Futbolda Spor Direktörü Figürü

Spor direktörü figürünün bir futbol takımındaki önemi neredeyse en iyi oyuncularla eşit hale geldi. Bu figür ne yapar? Sporsal, idari ve yönetimsel işlevleri var mı?
 

Son yıllarda, spor direktörü figürü futbol yönetiminde çok fazla önem kazandı. Dünyadaki en iyi spor direktörleri yıldız oyuncular kadar aranır hale geldiler.

Pratikte, futbolun rekabetçi bir spor olma özelliğinin devam etmesi için spor direktörlerinin önemini gerçekten ne kadar anlıyoruz?

Kuşkusuz, futboldaki yönetim çalışmalarının önemini anlamak için, spor direktörü figürünün işlevleri ve yeterlilikleri hakkında net bilgi edinmek önemlidir. Bu makalede bu figürü dikkatlice analiz edeceğiz.

Spor Direktörü: Tanımı ve Ana Fonksiyonları

Futbolda bir spor direktörünün doğası ve nitelikleri konusunda, dünyanın en popüler sporunun uzmanları, taraftarları ve meraklıları arasında görüş birliği yoktur. Aslında, televizyonda spor programlarında veya maç sırasında bar masalarında hararetli tartışmalar görmek nadir değildir.

Kesin bir tanıma ulaşamasak da, bildiğimiz bir şey var: Spor direktörü figürü, teknik direktör veya futbol antrenörü ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de bu sporun insan kaynakları düzeyindeki gelişimi ile ilgili olsa da, futbol dünyasında çok farklı özelliklere sahiptir.

Kavramı ve Ana Fonksiyonları

Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde menajer olarak da bilinen spor direktörünün en büyük ve en temel işlevi bir kulübün beşeri sermayesini yönetmektir. Aynı zamanda spor alanında yer alan başka bir kuruluş veya organizasyonda da görev alabilir.

Spor kulüpleri hissedarlardan oluşur.

Bu pozisyondaki kişi, spor takımlarına sahip kurumların insan kaynaklarının yani sporcuların,antrenörlerin ve sağlık personellerinin yönetiminden sorumlu olur.

Bütün bunlar, bir spor direktörünün mutlaka spor kulüplerinde görev alması gerekmediğini gösterir. Aynı zamanda kendi takımları olan kolejler ve üniversitelerle de işbirliği içinde çalışabileceği anlamına gelir.

Futbolda Spor Direktörü: Neden Önemlidir?

Bugün futbolda, spor direktörü veya yöneticisi bir spor kulübünün veya kurumunun yönetim kuruluna en yakın figürü haline geldi. İşlevleri ve yetkinliği, bu figürü özellikle futbol kulüplerinde denge ve istikrarı sağlamak için anahtar bir parça haline getirmiştir.

Futbolda spor müdürü gerekli tüm koşulların ve kaynakların mevcut olmasını sağlamaktan sorumlu kişi haline geldi. Bu figür, insan sermayesinin, yeteneğini geliştirebilmesi ve temsil ettiği kulüp veya kurum için en iyi sonuçları verebilmesi ile de ilgilenir.

Bu nedenle, spor direktörünün işlevleri, spor alanındaki çalışmanın en iyi şekilde yürütülmesi için gerekli olan tüm maddi ve maddi olmayan kaynakların yönetimini içerir.

Bu aynı zamanda direktiflerle karar alma mekanizmasını olumlu yönde etkilemeye hazırlıklı olması anlamına gelir. Amaç, insan çalışmalarının kalitesini veya güvenliğini tehlikeye atabilecek hatalar veya uygunsuz kararlar vermekten kaçınmaktır.

Monchi,spor direktörü örneği.
Bugün Roma’da yaşayan Monchi, günümüz futbolunun en prestijli spor direktörlerinden biridir. (Resim: Fox Spor)

İyi Bir Spor Direktörünün İhtiyaç Duyduğu Beceriler

Spor direktörünün iletişim, finans, yönetim, insan kaynakları yönetimi, spor hukuku ve spor sağlığı gibi becerilerini geliştirmesi gerekir.  Bunun ötesinde, iyi bir menajerin görevlerini yerine getirdiği kurumu, futbol dünyasını karakterize eden hedefleri ve değerleri anlayabilmesi beklenmektedir.

 

Çatışma Çözümü

Spor alanındaki  deneyime ek olarak, spor direktörlerinin kişisel ilişkileri sürdürme ve çatışmaları çözme becerisine sahip olmaları önemlidir.

Gerçekten de, spor direktörü çalışmalarını en iyi şekilde yürütebilmek için yönetim kurulu, teknik personel ve oyuncularla mükemmel bir ilişki sürdürmelidir. Aynı zamanda, insan sermayesine ve kulübe zarar vermeden anlaşmazlıkları ve yanlış anlaşılmaları en iyi şekilde çözmek için müdahale edebilmelidir.

  • Centro de Estudios Superiores de Fútbol de España. 2018. El director deportivo en el fútbol. Extraído de: http://trainingfutbol.com/cesfutbol/directordeportivo3.pdf
  • Manual para Directores de desarrollo técnico. FIFA. Extraído de: https://resources.fifa.com/mm/document/footballdevelopment/technicalsupport/02/84/00/08/fifa_td_2016_s_low_spanish.pdf