Spor Tarihindeki En Ünlü Kardeşler

Spor tarihindeki en ünlü kardeşler birlikte veya ayrı olarak turnuvalara katılan ve çok başarılı olan kardeşlerdir.
 

Sporcu aileler aslında düşündüğümüzden fazladır. Ancak, bu makalede size uluslararası çapta başarılıyla tanınan en ünlü kardeşlerden bahsedeceğiz.

Spor Tarihindeki En Ünlü Kardeşler Hangileridir?

Williams ailesi, Marquez ailesi ve Gasol ailesi spor tarihindeki en ünlü kardeşlere verilecek en iyi örneklerdendir.

1. Venus ve Serena Williams Kardeşler

Bu kardeşler dünyaca ünlü kişilerdir. Venüs, kız kardeşi Serena’dan bir yaş daha büyüktür ve sırasıyla 1980 ve 1981 doğumlulardır ve başarının genetik olabileceğine dair açık bir örnektir. Her iki oyuncu da WTA tenis sıralamasında 1 numara olmuştur ancak Venüs 2002’de bunu başaran ilk Afro-Amerikan oyuncu olmuştur.

venus ve serena

Serena şuana kadar 27 Grand Slam şampiyonluğu kazanırken ablası Venüs ise 21 tane kazanmıştır. Hepsi bu da değil! Çünkü birlikte Olimpiyat şampiyonu oldular ve birlikte maçlar kazandılar.

2. Pau ve Marc Gasol Kardeşler

Her iki basketbol oyuncusu da spor kariyerine F.C Barcelona’da başladı fakat daha sonra büyük kardeş olan, kardeşi 1985 ve kendisi 1980 doğumlu olan Pau NBA takımı Memphis Grizzlies ile anlaştı.

Sonuç olarak, Pau dünyanın en iyi ligine giden ikinci İspanyol oldu. Aynı zamanda Marc ise 2007’de Los Angeles Lakers ile anlaştı ve kardeşini onunla oynaması için kendi takımına aldırdı.

 

Gasol kardeşler, finalde Yunanistan’ı yenerek 2006 Japonya’daki Dünya Kupasını kaldıran İspanya takımında oldukları için şüphesiz ki İspanya Basketbol tarihi için oldukça önemlidir. Bu turnuvada Pau en iyi oyuncu olarak görüldü ve ideal takımın da bir parçasıydı.

Pau ve Marc
Fotoğraf: nba.com

Bu da yetmedi ve Gasol kardeşler iki kere Olimpik gümüş madalyon kazananlardan oldu ve ikisinde de beraberlerdi. Bu madalyalar Beijing 2008’de ve Londra 2012’de alındı. Pau ayrıca Marc’ın katılmadığı Rio 2016’da bronz madalya almaya hak kazandı. Şuanda, Pau Portland Trail Blazers’da Marc ise Toronto Raptors’da forma giyiyor.

3. Bob ve Mike Bryan Kardeşler

Sadece spor tarihindeki en ünlü kardeşlerden değil aynı zamanda bu sporcular ikizlerdir. 1978 doğumlu ve neredeyse aynı olan bu tenisçi kardeşler çift oynanan teniste uzmanlaşmışlardır ve birlikte en az 101 şampiyonluk kazanmışlardır. Ayrıca ATP çiftler kategorisinde birinci sıradadırlar.

Yukarıda görebileceğiniz Bryan kardeşler diğer oyuncularla kıyaslandığında dört Wimbledon, üç Roland Garros, üç Avustralya açık ve bir ABD açık kazanmıştır. Aynı zamanda, Olimpiyat Oyunlarında bir altın ( Londra 2012) ve bir bronz madalya kazanmışlardır. ( 2008)

4. Marc ve Alex Marquez

İspanyol sporundaki en ünlü kardeşlerin bir başka örneği. Daha da özele inecek olursak Motorsiklet sporu. Alex 1996 doğumludur, Marc ise 1993’de doğan büyük kardeştir ve  ve üç farklı kategoride sekiz Dünya Şampiyonluğu kazanmıştır.

Marc ve Alex
Fotoğraf: Beinsports.com

Diğer yandan Alex, Moto2’de yarışmaktadır ve iki Dünya Şampiyonluğu vardır. Marquez kardeşler aynı sezonda Dünya Şampiyonluğu kazanan tek kardeşlerdir ve aynı gün Grand Prix kazanan ilk kardeşlerdir. 15 Haziran 2014’te Marc, Katalonya Grand Prix’i, Alex ise Montmelo Circuit’i kazanmıştır.

5. Michael ve Ralf Schumacher

Büyük olan kardeş daha ünlü olsa da küçük kardeş de abisini aratmıyor. 1969 doğumlu Michael 1994-2004 arasında yedi Formula 1 şampiyonluğu kazandı ve bu kategoride en fazla şampiyonluğu bulunan oyuncudur.

Michael ve Ralf
1975 doğumlu olan Ralf’in altı galibiyeti ve 27 podyumu vardır. Profesyonel kariyeri 1997’de başladı ve 2007’de sona erdi.

Schumacher kardeşlerden öne çıkan ilginç bir durum ise her ikisinin oğlu Mick ve David de ayrıca Formula 1 sürücüsüdür. Ve hızın kandan geldiğinden şüphe etmemek için bir örnek daha. Schumacher’in üvey kardeşi de aynı zamanda bir sürücü.

Son olarak, spordaki ünlü kardeşlerden başka örnekler vereceğiz. Frank ve Ronald de Boer (Futbol), Xabi ve Mikel Alonso (Futbol), Alistair ve Jonathan Browniee (Triatlon) ve Marat, Dinara Safin ve Safina. ( Tenis)

  • AS. Serena y Venus Williams se citan en su duelo familiar número 31. Mayo de 2019. https://as.com/tenis/2019/05/13/masters_1000/1557774721_276253.html
  • La Vanguardia. La conexión entre los hermanos Márquez. Noviembre de 2019. https://www.lavanguardia.com/deportes/motociclismo/20191104/471367863292/marc-marquez-alex-marquez-hermanos-campeones-conexion-motogp.html