İngiltere’de İcat Edilen 7 Spor

9 Ekim 2019
İngiltere'de icat edilen sporların bazıları dünyaya yayıldı ve bugün başka yerlerde popülerler. Akla ilk gelenler hangileri?

Bu makalede, günümüzde tüm dünyada oynanan ve İngiltere’de icat edilen sporları anlatacağız. Birçoğu ilk başta olanların bir “versiyonudur”, ancak bu ülkedeki insanların çok yaratıcı olduklarını inkar edemeyiz.

İngiltere’de icat edilen sporlar hangileridir?

Birleşik Krallık‘ta kültürel, sosyal ve hatta ekonomik bir sembol olarak spor her zaman önemli olmuştur, ancak 20. yüzyılın başında önemli bir rol üstlenmiştir. Bunlar İngiltere’de icat edilen sporlardır:

1. Futbol

Futbol,%100 İngiliz icadı değildir, ancak şu anda oynama şeklimiz İngiltere’de icat edilmiştir. Antik Yunan‘da ve bazı Amerikan medeniyetlerinde, yuvarlak nesnelerle oynanan oyunlar vardı.

Modern futbol ana hatlar ve oyun kuralları yazıldığında başladı. Başlangıçta, çok şiddetli bir spordu. Günümüz futbolunun doğuşunun, Futbol Federasyonu’nun ilk defa buluştuğu ve 14 temel kuralı yazdığı 1863 yılında olduğu söyleniyor. İlk resmi turnuva, 1871’de İngiltere’de oynandı.

2. İngiltere’de icat edilen sporlar arasında geleneksel olan Ragbi

On dokuzuncu yüzyılda İngiltere’de doğan bu spor, futbolun kurallarından ortaya çıkar. O zamanki şiddetli karnaval oyunlarının bir uyarlamasıdır. Uzun yıllardır ragbinin futbolun ikinci kişiliği olduğu söylenmektedir.

“Futbol, kötü adamlar tarafından oynanan bir centilmenler oyunu ve ragbi ise centilmenler tarafından oynanan bir kabadayı oyunudur” diye bir tabir vardır. Ragbi’nin yaratıcısı William Webb Ellis adında bir İngiliz teoloji öğrencisiydi. Hatta, Ragbi Dünya Kupası onun adını taşıyor.

ragbi oynayan insanlar

3. Tenis

Tenise yapılan ilk referanslar Fransız kökenli olduğunda dairdir (Jeu de paume veya “avuç içi oyunu” olarak bilinir ve bask pelota’nın öncüsüdür), gerçekte ise İngiltere, oyuna raketleri ekledikten sonra icadı İngiltere’ye atfedilmiştir.

Başlangıçta, oyun yalnızca doğal çim sahalarda gerçekleşti; Geleneksel Wimbledon turnuvasında da böyle olmaya devam ediyor. Aynı zamanda İngilizce konuşulan ülkelerde varlıklı insanlara özel bir oyundu. Bugün, dünyanın hemen her yerinde oynuyoruz ve 1896’daki ilk baskısından beri Olimpik bir spordur.

4. Kriket

İspanyolca’da “el kriketi” olarak bilinir ve on bir oyuncudan oluşan iki takımının yüzleştiği top ve sopadan (beyzboldan farklı olarak düz sopa) oluşan bir spordur. Kriket, merkezinde boş bir dikdörtgen araziye sahip olan oval biçimli bir çim alanda oynanır.

İngiltere’de icat edilen sporlardan biridir ama aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde de popülerdir. Hindistan Yarımadası’nda bile büyük kitleler tarafından takip edilmektedir. Ortak inanış, çocukların onu Orta Çağ esnasında Sussex ve Kent şehirlerinde icat ettikleri ve Nawenden Prensi Edward tarafından uygulandığı üzerinedir.

5. Golf

Bu hassas spor ilk olarak 1297’de Hollanda’da oynandı. Ancak, Birleşik Krallık’ta geliştirilmiştir. İngiltere’nin Gloucester Katedrali’nde, sporun hayranı olan bir İngiliz dövüşçünün onuruna, golfçü gösteren bir vitray pencere vardır.

1744’te ilk golfçüler birliği İskoçya’da ve bir yıl sonra da ilk düzenlemenin hazırlandığı Büyük Britanya’da kuruldu. Golf 1900, 1904 ve 2016 Olimpiyatlarında yer aldı.

golf nasıl icat edildi?

6. Çim Hokeyi

Çim hokeyinin Mısır ve İrlanda’da zaten bulunduğunu kanıtlayan araziler ve izler olsa da, yine icadı ile özdeşleşen ülke İngiltere’dir. En azından 1886’ya tarihlenen modern versiyonunda böyledir.

Bu sporun ilk kulübü Londra’da 1861’e kadar uzanıyor. İlk başta, sadece erkekler içindi, ama 1880’de kadınlar da oynamaya başladı. Uluslararası Hokey Birliği 1886’da kuruldu ve ilk uluslararası maçlar 1890’da gerçekleşti. 1908 Olimpiyat Oyunlarının bir parçasıydı.

Temelleri İngiltere’den gelen en modern sporlardan biri olan masa tenisi

İngiltere’de icat edilen sporların sonuncusu bu ülkenin tenisinin bir türevidir. Adanın olumsuz iklimi nedeniyle, oyuncular kapalı alanda yapılacak bir seçenek aramak zorunda kaldı. Bu nedenle orijinal kortu taklit eden bir masa hazırladılar ve ayrıca topun ve raketlerin boyutunu da küçülttüler.

1885’te ilk oyunlar İngiliz üniversitelerinde oynandı ve 1890’da masaya patent verildi. Masa tenisi 20. yüzyılın başlarında Avrupa ve Hindistan’da zaten popülerdi. 30’lu yıllarda ise Asya ülkelerine ulaştı.

  • Blanco Azofra, R. Actividad física y deporte a lo largo de la historia: orígenes, evolución, causas y motivaciones y relación con el ámbito deportivo. Universidad de La Rioja. https://biblioteca.unirioja.es/tfe_e/TFE001673.pdf