Pickleball Nedir?

18 Mart, 2020
Pickleball'ı daha önce duydunuz mu? Basit ve yeni olan bu raket sporu ile tanışın!
 

Tenis, badminton ve masa tenisi unsurlarını birleştiren Pickleball, giderek daha popüler hale gelen bir spor dalıdır. Dinamizmi ve eğlencesi ile ünlüdür, henüz bilmiyor musunuz?

Bu sporun uzmanları, öğrenmesi çok kolay bir spor dalı olduğunu söylüyor. Bu nedenle, aileniz veya arkadaşlarınızla egzersiz yapmak ve birlikte eğlenmek için ideal bir oyundur. Sadece birkaç dakika içinde büyük mücadelelere dahil olmak için temel kavramları öğrenmiş olacaksın.

Pickleball Nasıl Ortaya Çıktı?

Birçok diğer spor gibi bu spor da bir ev eğlencesi olarak ortaya çıktı. Sahası fazla alan gerektirmediği için herhangi bir sorun olmadan hemen hemen her evin bahçesinde kurulabilir.

Bainbridge Adası, Washington, ABD’de 1960’ların ortalarında icat edildi. İlk kayıtlar, daha sonra Kongre’de ve ABD ordusunda çalışacak olan politikacı Joel Pritchard’ın evinde ortaya çıktı ve fikir ise arkadaşı olan Barney Mccallum’dan geldi.

Hikaye oldukça ilgi çekici. Resmi Pickleball sitesinde, iki arkadaşın bir cumartesi öğleden sonra badminton oynamak için yola çıktığı söyleniyor. Bu spor için gerekli olan topu bulamadıkları için ağı indirerek, evde buldukları bazı paletler ve topları kullanarak doğaçlama yapmaya karar verdiler.

Pickleball’un Temel Kuralları

Bu sporun kuralları, dediğimiz gibi, tenis veya badminton gibi diğer raket sporlarına benzerdir. İşte ana kurallar;

 • Birine karşı (single) veya çiftler halinde (doubles) oynayabilirsiniz.
 
 • Amaç, bir raketle vurarak ve rakibin sahasına topu atıp daha sonra geri dönmesini engellemeye çalışarak topu filenin üzerinden geçirmektir.
kort

 • Top rakip saha sınırları içinde sadece bir kez sektirilebilir, dışarıda sekerse, atış geçersiz olacaktır. Yere iki kez vurursa, puan atışı yapan takıma gider.
 • Top sağdan başlayarak servis edilir.
 • ‘Topa vurulamaz’ bölgesi içinde en az bir ayağın yerde olması gerekir ve top yere sekmeden vurulamaz.
 • Sadece oyuncu veya servisi atan kişi puan alabilir.
 • Set veya oyun, rakibe göre en az 2 puan avantajı ile 11, 15 veya 21 puana ulaşan oyuncu veya takım tarafından kazanılır. Her maç en fazla 3 setten oluşur.
 • “İki şişe kuralı” her oyuncunun ya da takımın ilk atışta topu rakip sahada bulunan “evet” ya da “hayır” bölgesine vurması gerektiği anlamına gelir. Bu gerçekleştiğinde (yani her oyuncunun veya takımın ikinci atışında), topa cebe girmeden vurulabilir.

Pickleball Sahası

Oyun alanı 40 feet uzunluğunda (13.4 metre) ve 20 feet genişliğindedir (6 metre). Ortada bir ağ ile bölünür ve buna ek olarak, topun  vurulamayacağı ‘topa vurulamaz’ bölgesini (2.1 metre) sınırlayan genişlik boyunca başka bir çizgiye sahiptir.

 

‘Topa vurulamaz’ bölgesinin sonundan sahanın sonuna kadar sağ tarafı sol taraftan ayıran dikey bir çizgi vardır. Bu arada, ağ yerden 0.91 metre uzaklıktadır.

Pickleball’un en zorlu yönlerinden biri, rakiplerin birbirine çok yakın olmasıdır. Bu, ikisi arasında sıkı bir etkileşime neden olur,diğer raket sporlarında durum böyle değildir, her noktada daha uzak mesafelerde bulunurlar.

raketler

Oynamak için Gerekli Malzemeler

Sahaya ve ağa ek olarak, bu sporu oynamak için bir takım rakete ve en az bir topa ihtiyacınız var. Masa tenisinden farklı kılan şey, ahşap raketin çok ağır olmamasına karşılık daha büyük olmasıdır ve topun delikleri vardır. Bu nedenle, pickleball veya tenisten daha yavaştır; bu, daha uzun süren puanlara neden olan oldukça taktik gerektiren bir oyun sunar.

Henüz bir Olimpiyat Sporu olmasa da Pickleball büyüyor ve daha fazla ülkede oynanıyor. Ayrıca, ekipmanları da ucuzdur ancak tüm ülkelerde elde etmek kolay olmayabilir. Bir şans vermeye cesaretin var mı?

 
 • How To Play Pickleball. Pickle-ball Inc. https://www.pickleball.com/rules-how-to-play-pickleball-s/106.htm
 • Pickleball Rules | The Definitive Beginner’s Resource to How to Play Pickleball. YouTube PlayPickleball.com. https://www.youtube.com/watch?v=fTvPYdKZqO0
 • Conozca el pickleball, el deporte con nombre de perro que se expande por el mundo. 2014. BBC. https://www.bbc.com/mundo/noticias/2014/10/141009_deportes_pickleball_estados_unidos_badminton_tenis_ping_pong_jmp
 • ¿Qué es el Pickleball? Pickleball Spain. http://www.pickleballspain.org/es/que-es-el-pickleball/