hangileri efsane? Bu yazıda bunları öğreneceksiniz!

Kaslı bir karın oldukça çekicidir. Estetiğin ötesinde, birikmiş yağ olmayan güçlü bir karına sahip olmak gerçekten sağlıklıdır.

Karın kası yapmak amacıyla farklı yollar denenmesi oldukça yaygındır. Ancak her konuda olduğu gibi, bununla ilgili de yalnızca efsane olan uydurma bilgiler vardır.

Efsane mi Gerçek mi?

TDK’ya göre efsane, gerçeğe dayanmayan, asılsız söz anlamına gelir.  Öte yandan “gerçek”, doğrulanan fikirle hakiki olay arasındaki birlik anlamına gelir.

Ancak büyük ihtimalle siz de bugüne kadar kaslı bir karına sahip olmanızı vaat eden sayısız ürün, makine, ipucu ve tavsiye duymuş ve bunlarla ilgili yazılar okumuşsunuzdur.

Bu yüzden zaman kaybetmemeniz veya gerçekten işe yaramayan bir şeyi deneyerek sağlığınızı riske atmamanız için, sizinle karın kasları hakkındaki efsaneleri ve gerçekleri paylaşmak istiyoruz.

Efsane: Yüzlerce Mekik Çekmelisiniz

Bu, en yaygın efsanelerden biridir. İnsanlar sık sık düz ve kaslı bir karın için her gün defalarca mekik çekilmesi gerektiğini söylerler. Ancak bu egzersizler, karın kaslarını belirginleştirmekte insanların sandığı kadar önemli değildir.

 

Hepimizin karnında kaslar mevcuttur. Ortaya çıkmamalarının sebebi bir yağ katmanının onların üstünü kapatıyor olmasıdır. Bu yağ katmanından kurtulmak için kardiyo egzersizi yapmalısınız. Böylece kaslarınız görünmeye başlayacaktır.

Mekik çekmenin o kadar da önemli olmaması, onları antrenman rutininizden çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Kardiyoya odaklanmak ve sadece mekik çekerek zaman kaybetmemek daha iyidir.

Bunu da okuyun: 

Mekik Çekmek: İyi midir Yoksa Kötü müdür?

duvara yaslanmış karın kasları belirgin kadın

Uydurma: Egzersiz Beslenmeden Daha Önemlidir

Pek çok kişi antrenman yapmanın kötü beslenmeyle savaştığını düşünür. Bu, büyük bir uydurmadır. Dünyanın tüm egzersizlerini de yapsanız, dengeli ve besleyici bir beslenme programınız yoksa düz bir karına sahip olamazsınız.

Vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun bir diyet uygulamanız çok önemlidir. Bir başka deyişle vücudunuza, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlamalısınız. Ayrıca abur cuburdan ve fazla yemekten olabildiğince kaçınmalısınız.

5 Dakikada Kaslı Bir Karın: Yetersiz

5 dakika kaslı bir karına kavuşacağınızı söyleyen şu ünlü antrenman bunu garanti etmez. Karın kaslarınızı belirginleştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olsa da, kısa bir zamanda düz bir karına sahip olacağınızın bir garantisi yoktur.

Amacınız kaslı bir karına sahip olmaksa, kaslarınızın görünür hale gelmesini sağlamayacak kısa karın antrenmanları yapmak yerine, yağ yakmalısınız. Ayrıca 10 dakika ip atlamak, 10 dakika karın kası antrenmanı yapmaktan çok daha fazla etkilidir. 

 

Kaslı Bir Karın İçin Makineler, Bu da Bir Efsane

Karnınızın etrafına sarılı titreşim yayan bant, crunch yaptıran makine, yağ yaktıran bant… O ünlü karın kaslarına sahip olmak için bu cihazlara kesinlikle gerek yok.

Tersine, karın kaslarınızı çalıştıran cihazlar ve makinelerle ilgili reklamlar tamamen israftır. Sizi, dergi kapaklarında gördüğümüz o vücuda sahip olabilmek için bu tür cihazlara ihtiyacınız olduğuna inandırırlar.

Aslında antrenman yapmaktan ve sağlıklı beslenmekten başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur.

Her Gün Aynı Crunch Egzersizi

Kasları belirgin bir hale getirmek zaman alır. Bu nedenle ortalıkta karın kaslarını belirgin hale getirmek için her gün crunch yapmanız gerektiğiyle ilgili bir efsane dolaşır. Bu oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabilecek bir yalandır. Çünkü aynı tür karın egzersizini yapmak -yani sadece crunch-, omurganızda olumsuz bir etkiye yol açabilir.

karın egzersizi yapan kadınlar

Karın kaslarınız da vücudunuzdaki diğer kaslar gibidir. Bu nedenle aynı antrenman türünü onlar için de kullanmalısınız. Örneğin, bacaklarınız söz konusu olduğunda sürekli aynı bacak egzersizini yapmazsınız. Böyle olsaydı, o kasları yormuş olurdunuz. Aynı şey karın kaslarınız için de geçerlidir.

En iyi tavsiye, farklı egzersizler yapmaktır. Böylece tıpkı vücudunuzun diğer kısımları gibi, karın kaslarınızda da olumsuz bir etkiye yol açmamış olursunuz. Aynı şekilde karın kaslarınıza da dinlenmeleri için zaman tanımalısınız.

 

Sonuçta bilgi sahibi olmak daha iyidir. Böylece sağlığınızı riske atmazsınız ve hem fiziksel hem de parasal açıdan gösterdiğiniz çabalar boşa gitmez. Çok dikkatli olun ve kaslı bir karına sahip olma yolunda size engel olabilecek bu efsaneleri antrenman rutininizden çıkarmayı unutmayın.

 

  • Richardson, C. A., Snijders, C. J., Hides, J. A., Damen, L., Pas, M. S., & Storm, J. (2002). The relation between the transversus abdominis muscles, sacroiliac joint mechanics, and low back pain. Spine27(4), 399–405. https://doi.org/10.1097/00007632-200202150-00015
  • Norris, C. M. (1993). Abdominal muscle training in sport. British Journal of Sports Medicine27(1), 19–27. https://doi.org/10.1136/bjsm.27.1.19
  • Vispute, S. S., Smith, J. D., Lecheminant, J. D., & Hurley, K. S. (2011). The effect of abdominal exercise on abdominal fat. Journal of Strength and Conditioning Research25(9), 2559–2564. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181fb4a46
  • Irving, B. A., Davis, C. K., Brock, D. W., Weltman, J. Y., Swift, D., Barrett, E. J., … Weltman, A. (2008). Effect of exercise training intensity on abdominal visceral fat and body composition. Medicine and Science in Sports and Exercise40(11), 1863–1872. https://doi.org/10.1249/MSS.0b013e3181801d40