Kadın Futbolunda Beslenmenin Önemli Yönleri

Son yıllarda, kadın futbolu farklı profesyonel liglerin oluşturulmasıyla desteklenmiştir. Bugün, dünya çapında 30 milyondan fazla kız ve kadının bu disiplini profesyonel veya amatör olarak uyguladığı tahmin edilmektedir.
 

Kadın futbolu fiziksel olarak zorlu bir spordur. Bu yüzden beslenme önemli ve elzemdir; futbol antrenmanının enerjik maliyetini karşılamak için ihtiyacınız olan enerji kaynağı buna bağlıdır. Performansınızı artırmak için ipuçlarımızı aklınızda tutun!

Beslenme ve kadın futbolu

Hiç şüphesiz, bu çok eksiksiz bir spordur, bu nedenle pratik yapmak sağlıklı kalmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, bunu veya başka bir fiziksel aktiviteyi yapmak yeterli değildir. Beslenme sağlığınız ve performansınız için de çok önemlidir.

Diyet, sporcuların performansını arttırmak veya azaltmak için önemli bir faktördür. Bu nedenle ve özellikle futbolda, gittikçe daha fazla kulüp, beslenme uzmanlarını işe almakla ilgilenmektedir.

Kadın futbolu söz konusu olduğunda, sporun kendi özellikleri akılda tutulması gereken tek şey değildir, aynı zamanda kadınların hormonsal unsurları ve karakterleri de işin içine girmektedir.

Mutfakta tarif araştıran kadın

Sporcuların performansını optimize etmek için her türlü fiziksel aktivite doğru gıdalarla eşleştirilmelidir. Yeterli bir diyet oyuncuların daha fazla hıza, konsantrasyona ve tokluğa sahip olmasını sağlayacaktır.

Bu faydaları elde etmek için uzmanlar, hayvansal protein ve doğal atıştırmalıklar tüketmenizi önerir. Bir kişi sakatlanırsa veya herhangi bir nedenle eğitimi durdurursa, porsiyonlarını azaltmalı ve daha fazla sıvı, özellikle su ve doğal şekersiz meyve suları içmelidir.

 

Değişken diyet

Bir futbol takımı için diyet durağan kalamaz. Bu, değişken olması ve sadece her oyuncunun ihtiyaç ve gereksinimlerine değil, aynı zamanda antrenmanın anına veya koşullarına da uyarlanması gerektiği anlamına gelir.

Bu bağlamda, beslenme uzmanı her farklı aşama için bir diyet geliştirmelidir: yarışmalar, sezon öncesi, seyahat ve iyileşme.

Benzer şekilde uzman, antrenman öncesi ve sonrasını ve maç diyetini belirtmelidir. Oyuncuların vücut ağırlığını kontrol etmek ve sağlık, mevsim ve benzeri faktörlere bağlı olarak sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda en uygun porsiyonları da belirlemek gerekir.

Tartı ve şişman ayaklar

Kadın ve erkek futbolcular arasındaki farklar

Gördüğünüz gibi, kadın futbolu için beslenme, disiplinin ötesindeki yönleri dikkate almalıdır. Bu bağlamda, kadın ve erkek futbolcular arasında aşikar olanın ötesinde önemli farklılıklar vardır.

Sırada kadın sporcular için bir diyet geliştirirken beslenme uzmanlarının dikkate alması gereken en önemli farklılıklardan bazıları:

  • Enerji elde etmek için yağ kullanımı daha fazla olmalıdır. Sonuç olarak, kas glikojeninde bir tasarruf var.
  • Kadınlar kas kütlesi kazanmak için daha zor bir zaman geçirir. Doğru gıdalar bu açıdan büyük bir müttefik olabilir.
  • Kadınların kalpleri genellikle erkeklerden daha küçüktür. Bu nedenle, sadece performansta değil, aynı zamanda fiziksel aktiviteye adaptasyonda da farklılıklar vardır.
  • Vücut yağ yüzdesi, kadınlarda genellikle erkeklerden daha yüksektir. Aslında, sayısal olarak, bu yüzde genellikle yüzde sekiz ila on arasındadır.
  • Kadınlardaki kan miktarı erkeklerden daha azdır. Bu, daha yüksek bir kalp atış hızı ve daha düşük oksijen taşıma kabiliyeti anlamına gelir.
  • Düzenli olarak herhangi bir spor yapan kadınların menstrüasyon sonucu demir eksikliğinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.
 

En iyi yiyecekleri seçmek

Beslenme, şüphesiz, sadece kadın futbolu için değil, aynı zamanda genel olarak her türlü spor ve sağlık için de önemli bir faktördür.

Yüksek fiziksel aktivite zamanlarında ihtiyaç duyduğunuz tüm enerjiyi sağlamak için doğru yiyecekleri, kombinasyonları, porsiyonları vb. seçmek çok önemlidir.

Boşuna değil, herhangi bir disiplindeki sporcuların performansı, antrenman ve yarışmaların ötesine geçen dengeli bir diyetle yakından ilgilidir.