Heptatlon Etkinlikleri

Adından da anlaşılacağı gibi, yedi heptatlon etkinliği vardır ve bunlar Olimpiyat Oyunlarındaki kadın sporcular için çeşitli disiplinlerin bir kombinasyonudur.
 

Adından da anlaşılacağı gibi, yedi heptatlon etkinliği vardır. Olimpiyatlarda veya diğer uluslararası yarışmalarda, bu etkinliklere sadece kadınlar katılır. Bugün yazımızda onlar hakkında daha fazla bilgi edelim!

Dış mekan heptatlon etkinlikleri

Heptatlon yarışmaları art arda iki gün sürer ve tüm katılımcılar yedi etkinliğe katılmalıdır. Spor resmi olarak 1980 yılında kuruldu, ancak kökeni 1964 Tokyo Olimpiyatlarına dayanıyor.

Dünya Atletizm Federasyonları Birliği (resmi olarak IAAF) aynı zamanda Dünya Şampiyonalarında da yer almaktadır. Etkinlikler aşağıdaki gibidir:

1. 100 metre engelli

Bu durumda, yarışmacılar 100 metrelik bir yarış pistinde kurulan metal ve ahşap engelleri atlamak zorundadır. 100 metrelik engelli koşu bir engel kadın etkinliğidir (erkek versiyonu 110 metredir).

Engeller 84 santimetre boyunda ve birincisi başlangıç çizgisinden 13 metre uzaktadır. Bu arada, geri kalan dokuz engel, birbirleri arasında 8,5 metre mesafede eşit olarak dağıtılır. Son engelden sonra, bitiş çizgisine kadar son 10.5 metrelik bir mesafe vardır.

engelli koşu heptatlon

İlk 100 metrelik engelli koşu etkinliği 1972 Münih Olimpiyat Oyunlarında gerçekleşti. 1932 Los Angeles Oyunlarından beri gerçekleşen 80 metrelik orijinal etkinliğin yerini aldı.

2. Yüksek atlama: heptatlon

Yüksek atlamada, sporcular yatay bir çubuğun üzerinden atlamayı hedefler. Çubuk, dört metre aralıklı iki çıta arasında gittikçe daha yükseğe çıkarılır. Sporcular başarılı bir şekilde çubuğun üzerinden atlarlarsa, 3, 4, 5 ve 6 santimetrelik artışları denemeye devam edebilirler. Atlamaları sırasında çıtayı deviremezler.

 

Kadınlar yüksek atlama ilk olarak 1928 Amsterdam’da Olimpiyat test etkinliği olarak tanıtıldı. Şu anda, dünya rekoru Bulgar Stefka Kostadinova’nın 1987 atlaması olan 2.09 metrede durmaktadır.

3. Gülle atma

Gülle atma listemizdeki bir sonraki heptatlon etkinliğidir. Çelik bir topu mümkün olduğunca uzağa atmaktan ibarettir. Top, kadın yarışmalarında dört kilogram ağırlığındadır.

Sovyet Natalia Lisovskaya şu anda kadınlada dünya rekoruna sahiptir. 1987’de 22.63 metre atış yaparak rekoru kırdı. Ancak en iyi Olimpiyat skoru, 1980 Moskova Oyunları’nda 22.41 metre atan Alman Ilona Slupianek’e ait.

gülle atma
Fotoğraf: alo.com.co

Ek olarak, Alman Ruth Lange ve Grete Heublein, Sovyet Galina Zybina, Tamara Press ve Nadezhda Chizhova da dönemlerinin önemli atıcılarıydı.

4. 200 metre koşu: heptatlon

200 metre koşu ilk günün son etkinliğidir. Yarış pistin eğrisinde başlar, yani katılımcılar düz bir çizgide başlamazlar.

Jamaikalı Usain Bolt’un tüm erkek sprint rekorlarını elinde tutması gibi, tek bir atlet tüm kadın rekorlarını elinde tutar: ABD, Florence Griffith Joyner. Joyner, aynı yıl Seul Oyunları ve Dünya Şampiyonalarındaki etkinlikleri sadece 21.34 saniyede bitirdi.

Diğer inanılmaz sporcular arasında Marion Jones (ABD), Dafne Schippers (Hollanda) ve Marlene Ottey ve Elaine Thompson (Jamaika) sayılabilir.

 

Heptatlon etkinlikleri: ikinci gün

Kalan üç açık hava heptatlon etkinliği yarışmanın ikinci gününde gerçekleşir:

5. Uzun atlama

Uzun atlama – ana fotoğrafta gösterildiği gibi – koşmaya başladıktan sonra zıplamayı içerir. Belli bir mesafeyi koştuktan sonra, sporcular işaretli çizgiden atlar ve mesafelerini işaretleyerek kuma inerler.

Kadınlarda uzun atlama 1948 Olimpiyat Oyunlarından bu yana gerçekleşirken, erkeklerin etkinliği eski zamanlara kadar uzanıyor. Şu anda Sovyet, Galina Chistiakova kadınların dünya rekorunu elinde tutuyor (1988 Seul’de 7.52 metre), ABD’de Jackie Joyner-Kersee Olimpiyat rekorunu (aynı yıl 7.40 metre) tutuyor.

6. Cirit atma

İkinci günüm ikinci etkinliği, mızrak benzeri bir nesne olan bir cirit, mümkün olduğunca uzağa atmaktan ibarettir.

Erkekler 1908 Londra Oyunlarından bu yana Olimpiyatlarda bu etkinlikte yarışırken, kadınlar daha yakın zamanda 1932 Los Angeles Oyunları’nda başladı. Dünya şampiyonası, hem erkekler hem de kadınlar için 1983’ten beri Helsinki’de gerçekleşti.

cirit atma

Dünya rekoru şu anda Çek Barbora Spotakova’ya (2008’de 72,28 metre; Spotakova ayrıca 2008 Pekin ve 2012 Londra Oyunları’ndan da altın madalyaya sahip). Bu arada Olimpiyat rekoru Kübalı Osleidys Menéndez’e (71.53 metre 2004 Atina) aittir.

7. 800 metre koşu

Kadınların heptatlonu için son etkinlik 800 metre koşudur. Yarış Amsterdam 1928’den beri gerçekleştiriliyor.

 

Bu zor etkinlikteki en iyi rekorlar Çek, Jarmila Kratochvilona’ya (1938’de dünya rekoru 1:53:28) ve Sovyet, Nadezhda Olizarenko’ya (1990 Moskova’da Olimpiyat rekoru 1:53:43) aittir.

Son olarak, heptatlonu en çok kazanan sporcuları vurgulamak istiyoruz. Alman, Ramona Neubert, ABD’li, Jackie Joyner-Kersee, İsveçli, Carolina Kluft, Belçikalı, Nafissatou Thiam ve İngiliz Jessica Ennis. Bu inanılmaz zorlu sporu siz de deneyin!

  • Gavilanes, P. El heptatlón conjuga la fuerza física y lo mental. Octubre de 2019. El comercio https://www.elcomercio.com/deportes/heptatlon-conjuga-fuerza-fisica-mental.html
  • Garcia León, J. Yorgelis Rodríguez: heptatlón más alto. Mayo de 2018. Trabajadores de Cuba. http://www.trabajadores.cu/20180527/yorgelis-rodriguez-heptalon-mas-alto/