Dünyanın En İyi Ligleri Hangileridir?

Özel bir yeterlilik sistemi olan Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu her yıl dünyanın en iyi liglerini belirliyor. Gelin onlara hep beraber bakalım.
 

Her yıl,  Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) dünyadaki en iyi futbol liglerini belirler. Bu yazıda, tarihsel olarak sıralamada en iyiler arasında olanları anlatacağız.

IFFHS ilk kez 1991 yılında en güçlü futbol ligleri ile yıllık bir sıralama yaptı. Bu sıralamayı neye dayandırıyorlar? Esas olarak katılan takım sayısına, mevcut oldukları uluslararası yarışmalara ve bu kulüplerin aldığı puanlara dayanmaktadır.

En İyi Futbol Ligleri

Her yıl sıralamalara bakarsanız, hemen hemen her zaman en üstte olanların aynı ligler olduğunu göreceksiniz. Sadece bazen sıralama değişebilir ve biri birini her yıl geçebilecek konumdadır. Tarihsel sıralamalar söz konusu olduğunda, en güçlü futbol ligleri aşağıdaki şekildedir;

1. İspanya La Liga

13 kez IFFHS sıralamasında en üst sırada yer aldı ve 10 kez ikinci oldu.(2019’a kadar her zaman ilk 10’da oldu) İspanya 1. Ligi, 1928-1929 sezonundan bu yana (iç savaş nedeniyle 1936 ve 1939’te kesintilerle) organize edildi ve şu anda 20 ekip yer alıyor. Bir sezonda oynanan maç sayısı 380’dir.

İspanya liginin en fazla kazanan 33 şampiyonluk ile ile Real Madrid’tir. FC Barcelona ve Athletic Club ile birlikte tüm sezonlara katılmışlardır. Bu turnuva Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi sınıflandırılmasına izin verir.

 

2. İtalya Serie A

1929’dan beri oynanan bu lige (1943-1945 arası İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ara verildi) bir çoğu dünyadaki en zorlu liglerden biri olduğu için “Kalsiyum” lakabını takmıştır. IFFHS sıralamasında dokuz kez 1., beş kez 2. ve yedi kez 3. sırada yer almıştır.

futbol

İtalya’nın Serie A’da 20 takım var ve sezon 342 maçtan oluşuyor. En başarılı kulüp 33 şampiyonluk ile Juventus ve 88 kez bu ligde boy gösteren Inter Milan en çok yer alan takımdır. İtalya Ligi Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne gitmeye hak verir.

3. İngiltere Premier Ligi

Dünyanın en güçlü ve en popüler futbol liglerinden biri, IFFHS (dokuz ikinci ve dört üçüncü) tarafından beş yıl boyunca ilk sırada yer aldı. Premier, 1992-1993 sezonundan bu yana resmi adı olmuştur, ancak İngiltere Premier Ligi , 1888’e kadar uzanan 100 yıldan fazla bir tarihe sahiptir.

Turnuvanın ‘eski’ versiyonunda, en çok kazanan Liverpool oldu. Modern halinde ise Manchester United. Şu anda 760 maç oynanıyor ve 20 takım katılıyor. Premier Lig, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi için hak kazandırıyor.

4. Almanya Bundesliga

Sadece bir kez sıralamada ilk sırada yer aldı,  üçüncü sırada beş kez yer aldı ama hiç kimse Almanya’nın dünyanın en güçlü futbol liglerinden biri olduğunu inkar edemez. İngiltere gibi, oyun sistemini ve isimlerini değiştirmişlerdir.

 

İlk Alman Şampiyonası 1948 ve 1963 yılları arasında DFB Oberliga adı altında oynandı. İkincisi (1949’dan 1991’e) iki Almanya’nın birleşmesinden sonra-oynandı ve DDR Oberliga olarak adlandırıldı. 1963’ten Bundesliga olarak adlandırıldı.

futbol
En fazla şampiyonluk 28 şampiyonlukla Bayern Münih’indir. En çok boy gösteren takım ise 56 ile Werder Bremen’dir.

5. Brezilya Serie A

Avrupa’dan olmayan ve ilk sırada yer almayan ilk 5’teki tek kişi (üç ikinci sıra ve üç üçüncü sıra). Brasileirao, popüler olarak bilindiği gibi, Brezilya futbolunun en yüksek ligidir ve 1959’da bugüne kadar 62 sezon oynanmıştır.

En başarılı takım 10 şampiyonluk ile Palmeiras’tır. Kulüpler Copa Libertadores, Copa Sudamericana ve Super Copa do Brasil’e hak kazanabilirler.

En güçlü futbol liglerinin ilk 10’u Fransa’da Ligue 1, Portekiz’de Primeira Liga, Kolombiya’da Primera A, Arjantin’de Primera División ve Hollanda’da Eredivisie. Bunlardan hangisi en sevdiğin?

  • Fox Sports. Para la IFFHS, la Premier es la mejor liga del mundo; Argentina, abajo de Brasil y Colombia. Enero 2020. https://www.foxsports.com.ar/news/441171-para-la-iffhs-la-premier-es-la-mejor-liga-del-mundo
  • MARCA. Los 25 mejores equipos del mundo, según la IFFHS: Liverpool el #1, el Real Madrid fuera del Top 20 y detrás de equipos de Paraguay y Túnez. Enero 2020. https://us.marca.com/claro/futbol/album/2020/01/22/5e287fe546163f19088b4586.html