Badminton Oynamak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

29 Ağustos 2019
Fiziksel olarak da zorlu olan eğlenceli bir spor arıyorsanız, daha fazla aramayın: badminton sizin için mükemmel bir seçenek olabilir!

Badminton, oynayabileceğiniz en dinamik raket sporlarından biridir. Temel olarak tenis, voleybol ve masa tenisinin tek bir disiplinde birleştirilmesine benzer. Daha önce hiç oynadınız mı? Size bu konuda her şeyi anlatacağız!

Bu Olimpiyat sporunun kökenini Hindistan’ın Poona olarak bilinen bir bölgesine kadar takip edebiliriz. Ancak, 1873 yıllarında İngiltere’de Badminton Evi’nde popülerlerşmeye başladı. 1893 itibariyle, İngiltere’nin Badminton Derneği zaten vardı.

Badminton Dünya Federasyonu, 1934’te kuruldu, ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısına kadar bu disiplin dünyanın geri kalanına yayılmadı. Günümüzde, bu federasyon 165’den fazla ülkeyi kapsamaktadır.

Badminton oynamak için temel bilgiler

Tenis ve voleybolda olduğu gibi, bu oyunda asıl amaç badminton topuna raketle vurmak ve rakibin sahasına (filenin diğer tarafında) inmesini sağlamaktır. Bunu yapmak için, oyuncular uzun bir sapı olan hafif raketler kullanır.

Tekli maçlar, çiftli maçlar (hem erkekler hem de kadınlar için) ve karma çiftler halinde oynayabilirsiniz. Oyuncuların badminton’da kullanabileceği atış türleri:

 • Açıklar: Yüksek bir eğriyesahipler ve oyuncular onları kendi arka sahalarından rakibin kortunun arkasına doğru yöneltir.
  Başlama vuruşu: tenis gibi, başlama vuruşu da bir sağ kanat atışıdır.
 • İndirme: Bu vuruşta badminton topu ağın yakınına keskin bir şekilde düşecektir.
 • Smaç: Bu saldırı vuruşudur; oyuncular sayı almak için kullanırlar.
  File yükselmesi: kortun arkasına inmeyi amaçlayan, ancak ön sahadan oynanan yüksek eğimli bir atış.
 • Düz: Etkisi olmayan bir atış.
 • Gergin: oyuncular atışlarını göğüsleri ve dizleri arasında gerçekleştirir.
 • Yüksek smaç: oyuncular daha dik bir şut açısı elde etmek için zıplar.
yeşil badminton kortu

Badminton kuralları

Bir badminton kortu, tenis kortu ile benzer şekildedir. Ancak, biraz daha küçüktür: 23.5 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindedir. Kort 155 cm yüksekliğinde bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Tıpkı teniste olduğu gibi, kortun kenarları da sadece çiftlerin maçlarında kullanılır. Tekli bir maç olduğunda, oyuncular teklilerin çizgilerinin belirlediği, kortun iç kısmına sadık kalırlar.

Puanlamaya gelince, üç setlik maçlar oynanır. Oyuncular her sette 21 puana ulaşmalıdır. Set, bir oyuncu ile rakibi arasında iki puanlık bir fark olduğu sürece bu sayıya ulaştığında biter. Aksine, set 30 puana kadar uzayabilir.

Badminton’da iki takım oyuncusu da atış yapabilir. Elbette, her rakip topa yalnızca bir kez vurabilir. Diğer oyuncular tekrar vurmak için geri dönene kadar beklemek zorundalar.

Servise gelince, hem servis atıcının hem de alıcının, servis raketi topa çarpıncaya kadar sahalarında kalması gerekir. Servis atıcı, topu, kortun kendi tarafını ikiye bölen hattın arkasından vurmalıdır. Top her zaman kortun karşı tarafındaki aynı çizgiden geçmelidir, böylece bir faul olarak kabul edilmez.

Bu hareketin özelliklerinden bazıları şudur: raketin başı aşağıya doğru işaret etmeli, top raketle servis atıcının belinin altında durması gerekir ve şaşırtıcı olarak, bir rakip servis sahasını ağda engelleyebilir veya bloklayabilir.

Badminton oynamak için gerekli ekipmanlar

Tabii ki, badminton oynamak için gereken birkaç farklı şey var. Bunlar temel ekipman parçalarıdır:

Raket

Bir ahşap, metal grafit veya karbon fiber raket olabilir. Farklı kısımları vardır: sap, şaft ve kafa. İnanılmaz derecede hafiflerdir. Profesyonel badminton raketleri 75 ile 90 gram arasındadır, amatör raketler ise biraz daha ağır olabilir.

yerde duran raket

Top

Kuş veya kuşcuk olarak da bilinir. Raketle ilgili en önemli husus hızıdır. Bir saldırı atışından sonra 200 km/saat kadar hızlı ilerleyebilir.

Unutulmaması gereken başka bir şey, bazı topların gerçek veya yapay tüylerden yapıldığıdır ve ayrıca bazı naylon toplar da vardır. (çoğunlukla bu kuş türünü kullanan yeni başlayanlar tarafından tercih edilir). Top, yuvarlak şekilli bir mantar tabana sahiptir. Tıpkı raket gibi, badminton topu da çok hafiftir. Yaklaşık 4.7 ve 5.5 gram ağırlığındalar.

Son olarak, en önemli badminton yarışmalarının BWF Dünya Şampiyonası (1977’de kurulan), Olimpiyat Oyunları ve All England Açık Badminton Şampiyonası (Birmingham, İngiltere’de yıllık bir turnuva) olduğunu belirtmekte fayda var.

Badminton oynamak için beklemeyin. Son derece eğlencelidir!

 • El bádminton. Colexio Abrente. http://www.colexioabrente.com/descargas/ef/t3badminton1.pdf
 • Bádminton. Xunta de Galicia. http://www.edu.xunta.gal/portal/
 • Reglamento de bádminton. Xunta de Galicia. http://www.edu.xunta.gal/centros/iesbeade/?q=system/files/Regulamento_badminton.pdf