Futbolu Yöneten Kurallar

Futbol federasyonları, ulusal ve uluslararası spor kurallarını yönetir. Gerektiğinde futbol kurallarını değiştirmelerine izin verilir.
 

Ufkumuzu genişletmek ve futbolu yöneten kurallar hakkında bilgi edinmek iyi bir şey. Burada, bu kurallarda gerçekleşen bazı yeni değişiklikler hakkında konuşacağız.

Dünyanın en popüler ve karlı sporu olan futbolun birçok taraftarı vardır. Ancak, futbolu yöneten kurallar hakkında gerçekten ne biliyoruz?

Bazen taraftar olarak bir sarı kartı protesto ederiz. Bazen de hakem ekibimize adil davranmadığında öfkeleniriz. Yine de, bu sporu ulusal ve uluslararası düzeyde yöneten oyunun kurallarının farkında mıyız?

Futbolun tutkulu görüşlerimizi ve sohbetlerimizi ateşlemesi tamamen anlaşılabilir. Bununla birlikte, futboldaki tüm katılımcıların onaylanan kurallara uyduğundan emin olmak da önemlidir. Bunlar, sorumlu grupların profesyonel futbol için onayladığı normlar ve yönergelerdir.

Futbolu yöneten kurallar nasıl belirlenir?

Tüm sporlar, farklı seviyelerdeki yarışmalarda ve etkinliklerde davranışlarına rehberlik eden oyun kurallarına sahiptir. Futbol söz konusu olduğunda, maçları evrensel olarak düzenleyen 17 temel kural vardır.

Sadece oyuncular ve yetkililer için davranış kurallarından bahsetmiyoruz. Ayrıca, bu alanın boyutunu ve maçların uzunluğunu da içerir. Uluslararası Futbol Federasyonu bu kuralları oluşturan gruptur. Bu grup FIFA ve diğer dört İngiliz derneği ile çalışmaktadır.

Bununla birlikte, bu gruplar sporu teşvik etmeye devam etmek için futbolu yöneten kurallarda değişiklik yapabilirler. Örneğin, dünya çapında kadın futbolunun büyümesini teşvik etmek için bazı değişiklikler de yaptılar.

futbolu yöneten kurallar

Aynı zamanda, onayları FIFA’nın oy çoğunluğuna ve dört İngiliz derneğinin en az ikisine bağlıdır. Ayrıca, oyunların hakemliğini optimize etmek için bazı değişiklikler yapabilirler. Bu, adil bir rekabet sağlamak için takımlara karşı önyargı durumlarından kaçınmayı içerir.

Yukarıdakilere ek olarak, bu kuralların uygulamaları duruma göre farklılaşabilir. Örneğin, bu kurallar oyunun oynandığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin Avrupa’da ve özellikle İngiltere’de hakemler ihlallerle daha fazla izin verme eğilimindedir. Sonuç olarak, bu, oyunların daha az müdahaleye ve daha az sayıda uyarı ve maçtan uzaklaştırmaya sahip olmasına neden olur.

Futbolu yöneten kurallarda son değişiklikler

İspanya’da yeni sezon başlamadan önce, futbolu yöneten çeşitli kurallarda bazı değişiklikler yaptığını açıkladılar. Bu nedenle, topa dokunan son oyuncunun bir yetkili olması durumunda golün iptal edilmesi gibi bazı kararlar iyi bir şekilde karşılandı. Yine de, bu nadiren olur.

Ayrıca, bir yetkilinin elleri topa dokunduğunda yapılan atılan angi bir golü iptal etmek için verdikleri karar da dikkat çekicidir. Başka bir deyişle, hakemin hareketi kasıtlı olsun ya da olmasın, bu gol sayılmaz.

Şu andan itibaren, kaleciler penaltı başlangıcında çizginin 30 cm ilerisinde durmalıdır. Sonuç olarak, bu onların birkaç santimetre ileride olmalarını sağlar.

Ayrıca faul yapan oyuncu anlamına gelen saldırganların da kısıtlamaları olacaktır. Artık serbest vuruş sırasında savunma için aynı çizgide olamayacaklar. Sınır çizgisine göre en az bir metre geri gitmeleri gerekecek.

futbolda kural ihlali

RFEF disiplin kodundaki değişiklikler

RFEF, İspanyol Futbol Kraliyet Federasyonu anlamına gelir. 2018 yılında, bu kuruluş kurallarda bir takım değişiklikler yaptı. Bu 2018/2019 sezonunda yürürlüğe girdi. Bu değişiklikler RFEF Delege Komisyonu tarafından onaylandı.

Yeni İspanya Federasyonu Kanununda çok önemli bir değişiklik oldu. Disiplin prosedürlerini yönetmeleri gerektiğini belirtir. Bu, bir maç sırasında meydana gelen ihlalleri veya oyunlarla ilgili olayları içerir.

Ayrıca, maddelerdeki değişimler arasında, gözlem görevlilerini ve yardımcılarının görüntülerinin gözlemleneceğini de belirtmek önemlidir. Sonuç olarak, bu, Teknik Yetkililer Komitesinin yapısını ve yetkinliklerini doğrular.

  • Federación Española de Fútbol. 2018/2019. Modificación reglamento general y código disciplinario. Extraído de: http://cdn1.sefutbol.com/sites/default/files/pdf/circulares/circular_28_nov.pdf
  • Federación Española de Fútbol. REGLAMENTO GENERAL Real Federación Española de Fútbol. Extraído de: http://cdn1.sefutbol.com/sites/default/files/pdf/reglamento_general_noviembre_2018.pdf
  • Federación Española de Fútbol. CÓDIGO DISCIPLINARIO DE LA REAL FEDERACIÓN ESPAÑOLA DE FÚTBOL. Extraído de: http://cdn1.sefutbol.com/sites/default/files/pdf/codigo_disciplinario_noviembre_2018.pdf