Libertadores Kupası: Bu Turnuva Hakkında Daha Fazla Bilgi

25 Aralık, 2019
Libertadores Kupası, Güney Amerika kıtasındaki en önemli turnuvadır, çünkü bu bölgede yer alan liglerdeki en iyi takımları bir araya getirir. Bu turnuvanın başlıca özellikleri nelerdir?
 

Bu turnuva Latin Amerika’daki en önemli uluslararası futbol turnuvasıdır (Avrupa’nın UEFA’sı gibi) ve her yıl kıtadaki en iyi takımı belirlemek için yapılır. Bu yazıda size Libertadores Kupası hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Tarihi hakkında kısa bir inceleme

Bu turnuvanın tarihi 1930’lara kadar uzanırken (o zamanlar da şampiyonluğu kazananlar çoğunlukla Arjantin ve Uruguay takımları oluyordu), turnuvanın resmi başlangıç tarihi 19 Nisan 1960’tır. Kupanın ilk zamanlarında, katılma hakkı olan ülkelerin en iyi takımlarından oluşan bir turnuvaydı ve adı Campeones Kupasıydı.

İlk turnuvada Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Paraguay, Uruguay, Arjantin ve Şili’den toplamda yedi takım katılırdı. İlk turnuvayı Kazanan takım, tarihi rakibi Nacional ile birlikte turnuvaya en fazla katılan iki takımdan biri olan Uruguaylı Peñarol oldu (46 kez katılım göstermişlerdi, kesin olmak gerekirse).

Yavaş yavaş daha fazla takım turnuvaya katılıyor, sadece her bir yerel ligin şampiyonlarını kabul etme koşuluyla. Arjantinli bir ekip olan Independent, 1964’te ilk şampiyonluğunu kazandı; yedi şampiyonluk ile kupanın en çok şampiyon olan takımı.

Bu kupa fazla uzun sürmedi. 1965 yılında turnuvaya Libertadores Kupası adı verildi. O yıldan bu yana, katılma hakkı olan ülkelerin şampiyonları ve ikincileri bu turnuvaya dahil oldular.

1966’da, Conmebol’un on üye ülkesinden 16 ekip katıldı. 1968’de bazı istisnalar dışında, 1998’e kadar 21 takım turnuvaya katıldı. Sonra iki takım daha katılacaktı.

 

2000 yılında toplam 34 takım vardı. 2004’te 36 takım mücadele ediyordu; 2005 yılında 38 takım oynadı. 2017’den bu yana, turnuvanın adı sadece Conmebol Libertadores Kupası olarak değişmekle kalmadı, ayrıca şimdi 47 takımı barındırıyor.

Conmebol Libertadores Kupası
Fotoğraf: Conmebol.com

Libertadores Kupası’nın formatı

Daha önce bahsettiğimiz gibi, sadece lig şampiyonlarının başlangıçta katılma şansı vardı, ancak daha sonra bazı değişiklikler yapıldı. Bu konuda anlaşmazlıklar yaşanınca, katılımcı kulüplerin sayısını artırmanın yanı sıra 2017 yılında yeni değişiklikler yapıldı.

Daha basit bir ifadeyle, turnuvaya Conmebol üyesi ülke liglerinin önceki sezonunun şampiyonları ve en iyi takımları katılıyor. Her ligin farklı bir kotası var: Brezilya ve Arjantin en fazla takım kotası olan ülkelerdir (her biri beş).

Geriye kalan Conmebol ülkelerinin sadece iki takımlık kotası vardır. Önceki Libertadores Kupası şampiyonu ve Sudamericana Kupası’nın galibi de katılır.

Otuz iki takım, her bir dört katılımcının sekiz gruba ayrıldığı grup aşamasına gelir. Ev sahibi ve deplasman maçları oynarlar ve her grubun ilk ikisi bir sonraki tura geçer. Kalan 16 takım gidiş-dönüş eleme maçlarını yaparlar: son 16 turu, çeyrek finaller, yarı finaller ve finaller.

 

Libertadores Kupası’nın galibi sadece o sezon için kıtadaki en iyi takım olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın en iyi takımının kim olduğu belirlendiği FIFA Dünya Kulüpler Kupası’na katılmaya hak kazanıyor.

Buna ek olarak turnuvanın kazananı, ” Recopa Sudamericana” için Sudamericana Kupası şampiyonu karşısında iki maçta (deplasman ve ev sahibi maçlarında) karşılaşıyor.

Libertadores Kupası’nın istatistikleri ve rekorları

Arjantin, toplam 25 (en çok Independendiente’ta yedi, Boca’nın altı, River Plate’in dört ve diğerleri) ile en fazla şampiyonluk kazanan ülke; Arjantinli takımlar on bir kez ikinci oldu. İkincisi en çok kazanan ülke, 18 şampiyonlukla (Sao Paulo, Santos ve Gremio’da üç tane var) ve 15 ikincilikle ile Brezilya. Üçüncüsü en çok kazanan ülke, sekiz şampiyonlukla Uruguay (beşi Peñol ve üçü Nacional tarafından).

Boca Juniors Stadı

2007’den bu yana turnuvadaki en iyi oyuncuya ödül verildi. Bazı ödülü kazanan bazı oyuncular; Juan Roman Riquelme (Boca Juniors), Neymar (Santos) ve Ronaldinho (Atletico Mineiro) idi. Paraguaylı Ever Hugo Almeida’nın 113 Kupa maçına katıldığını da belirtmek gerekir.

 

İlk turnuvadan bu yana en çok gol atan oyuncu. Kolombiyalı Alberto Spencer (Peñarol oyuncusu) toplam 54 golle Libertadores Kupası’nın fazla gol atan golcüsüdür. Arjantinli Daniel Onega (River Plate), 1966’da turnuvasında toplamda 17 gol attığı gol ile bir kupada atılan en çok gol rekorunun sahibidir.

  • Reglamento Conmebol Libertadores. 2019. Conmebol. http://www.conmebol.com/sites/default/files/reglamento-conmebol-libertadores-2019-esp.pdf