Kadınlar Dünya Kupası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk kez 1991 yılında düzenlenmeye başlayan Kadınlar Dünya Kupası, Erkekler Dünya Kupası kadar ünlü olmasa da binlerce hayran tarafından destekleniyor. 
 

Pek çok insan Kadınlar Dünya Kupası ile ilgili daha fazla şey bilmek istiyor. Öğrenmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kadınlar Dünya Kupası

Kadınlar Dünya Kupası, erkeklerinki kadar iyi bilinmez ancak tüm dünyada gün geçtikçe daha fazla hayran kazanıyor. En önemli etkinlik ise FIFA şampiyonası.

FIFA dünya çapındaki kadın futbolcuların sayısının artması üzerine bu turnuvayı düzenlemeye başladı. Kadınlar Kupası, erkeklerinkiyle aynı zamanda gerçekleştirilmiyor ve Olimpiyat Oyunları’na da dahil değil. Ancak her 4 yılda bir yenisi düzenleniyor ve kadın futbolundaki en önemli iki etkinlikten biri olma özelliğini taşıyor.

İlk kupa, 1991 yılında, kadın futbol severin sayısının fazla olduğu Çin’de düzenlendi. O yıl ilk şampiyon olan takım Amerika oldu.

Başlangıçtan itibaren 2015 yılına kadar yarışmaya 16 takım katıldı. O günden beri 8 takım eklendi. Kadınlar Dünya Kupası şimdiye kadar 8 kez düzenlendi:

  • 1991: Çin; Kazanan, ABD (2-1 Norveç’e karşı).
  • 1995: İsveç; Kazanan, Norveç (2-0 Almanya’ya karşı).
  • 1999: ABD; ABD kendi sahasında kazandı (5-4 penaltılarda, Çin’e karşı).
  • 2003: ABD; Kazanan, Almanya (2-1 İsveç’e karşı).
futbol oynayan kadınlar

  • 2007: Çin; kazanan, Almanya (2-0 Brezilya’ya karşı).
  • 2011: Almanya; kazanan, Japan (3-1 penaltılarda, ABD’ye karşı).
  • 2015: Kanada; kazanan, ABD (5-2 Japonya’ya karşı).
  • 2019: Fransa; kazanan, ABD (2-0 Hollanda’ya karşı).
 

2023’teki karşılaşmaların nerede gerçekleşeceği henüz belli değil. Toplamda 4 kez kupayı kaldıran ABD en fazla galibiyet alan takım. ABD’yi iki kupayla Almanya takip ediyor. Almanya’yı ise birer kupayla Japonya ve Norveç takip ediyor.

Şartlar Ve Elemeler

Kadınların bulunduğu milli takımlar Dünya Kupasında karşı karşı gelebilmek için eleme maçları yapmalılar. Her şeyden önce takım FIFA’ya bağlı olmalı. Ayrıca AFC(Asya), CAF(Afrika), CONCACAF (Kuzey/Orta Amerika ve Karayipler), Conmebol (Güney Afrika), OFC (Güney Pasifik) ve UEFA (Avrupa) şeklinde sıralayabileceğimiz 6 kıtadaki federasyonlardan birinin parçası olmalı.

Her bir konferans kendi kıtası için bir eleme sistemi belirler her kıtada belli sayıda kupa dağıtılır. Sayılar, UEFA’dan 8, AFC’den 5, CONCACAF’tan 3 (1 tanesini Conmebol’le paylaşarak), Conmebol’den 2 (CONCACAF ile paylaşılan kupa dahil) ve OCF için 1 şeklindedir.

En iyi 24 takım Dünya Kupası’nda oynamak üzere ilerler. Müsabakaların başlaması için takımlar 6 kişilik 4 grup halinde dağılırlar. Geriye her bir gruptan en iyi 2 takım kalır ve bir diğer tura geçilir.

İkinci turda çeyrek finaller, yarı finaller ve finaller yapılır. Her maçta eleme olur. Daha sonra yarı finallerde kaybeden iki takım 3.’lük maçı için mücadele eder.

Oyunun sonunda maçın skoru berabere olursa, iki takım, 15’er dakikalık iki yarı daha oynar. Skor hala eşitse, penaltılarla kazananın kim olduğuna karar verilir.

sevinen kadın futbolcular

Kadınlar Dünya Kupasında Rekorlar ve Ödüller

1991’de yapılan dünya kupasından beri şampiyona belli oyunculara ödüller ve madalyalar verdi.

Bugüne kadar en çok ödül kazanan oyuncu, 17 ödül ile Brezilya’dan Marta Vieria da Silva oldu. Onu, 14 ödül ile Alman Birgit Prinz ve Amerikalı Abby Wambach takip ediyor.

Ayrıca FIFA, kupanın en iyilerini de ödüllendiriyor. Kanada’da 2015 yılında düzenlenen kupada ABD’den Carli Lloyd en iyi futbolcu seçilmişti. 2011 yılında aynı ödülü Japonya’dan Homare Sawa evine götürdü.

Son olarak en iyi kaleci (altın eldiven), en genç oyuncu, en sportmen oyuncu ve en iyi gol gibi kategorilerde ödüller de dağıtılıyor. Kısacası Kadınlar Kupası, Erkekler Kupası’na çok benziyor ve gittikçe büyüyen bir kitlesi var.

  • Eliécer Amaya, J. (2006). Una historia del fútbol femenino. Revista Javeriana.