Dakar Rallisi Kategorileri

Bu yazımızda efsanevi Dakar Rallisindeki tüm kategorileri ve aralarındaki farkların ne olduğunu sizlere anlatacağız.
 

Dakar Rallisi her yıl muhteşem ve tehlikeli görüntüler sunuyor. Dünyanın her köşesinde takipçileri olan bu ralli, zorlu bir yarıştır. Bu yazımızda Dakar Rallisini oluşturan kategorileri anlatacağız. Nasıl ayrılırlar? Kaç tane var? Hangi şartlar yerine getirilmelidir?

Dakar Rallisi beş kategoriden oluşur: motosiklet, otomobil, kamyon, quad, ve UTV. Her birinde, profesyonel veya özel bir ekip olup olmadığına, aracın standart mı yoksa değiştirilmiş mi olduğuna bağlı olarak bir ayrım yapılır. Bu ilk ayrım yapıldıktan sonra, her kategoriyi açıklayarak derinlemesine tanıyacağız.

Motosiklet

Bu kategori Dakar’da en çok rağbet gören kategoridir. Çünkü yarışmak diğerlerinden daha az maliyetlidir. Ayrıca, uzmanların söylediği gibi, gerçek Dakar Rallisi iki tekerlek üzerinde yapılandır. Unutmayalım ki, Dakar’da yarışmanın en tehlikeli yönü, sürücülerin onları koruyan bir araçtan, yardımcı pilottan ve başka bir yardımdan yoksun olmalarıdır.

Dakar Rallisi'nde Motosiklet.

Katılabilecek motosiklet sayısı 250 olarak belirlendi. Son yarışmada 168 kişi katılarak toplam yarışmaya katılan katılımcı sayısının yüzde 30’unu oluşturdular.

Bu kategoride, iki tür motosiklet vardır: süper üretim ve maraton. Birincisi, yarışma için özel olarak hazırlanır. İkincisi enduro tipidir, halka satılır. Her ikisinde de maksimum 450 santimetreküp motorlar bulunmalıdır.

Tarihsel olarak bu kategorideki en göze çarpan pilotlar, beş yarışın kazananı Fransız Cyril Depres ve İspanyol Marc Coma. Marc, Dakar Rallisinin şu anki spor direktörüdür.

 

Otomobiller

Üç alt kategoriye ayrılan otomobil kategorisinde Nani Roma, Peterhansel ve Loeb gibi pilotlar var:

T1: Dakar Rallisi için özel olarak değiştirilmiş araçlardır. Onlar büyük bütçeli dev markalardır. 4 teker çekişli veya iki teker çekişli bir araç olabilirler.
T2: Seri araçlar, yani halka satılan araçlardır. Sırayla dizel veya benzinli T2 olarak ayrılırlar.
T3: Hafif prototiplerdir. Bu kategoride, motor gücü 1050 cc’den büyük olan araçlar ile motor tipi nafta olanlar vardır.

Dakar-peugeot araba

Kamyonlar

Aynı derecede ilgi çekici ve gizemli kamyon kategorisi, 1999’dan beri var. Bu tür araçlar daha önce ağır araçlar içeren otomobil grubunda yarışıyordu.

Dakar Rallisindeki kamyon.

Bu devlerin 700 ila 1000 hp arasında bir güce sahip olmaları gerekir. Hızları saatte 140 km/s ile sınırlıdır ve ağırlıkları en az 8500 kg’dir.

Bu kategoride Rus kamyon markası Kamaz kraldır. Yıllar geçtikçe bu marka kamyonlar ana favori olarak kaldı. Ayrıca, IVECO veya MAN gibi diğer markalar da bunlar ile rekabet ediyor.

Quad

Dört tekerlekli motor olarak da adlandırılan bu kategoride, katılımcı sayısı son yıllarda artarak, Rallinin son yarışında 40’a ulaştı.

Dakar Rallisinde Quad

Quad kategorisi içerisinde, iki veya dört motor tekerleği olup olmadığına, birincisi için 750 cc, ikincisinde ise 900 cc olmasına bağlı olarak farklılaşma sağlanır. Buna ek olarak, bu kategori hem şasinin hem de motorun, halk tarafından satın alınabilecek standart parçalar olması özelliğine sahiptir.

 

Patronelli, Ignacio Casale ve Rafal Sönik kardeşler bu kategorideki en önemli sürücüler arasındadır.

UTV

Bu kategori sadece bir yaşında. Çünkü bu yıl Rallide ilk kez yer aldı.  Bunu otomobiller ve quadlar arasında bir araç olarak tanımlayabiliriz. Bunun nedeni, büyüklüğünün ve gücünün ikisi arasında olmasıdır. 1050 hp’den daha düşük bir güce sahip, basit mekanik içeren nispeten ucuz araçlardır.

Dakar Rallisinde UTV

Brezilyalı Torres’in kazandığı son yarışta bu kategoride on sürücü yarıştı.