En Çok Dünya Kupası Kazanan Milli Futbol Takımları

06 Mart, 2020
En fazla Dünya Kupasına sahip milli takımlar da en fazla şampiyonada oynayan takımlardır.
 

2018 (Rusya) Dünya Kupası, Dünya Kupası tarihindeki 21. şampiyona oldu. Sadece sekiz milli futbol takımı, en az bir kez kazandıklarıyla övünebilir. Bugünkü yazımızda, 2022 Katar’da olacak turnuvadan önce en çok kazanan milli futbol takımları hakkında bilgi edinin!

En Çok Dünya Kupası Kazanan Milli Futbol Takımları

İspanya listeye 2010 yılında katıldı; sekiz takım Dünya Kupasını en az bir kez kazandıklarını söyleyebilir. Ancak şimdiki yazımızda bugüne kadarki en büyük kazananlara bir göz atalım:

1. Brezilya (5)

Yerel halkın sık sık “verdeamarela” (“yeşil” ve “sarı” kelimelerinin bir karışımı) olarak adlandırdığı Brezilya milli futbol takımı, tarihte en fazla Dünya Kupasını kazanan takımdır. Brezilyalılar kupayı beş kez kazandı ve 1930’da gerçekleşen ilk turnuva dışında her turnuvaya katıldı.

Ev sahiplerini 5-2 mağlup ettikten sonra ilk kupaları olan 1958 İsviçre Dünya Kupasını kazandılar. Genç Pele bu beş golden ikisini attı (tüm yarışmada toplam altı gol attı). Brezilya Çekoslovakya’yı 3-1 yenerek 1962 Şili’de olan bir sonraki turnuvayı da kazandı.

Efsanevi Estadio Azteca’da İtalya 4-1’i  yendikten sonra 1970 Meksika turnuvasında üçüncü kupalarını kazandılar. 1994 Amerika Birleşik Devletleri Dünya Kupasında, penaltı atışlarından sonra dördüncü kupalarını alacaklardı (3-2).

Brezilya milli futbol takımı
Brezilya Kore-Japonya turnuvasını kazanıyor (2002). Fotoğraf: commebol.com
 

Verdeamarela için en son zafer 2002 Kore-Japonya turnuvasıydı. Tüm gözler, tüm yarışmada toplam sekiz gol atan Ronaldo’daydı. Ronaldo, final maçında Almanya’yı yenmelerini sağlayan iki golü attı.

Brezilya, beş Dünya Kupası galibiyetinin yanı sıra iki kez de ikinci oldu. İlk olarak 1950’de Uruguay’a karşı finali kaybettiler (ünlü Estadio Maracaná’da ev sahibiyken kaybediyorlar). 1998’de, Fransa ile yüzleştikten sonra (Fransa’nın ev sahibi olduğu turnuvada) tekrar ikinci sırayı aldılar.

2. İtalya (4)

İtalyan milli futbol takımı veya Nazionale di Calcio Italiana (İtalyanca) 1920’de başladı ve 18 Dünya Kupası turnuvasında oynadı. Birincisi 1934’te hem ev sahibi hem de şampiyon oldukları yerdi. Benito Mussolini’nin faşist propagandasıyla dolu bu tartışmalı turnuvada İtalya, Stadio Olimpico’daki finalde Çekoslovakya 2-1’i mağlup ettikten sonra en iyi Avrupa takımı olduklarını gösterdi.

Sonraki turnuvada (1938 Fransa) İtalyanlar bu kez Macaristan’a karşı 4-2 kazandı. Katılan takımların çoğu Avrupa’dan (Brezilya, Küba ve Hollanda Doğu Hint Adaları hariç) geldiğinden özellikle ilginç bir Dünya Kupası idi.

İtalya’nın zaferi tekrar tatması için yıllar geçti. Üçüncü kupalarını 1982 İspanya turnuvasında, Santiago Bernabéu Stadyumunda (Madrid) Almanya milli takımını 3-1 mağlup ettiklerinde kazanıyorlar.

İtalya Milli Futbol Takımı
İtalya, 2006 Almanya Dünya Kupası şampiyonu. Fotoğraf: Bolavip
 

İtalya’nın dördüncü ve son zaferi 2006 Almanya turnuvasında gerçekleşti. Zinedine Zidane’ın Mateo Materazzi’ye öfkeyle kafa attığı İtalya-Fransa finalini kim unutabilir?

1-1’i yakaladıktan sonra (Zidane ve Materazzi gol atan oyunculardı) İtalya penaltı atışlarında Fransa’yı 5-3 yendi. Galibiyetlerinin yanı sıra İtalya, finalde Brezilya 1-4’e yenildikten sonra 1970 Meksika Dünya Kupası’nda ikinci oldu.

3. Almanya (4)

Almanya, İtalya ile aynı sayıda Dünya Kupası kazandı ancak 19 turnuvada oynadılar. 1954’te ilk şampiyonluklarını kazandılar. Wandorf Stadyumunda 3-2 kazandılar ve gol atan oyuncular Rahn (2) ve Morlock (1) oldu.

1974’te ev sahibi oldukları turnuvada ikinci galibiyetlerini aldılar. Final Münih Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşti ve Hollanda karşısında 2-1 kazandılar.

1990 İtalya turnuvasında Almanya, üçüncü şampiyonluğunu Stadio Olimpico’da, Arjantin’e (bir önceki yılki şampiyon) karşı olan zorlu  maçta 1-0’lık skor ile kazandı.

Almanya Milli Futbol Takımı

Almanya ve Arjantin 2014 Brezilya Kupasında tekrar karşılaştıklarında tarih kendini tekrarladı. Alman milli takımı yine zirveye çıktı, ancak bu kez penaltı atışı yapılmadı. Maç uzatmalara gitti ve Almanya Maracaná’daki rakiplerine karşı zafer kazandı.

 

Dünya Kupası şampiyonları listemizi birleştirmek için Uruguay, Arjantin ve Fransa’ya (her biri iki zaferle), İngiltere ve İspanya (her biri bir zaferle) bahsetmeden olmazdı.

  • Combe, E. La historia de Brasil, el único pentacampeón al ganar el Mundial 2002. Depor. Enero de 2018. https://depor.com/futbol-internacional/mundial/copa-mundial-futbol-historia-brasil-unico-pentacampeon-ganar-copa-mundo-2002-59540/
  • Líbero. La verdadera razón del cabezazo de Zidane a Materazzi en el Mundial 2006. Julio de 2019. https://libero.pe/futbol-internacional/1494702-cabezazo-zidane-materazzi-francia-italia-final-mundial-alemania-2006