Tarihteki En Ünlü Sporcular

Tarihteki en ünlü sporcular, tüm dünyanın tanıdığı ve zaman geçse de unutulmayan sporculardır. Bu kişiler, yetenekleriyle ve başarılarıyla tüm dünyaya adını duyurmuş kişilerdir.
 

Yaşınız ve spora olan ilginiz ne olursa olsun bu yazıda en ünlü sporcular olarak anacağımız sporcuları mutlaka tanıyorsunuzdur ya da bir yerlerde adlarını duymuşsunuzdur. Bu önemli sporcular hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin!

Tarihteki en ünlü sporcular

Bu sporcularu dünya rekorları, Olimpiyat performansları, oynadıkları önemli ligler, birkaç önemli zafer ya da madalyalarından dolayı tanıyor olabilirsiniz. İşte tarihteki en ünlü sporcular:

1. Pele

Pek çok insan Pele’nin tarihteki en iyi futbolcu olduğunu söylemektedir. Asıl ismi Edson Arantes do Nascimento olan Pele, 1940 yılında doğmuş ve Brezilya milli takımında olduğu gibi Santos de Brazil takımının da yıldız oyuncusu olmuştur.

Pele, yeşil-sarı forma giyerken pek çok rekora imza atmıştır. Örneğin, henüz 17 yaşındayken dünya kupasına katılarak bu yarışa katılan en genç oyuncu olmuştur. Ayrıca, 1958-1970 yılları arasında oynayarak bu kupada en fazla yer alan futbolcu da olmayı başarmıştır. Son olarak, 12 golle Dünya Kupasında en fazla gole imza atan futbolcu unvanını da hak etmiştir.

en ünlü sporcular

Neredeyse 20 yıl boyunca, yani kariyerinin büyük bir çoğunluğunda aynı takımda oynamıştır. 1977 yılında, neredeyse 700 gol kaydederek New York Cosmos futbol kulübünden emekli olmuştur.

2. En ünlü sporcular: Muhammed Ali

 

Listemizdeki ikinci sporcu da farklı bir isimle doğmuş fakat biz onu bundan başka bir isimle tanıyoruz. Kentucky’den çıkan ve ismini daha sonra Muhammed Ali olarak değiştiren Cassius Clay Jr. tüm zamanların en iyisi olarak değerlendirilmektedir. Bu sporcu sadece ringdeki başarılarıyla değil aynı zamanda Amerikalı Afrikalıların hakları için verdiği mücadele ile de tanınmaktadır.

Ali 1960 yılında Roma Olimpiyat Oyunlarında popülerlik kazanmıştır. Aynı yıl, ringe ilk profesyonel çıkışını yapmış ve 1981 yılında emekli olana kadar yaptığı 61 maçtan yalnızca 6’sını kaybetmiştir. Bu 56 zaferden 37’si nakavt ile gerçekleşmiştir. Muhammed Ali hayatın boyunca aynı antrenörle, Angelo Dundee ile çalışmıştır.

muhammed ali

3. Michael Jordan

Bu ünlü basketbolcuyu tanımayan yoktur. Michael Jordan, 1963 yılında doğmuş ve NBA Chicago Bulls takımının zaferlerinde çok önemli rol oynamıştır. Jordan bu takımda 13 sezon boyunca oynamış ve takımıyla altı şampiyonluk kazanmıştır.

michael jordan

Ayrıca, Air Jordan maç başına ortalama 30.1 puan kaydetmiştir. Jordan, bu sezon on kez en yüksek skora ulaşan sporcu olmuştur. Aynı yıl,en iyi beş basketbolcu arasında yer almıştır. Altı kez MVP (en değerli oyuncu) unvanını da aldığını unutmamak gerekir. Jordan, 2003 yılında Washington Wizards takımından emekli olmuştur.

 

4. David Beckham: en ünlü futbolculardan biri

Bu eski İngiliz futbolcu, 1975 yılında Londra’da doğmuştur. “The Spice Boy” takma ismiyle de bilinen Beckham kariyerine henüz 17 yaşındayken Manchester United takımında başlamış olağanüstü Real Madrid takımında devam etmiştir. Ayrıca, Los Angeles Galaxy ve AC Milan takımlarında da yer almıştır. Beckham, kariyerini 2013 yılında Paris Saint Germain takımında noktalamıştır.

david beckham en ünlü sporcular

Bunun yanı sıra, bu ünlü futbolcu 1998 ve 2008 yıllarında İngiliz milli takımının kadrosunda da yer almıştır. Bu takımla Dünya Kupası’na toplam üç kez katılmıştır. Bunlar, 1998, 2002 ve 2006 yıllarıdır. Bu turnuvalarda her çıktığında bir kez olmak üzere toplam üç kez gole imza atmıştır.

5. Michael Schumacher

Otomobil yarışı, Formula 1 ve Ferrari denince akla Schumacher’dan başkası gelmez. Bu Alman sürücü 1969 yılında doğmuştur ve kariyeri boyunca yedi kez F1 şampiyonluğu kazanmıştır. Bu şampiyonlukların beşini Benetton çatısı altında elde etmiştir.

michael schumacher

Bunun yanı sıra, “Kaiser” olarak da bilinen bu yarışçı, 3890 puan ile Formula 1 tarihindeki en falza puanı elde eden kişi olmayı da başarmıştır. Ayrıca, 308 birincilik ödülüne sahip olan Schumacher 155 kez podyuma çıkmış ve 91 zafer, 77 en hızlı tur ve 68 pol pozisyonu elde etmiştir.

 

6. Diego Maradona

En ünlü sporcular listemizdeki son isim bir futbolcu. Uzmanlar onun bu spor dalının en iyi temsilcisi olduğunu düşünmekte. Diego Maradona, 1960 yılında Arjantin’de doğmuş ve henüz 16 yaşındayken Argentinos Juniors takımında oynamaya başlamıştır. Ardından, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell’s takımlarında yer aldıktan sonra kariyerine 1997 yılında Xeneize kulübünde veda etmiştir.

maradona en ünlü sporcular

Maradona ayrıca 1986 yılında Arjantin milli takımıyla çıktığı dünya kupasında birinci ve 1990 yılında ikinci olmuştur. Şu anda Gimnasia de La Plata kulübünde antrenörlük yapmaktadır. Bundan önce Birleşik Arap Emirlikleri ve Meksika’da da antrenörlük geçmişine sahiptir.

Tarihteki en ünlü oyuncular hakkında bir yazıyı Tiger Woods, yüzücü Michael Phelps ve futbolcu Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’dan da bahsetmeden kapatmak olmaz.

  • Plaza, D.  Michael Schumacher: las dos caras de la ambición. Motor.es. Enero 2020. https://www.motor.es/formula-1/la-historia-de-michael-schumacher-201632836.html
  • Del Rio, J. La historia de Beckham: debut, cruel novatada, pelea con Ferguson. MARCA. Septiembre 2016. https://www.marca.com/futbol/futbol-internacional/2016/09/23/57e50ca6268e3e7d308b4587.html