Gelmiş Geçmiş En İyi Rus Sporcular

Rus sporcular her zaman Olimpiyat Oyunlarında ve dünya şampiyonasında yer almaktadır. Diğer disiplinlerde temsilcileri olmasına rağmen, özellikle atletizm ve jimnastikte çok iyidirler. İşte en popüler seçimlerimiz!
 

Jimnastikte ve artistik patinajda mükemmel, atletizm ve tenisde iyi skorlara sahip olan Rus sporcular, Olimpiyat Oyunları ve dünya şampiyonluklarının tarihinde her zaman bulundular. Bugünün yazısında, gelmiş geçmiş en iyi Rus sporcular ile ilgili sizi bilgilendireceğiz. İlham alma zamanı!

En iyi Rus sporcular kimlerdir?

Sovyetler Birliğinin varlığından bu yana, dünyanın en büyük ülkesinde spor çok önemliydi. Bu nedenle, çoğu Olimpiyat Oyunlarında, çoğu disiplinin en üst sıralarında bir Sovyet -ve şimdi de Rus- temsilcisinin olması anlaşılabilir. Sırada, tarihin en iyi Rus sporcularının kim olduğunu söyleyeceğiz:

1. Yelena Isinbayeva

1982 doğumlu Yelena, dünya sırıkla atlama rekorunu (kadın) 28 kez kırmıştır. Rekorları dış mekanlarda 5.06 metre ve kapalı pistte 5.01 metredir. Olimpiyat tarihi boyunca iki altın madalya (Atina 2004 ve Pekin 2008) ve bir bronz (Londra 2012) kazandı. Bu da onu Olimpiyat tarihinin en iyi Rus atletlerinden biri yapıyor!

Ayrıca 2004’ten 2008’e kadar tüm uluslararası turnuvalarda şampiyondu. 2013 yılında Moskova dünya şampiyonasında veda ederken 4.89 metre ile altın madalya alarak emekli oldu.

rus sporcular: yelena

2. Andrei Kirilenko: En iyi Rus sporcular arasında

Eski SSCB’de doğan bu eski 2.06 metrelik basketbolcu, kariyerine St. Petersburg’da Spartak’ta başladı.

 

İki yıl sonra, 2000 Sidney Olimpiyatları’nda Rusya’yı temsil ederek altın madalya kazandı. 2001 yılında, on yıl boyunca oynayacağı bir takım olan NBA Utah Jazz ile sözleşme imzaladı. Bir Zamanlar All-Star Oyunu’nda (2004) ve bir kez NBA’deki (2006) en iyi savunma takımı için seçildi. 2015 yılında Moskova’daki CSKA’da emekli oldu.

basketboldu kirilenko
Fotoğraf: Spor Haberleri.

3. Maria Gorokhovskaya

Bu eski Sovyet jimnastikçi Helsinki 1952’de Olimpiyat şampiyonu oldu ve burada iki altın madalya ve beş gümüş madalya (takımlar, sırıkla atlama, asimetrik barlar, barlar ve zemin egzersizleri) kazandı.

Bu oyunun en etkileyici kısmı, Maria’nın kazandığı zaman 31 yaşında olmasıydı… takım arkadaşlarından ve rakiplerinden çok daha yaşlıydı!

gorokhovskaya eski fotoğraf
Resim: listal.com

4. En iyi Rus sporcular: Evgeni Plushenko

Bu patenci, en iyi Rus sporcuların listesinde yer almayı hak eden başka bir yetenek. Evgeni, sekiz kez ulusal şampiyon, yedi kez Avrupa, üç kez dünya, bir kez Olimpiyat (Torino 2006) ve dört defa Ice Prix Grand Prix’de şampiyon olmuştur. Bu herhangi bir sporcu için inanılmaz bir başarı!

evgeni plushenko
Resim: RTVE.

5. Maria Sharapova

Belki de en ünlü Rus sporculardan biri ve aynı zamanda en etkileyici rekoru olanlardan biridir.

 

Sharapova 1987’de Sibirya’da doğdu ve beş Grand Slam turnuvası kazandı: iki kez Roland Garros, bir Avustralya Açık, bir Wimbledon ve bir ABD Açık kazandı. Ek olarak, 2005’te 21 hafta boyunca WTA sıralamasında 1 numara oldu.

Olimpiyat katılımına gelince, Londra 2012’de gümüş madalya kazandı (Serena Williams’a karşı finalde kaybetti).

Sharapova ayrıca Silver Slam tenis grubunu (dört Grand Slam turnuvası ve gümüş madalyayı kazandı) ve Wimbledon’u kazanan en gençlerden biri.

6. Andrei Arshavin

Ruslar futbolda en çok öne çıkanlar arasında değil, ancak en iyi Rus sporcular listemizde bahsetmeye değer bir oyuncu var.

Andrei Arshavin, İngiltere Arsenal FC’de büyük rol oynayan Leningrad doğumlu bir orta saha oyuncusu. Kariyerine 2000 yılında başladı ve 2018 yılında emekli oldu. Bu 18 yılda, Rus milli takımı ile 75 maç oynadı ve 17 gol attı.

andrei arshavin

7. Garry Kasparov

‘Büyük satranç ustası’ olarak bilinir ve eski Sovyetler Birliği’nde doğdu. Kasparov, arka arkaya 15 yıl boyunca 1985’ten 2000’e kadar dünya satranç şampiyonu oldu ve bu onu tarihteki en iyi Rus atletlerden biri yaptı. Satranç ustası 2005’te emekli oldu ve o andan itibaren Vladimir Putin’in yönetimine karşı çıkarak kendisini tamamen politikaya adadı.

 

Son olarak, unutamadığımız diğer Rus atletler: Nina Romashkova (atletizm), Lev Yashin (futbol), Vsevolod Bobrov (buz hokeyi), Vyacheslav Ivanov (kürek), Boris Shakhlin (artistik jimnastik), Yevguéniya Kanáyeva (ritmik jimnastik), Yelena Demévent (tenis), Fiodor Yemeliánenko (karışık dövüş sanatları), Anna Chicherova (yüksek atlama), Valery Brumel (atletizm), Lidia Skoblikova (hız pateni) ve Alexander Medved (güreş).

  • Müller, M. (2014). After Sochi 2014: Costs and impacts of Russias Olympic Games. Eurasian Geography and Economics. https://doi.org/10.1080/15387216.2015.1040432.
  • Rusia en los Juegos Olímpicos. Wikipedia. https://es.wikipedia.org/wiki/Rusia_en_los_Juegos_Ol%C3%ADmpicos