Profesyonel İspanyol Futbolunda Bölme Sistemi

Bir futbol sezonu biterken bazı takımlar bölme sisteminde yukarı atlayıp bazıları aşağı düşmüştür. Bölme sistemi nedir, ne işe yarar ve arkasındaki etmenler nelerdir?
 

Taraftar olarak ya da sadece popüler kültürün bir parçası olarak hepimiz profesyonel futbol takımlarının bağlı olduğu farklı grupları duymuşuzdur. Bazılarımız belki takım ligden düşünce ağlamış bile olabilir. Fakat bölme sistemi ve takımların ligden düşüp bir üst lige çıkması hakkında ne biliyoruz?

Profesyonel futbolda bölme sistemi

Her yıl, yıl sonunda tüm maçlar oynanınca futbola farklı bir hareket gelir: Futbol takımları o sezon gösterdikleri performansa göre ligden düşer ya da bir üst lige yükselir.

İspanya’da hiyerarşik bölme sistemi, her ligde rekabeti oldukça yüksek tutmaktadır. Çünkü her lig daha büyük bir sisteme bağlıdır, en iyi kulüpler bir üst lige çıkar. Benzer şekilde kötü performans sergileyen üst ligdeki takımlar da yerini kaybederek bir alt lige düşer.

Her lig kendine ait düzenlemelere sahiptir ve düşecek ya da çıkacak takım sayısına karar verir. Üstelik her ülke kendi eşsiz sistemine sahiptir.

Örneğin İspanya’nın ilk ve ikinci ligini ele alalım, bölme sistemi ve sistemin çalışma prensibi oldukça basittir: Takımlar sezon sonundaki sonuçlara göre ligden düşer ya da bir üst lige çıkar. Öte yandan ikinci ligden sonra işler bir miktar karmaşıklaşır.

La Liga bölme sistemi

İspanya’nın en üst futbol ligi La Liga’nın arkasındaki sistem, düzenli olarak kesinti yapan takımları ödüllendirmeyi amaçlar ki böylece rekabeti yüksek tutmak için takımları teşvik eder. Aşağıda İspanya ligindeki her ligi ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

bölme sistemi cristiano ronaldo

İspanyol futbolu: birinci ve ikinci lig

Şu anda İspanyol futbolunda ilk ligde 20 takım bulunmaktadır. Futbol sezonu boyunca tüm bu takımlar birbiriyle maçlar yapar ve her maç İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu (RFEF) tarafından planlanır.

Her maçın ardından takımlar sonuca göre belli bir puan toplar (galibiyet, yenilgi ya da beraberlik). Sistem aynı zamanda gol sayısını da hesaba katar ki gol sayısı da sınıflandırma yaparken göz önünde bulundurulur.

Her sezonun sonunda birinci ligdeki en az puan toplayan üç takım ikinci lige düşer. Aynı zamanda ikinci ligde en yüksek puanı toplayan üç takım da La Liga’ya çıkar.

Fakat hangi takımların İspanyol futbolunun ilk ligine yükseleceğine sistem nasıl karar veriyor?

İlk lige çıkma süreci ikinci lige düşme sürecinden bir miktar farklıdır. İkinci ligdeki en iyi iki takım bir üst lige direkt çıkar.

Bir üst lige çıkacak son takım, toplanan puanlardan ziyade play-off süreciyle belirlenir. Bu nedenle üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı olan takımlar “play-off” olarak bilinen küçük bir turnuvada karşı karşıya gelir.

bira içip yenildiğine üzülen gençler

İspanya’nın ikinci bölme sistemi

Şu anda İspanya’nın ikinci liginde 22 takım yer almaktadır. Yukarıda açıkladığımı üzere, her yıl üç takım birinci lige yükselir. Fakat dört takım bir alt lige düşer ve bir sonraki yıl üçüncü lig, ikinci bölme sistemi B’de oynar.

 

İkinci bölme sistemi B’ye düşen takımlar sadece puana göre belirlenir. Yani sezon sonunda en az puan toplayan takımlar (19, 20, 21 ve 22. sıradaki takımlar) bir alt lige düşer.

Son olarak ikinci bölme sistemi B bünyesinde dört gruba ayrılmış 80 takım bulundurduğu için daha karmaşık bir yapıya sahiptir. İkinci lige yükselmek için takımlar kendi gruplarında en iyi olmak ve ardından diğer en iyilerle küçük bir turnuvada karşılaşmak zorundadır.

  • Liga de Primera División española. 2019. Extraído de: https://www.laliga.es/laliga-santander
  • Reglamento General Federación Española de Fútbol. 2013. Extraído de: https://www.rfef.es/sites/default/files/pdf/circulares/RG%201314.pdf