UEFA Uluslar Ligi

24 Aralık, 2019
Avrupa futbol takımları, bu şampiyonada rakiplerle nasıl yarışılacağı ile ilgili yeni bir yöntem geliştirmiştir. Buna ek olarak, takımlar önemli ödüller için de yarışmaktadırlar.
 

2018 Rusya Dünya Kupasından kısa bir süre sonra, UEFA Uluslar Ligi, pek çok insan için sürpriz olmuştur. Kıtadaki tüm takımların bu yeni şampiyonaya katılabilmektedir, peki bu en başta neden başladı?

UEFA Uluslar Ligi, resmi olarak 2018’in Eylül ayında başlamıştır. Bu lig, ulusal takımların dostluk maçlarına yeterince hazırlanamadığı düşüncesiyle Avrupa futbol federasyonu tarafından yaratılmıştır.

UEFA Uluslar Ligi: temel kavramlar

Yazımızda daha sonra açıklayacağımız diğer ödüllerin yanında bu şampiyona, sadece övünülecek başka bir unvan kazandırmakla kalmaz. Ayrıca, kazanan takımların, kıtada 20 şehirde gerçekleşecek olan Euro 2020’de de yer almalarını sağlamaktadır.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliğini oluşturan 55 takım, bu yarışmada yarışmaktadır. Otoriteler, bu takımları, FIFA derecelerine göre dört kategoriye ayırmaktadır. Oyunlar yapıldıkça performanslarına göre bazı takımların dereceleri yükselirken diğerlerininki düşer.

Bu yüzden, gruptaki en yüksek dereceye sahip olan A Ligi, en güçlü takımlardan meydana gelir: Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre, İzlanda, Portekiz, İtalya, İspanya, İngiltere ve Hırvatistan. Bu takımlardan en iyi olan dördü, UEFA Uluslar Liginin final yarışlarında karşı karşıya gelirler. 

Bu sırada diğer üç kategori de kalan 43 UEFA takımından oluşur. Sıralama turundan sonra, her kategorinin dört kazanan takımı Euro 2020’deki dört yerin sahibi olur. Bu yüzden, her kategorinin kazananının kıtanın en büyük şampiyonasında yeri hazır olur.

 
uefa

Kupa ve ödül ücreti

2018 yılının başında, UEFA, şampiyona logosu olan harika bir gümüş kupanın açılışını yapmıştır. Kupanın merkezinde 55 katılımcı ülkenin bayraklarını bir araya getiren ve renklerini kupanın iç köşelerine yansıtan bir tasarım bulunmaktadır.

Ayrıca, ödül ücreti kategorilere göre değişmektedir ve şu şekildedir:

  • Öncelikle A Ligi: 2.25 milyon euro
  • B Ligi: 1.5 milyon euro
  • C Ligi: 1.125 milyon euro
  • Ve son olarak, D Ligi: 750 bin euro

Ayrıca, finale kategorinin kazananı olarak çıkan takımlar, ödüllerin iki katına sahip olurlar. Son olarak, UEFA Uluslar Liginin dört finalisti, sırasıyla 6 milyon, 4.5 milyon, 3.5 milyon ve 2.5 milyon euro kazanırlar.

UEFA Uluslar Liginin 2018-2019 sezonu

Şampiyonanın final aşaması, final maçları ikincisinde olmak üzere D. Alfonso Henriques Stadyumu ve Dragon Stadyumunda düzenlenmiştir, Finale gitmeye hak kazanan takımlar Hollanda, İngiltere, Portekiz ve İsviçre’dir.

Yarı finallerde Hollanda, İngiltere’yi 3-2 yenerken, Ronaldo’nun da olduğu Portekiz, İsviçre’yi 3-1 yenmiştir. Final maçında forvet oyuncusu Gonçalo Guedes, Portekiz formasıyla bir gol atarak takımının şampiyon olmasını sağlamıştır.

 

Uluslar Liginin futbol dünyasındaki durumu

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu şampiyona, FIFA takvimindeki uluslararası dostluk maçlarının yerine geçmeyi amaçlamaktadır. Maçlar özellikle de ekonomik açıdan güçlü ülkelerde düzenlendiğinde organizatörlere büyük kazançlar getirmiştir.

uluslar ligi

Bununla beraber, sadece bir maça katılmak için farklı saat dilimlerine geçmek ve uzun seyahatler yapmak göz önünde bulundurulduğunda düzenlenen maçların katılan takımlara getirisi çok az olmuştur.

Artık UEFA Uluslar Ligi, gerçek bir spor başarısı olma yolundadır. Şampiyona, hem benzer seviyedeki takımların karşılaşma yaparak kendilerini geliştirmesini sağlar hem de onları ödüllendirerek tanınırlık sağlamalarına yardımcı olur.

Öte yandan, bu şampiyonanın en temel dezavantajı, Amerikan, Afrikalı ve Asyalı takımların dostluk maçlarında kendilerini Avrupa takımları ile karşılaştıramamasıdır. Bunun sonucu olarak, resmi karşılaşmalar dışındaki uluslararası maçlarda çok az deneyim elde etme şansı bulurlar.

Her şekilde, UEFA Uluslar Ligi, hırsı, heyecanı ve iyi futbolculuğu tetikleyen bir şampiyonadır ve tüm futbol taraftarları için ateşli maçlara sahne olmaktadır.

 
  • 2019 UEFA Nations League Finals Draw Press Kit. 2018. UEFA. https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/OfficialDocument/competitions/Presskits/02/58/59/39/2585939_DOWNLOAD.pdf
  • Todo lo que hay que saber sobre la UEFA Nations League: formato, grupos, partidos y horarios del nuevo torneo. Infobae. https://www.infobae.com/america/deportes/2018/09/06/todo-lo-que-hay-que-saber-sobre-la-uefa-nations-league-formato-grupos-partidos-y-horarios-del-nuevo-torneo/
  • Liga de las Naciones de la UEFA 2018-19. Wikipedia. https://es.wikipedia.org/wiki/Liga_de_las_Naciones_de_la_UEFA_2018-19