Bütün İhtişamıyla David Beckham'ın Hikayesi

Herkes, özellikle sahadaki tarzı ve Victoria Adams ile harika bir çift olduğu için David Beckham'ı bilir.
 

David Beckham’ı düşündüğümüzde, başarılı, yakışıklı, milyoner bir oyuncunun imajı muhtemelen akla geliyor. Ama her zaman bu böyle olmadı. Bu yazıda, Spice boy’un tarihine en baştan bir göz atıyoruz.

David Beckham’ın ilk zamanları

1975’te Londra’da doğdu ve bir fabrika çalışanı ve bir kuaförün oğludur. O üç kardeşin ikincisi. Kendinden büyük ve küçük iki kız kardeşi var ve çocukken evinin yakınındaki bir parkta futbol oynardı.

Okuldaki öğretmenler ona büyüdüğünde ne olmak istediğini sorduğunda, David Beckham her zaman şöyle cevap verdi: “Futbolcu olmak istiyorum”. Manchester United’a olan sevgisi, Kırmızı Şeytanlar’ı izlemek için Old Trafford Stadyumuna giden babasından ona geçti.

Daha sonra David, kulübün simgelerinden biri olan Bobby Charlton futbol okuluna katıldı ve yetenekleri nedeniyle Barcelona’da bir eğitim hakkı kazandı. Manchester’a sözleşmesini 14 yaşında imzaladı.

David Beckham’ın kariyeri

Sir Alex Ferguson, 1995 yılında Manchester United’ın profesyonel takımıyla ilk kez Gençlik FA Kupasını kazandığında onun ilk antrenörüydü.

1998-1999 sezonu, Beckham’ın yıldızlarından biri olduğu ve Ryan Giggs, Phil ve Gary Neville kardeşler, Paul Scholes ve Roy Kean gibi aynı çağdaki diğer oyuncularla birlikte Kırmızı Şeytanlar’ın en üretken mevsimlerinden biriydi. Bir yıl içinde Premier League, Fa Cup, Şampiyonlar Ligi ve Kıtalararası Kupayı kazandılar.

beckham
Fotoğraf: Twitter @realmadrid

2003’te David Beckham çoktan uluslararası bir figür olmuştu ve ‘Real Madrid’in Galaktik dönemi’olarak bilinen döneminin bir parçası olduğunda daha da bilinir hale geldi.

İspanyol takımı, Zinedine Zidane, Luis Figo ve Ronaldo gibi önemli oyuncularla her şeyi kazanmak için sözleşme imzaladı. İspanyol Süper Kupası, Kıtalararası Kupa, Avrupa Kupası (2002 yılında, İngiliz oyuncunun gelişinden önce).

2007’de Beckham, ABD Futbol Liginde çok da bilinmeyen bir takım olan Los Angeles Galaxy için oynamak için Real Madrid’den ayrıldı. 2008 yılında Avrupa’ya döndü ama bu kez İtalya’nın AC Milan’ın kırmızı ve siyah renklerini savunmak için oradaydı.

Eski ABD West Coast ekibi ile kısa bir süre yer alan Beckham 2013 yılında Paris Saint Germain kariyerini tamamladı.

Milli takım ile kariyeri

Ülkesinin milli takımındaki bu mükemmel oyuncunun rekorunu görmezden gelemeyiz. İlk uluslararası turnuvası, Fransa’daki 1998 Dünya Kupasıydı ve burada ilk yarıda bir gol attı ve ikinci yarıda oyundan çıkarıldı. (Bu maçta İngiltere Arjantin tarafından penaltılarla elendi).

2000 Avrupa Şampiyonasında takımın kaptanıydı ve Yunanistan’a karşı bir golle milli takımına bir sonraki Dünya Kupası (Kore-Japonya 2002) biletini verdi. Orada yine Güney Amerikalıları ilk turda eleyen Arjantin takımıyla karşı karşıya kaldı.

 

Daha sonra Euro 2004 ve Dünya Kupası Almanya 2006 katıldı. İkincisinin sonunda kaptan olarak jübilesini yaptı ve bu da ülkesinde birçok tartışmaya neden oldu. Milli takımla yaptığı son maçlar Euro 2008 içindi.

Beckham, İngiltere tarihinde üç Dünya kupasında (Kolombiya, Arjantin ve Ekvador’a karşı) gol atan tek oyuncudur.

david beckham
Fotoğraf: Sportscasting.

David Beckham’ın özel hayatı

Son olarak, David Beckham’ın stadyumların dışındaki hayatına bakacağız. İrlanda’da bir kalede büyük bir düğünde, 1999 yılında Spice Girls şarkıcısı Victoria Adams ile evlendi. Çiftin, ilk ikisi Londra’da, üçüncüsü Madrid’de ve sonuncusu Los Angeles’ta doğmuş olan üç erkek ve bir kız, toplam dört çocuğu var.

Beckham’ın Victoria ile olan birliği nedeniyle tam olarak bir futbolcu olmak isteyen bir insan olmaktan çıkıp mega ünlüler arasına girdiği söyleniyor. Bu nedenle, David birkaç yıldır futbol oynamamış olsa da, hala uluslararası haberlerde.

  • Clarín. De futbolista a influencer: el curioso récord que David Beckham rompió en Instagram. Diciembre de 2019. https://www.clarin.com/viste/futbolista-influencer-curioso-record-david-beckham-rompio-instagram_0_xuHNHKhL.html
  • Barrera, D.  Victoria y David Beckham bautizarán a sus hijos en Navidad. As. Diciembre de 2019. https://us.as.com/us/2019/12/01/tikitakas/1575233886_002094.html