Kaykayla Kaymanın Faydaları Nelerdir?

Kaykayla kaymak hem vücudunuz hem de zihniniz için en faydalı aktivitelerden biridir. Aşağıdaki yazıda neden faydalı olduğundan bahsedeceğiz. 
 

Kaykayla kaymak, bir spordan daha fazlasıdır. O, bir yaşam biçimidir. Ancak spor olarak düşünüldüğünde de kaykayla kaymanın faydaları olduğu söylenebilir. Bu yüzden elimizdeki bu fırsatı, kaykayla kaymanın faydalarının üstünde durmak için kullanacağız.

Bazıları için kaykayla kaymak, bir kimliği, bir sosyal grubu ve yeri doldurulamaz yaratıcı bir açılımı temsil eder ve bunları sağlar. Pek çok kişi tehlikeli ve rekabet dolu bir spor olarak görse de gerçek şu ki kaykayla kaymanın sağlık açısından pek çok faydası vardır.

Kaykayla kayabilmek için tekerlekli ahşap bir tahtanın üzerinde yüksek hızda giderken dengenizi korumaya devam etmeniz gerekir. Hiç şüphesiz bunu başarabilmek için bol bol alıştırma yapmak gerekecektir.

Tek yapmanız gereken sizi sakatlıklardan koruyacak doğru ekipmanları edinmek ve hedeflerinize ulaşmaktır. Kaykayla kaymanın eğlencesi neden olabileceği herhangi bir ağrıdan daha büyüktür.

Kaykayla kaymanın faydaları nelerdir?

1. Eğlendirir

Öncelikle yapacak eğlenceli bir şey arıyorsanız, kendinizi kaykay yapmaya adamakta tereddüt etmeyin. Pek çok diğer spor gibi kaykayla kaymak da önemli bir eğlence ve kaliteli zaman geçirme kaynağıdır.

Hız, arkadaşlarla vakit geçirmek ve şehrin tadını çıkarmak için dışarıya çıkmak gibi şeylerin hepsini bir arada yaşamak harikadır. Aynı şekilde bazı numaralar öğrenmek de özgüvenin artmasına yardımcı olur ve yoğun bir tatmin duygusu yaşatır.

 

2. Stres atma yöntemidir

Stres, gündelik hayatta bir kişinin uğraşması gereken en kötü şeylerden biridir. Fiziksel aktivitelerin çoğunun anksiyeteyi rahatlatmak için harika olduğu doğrudur. Ancak kaykayla kaymak özellikle bunun için uygundur.

kaykay pistindeki çocuk

Kaykayla kaymak, stresi azaltmak ve zihninizi temizlemek için özellikle iyi bir aktivitedir. Bir şeylere farklı gözle bakmanızı ve hayatınızın diğer yönlerini daha iyi kontrol ettiğinizi hissetmenizi sağlar.

Benzer şekilde bu spor stresi azaltmanın ve özgüveni artırmanın yanı sıra, zihni özgürleştirmek ve tamamen yapılan işe konsantre olmak için de harika bir kaynaktır.

Bu yüzden kaykayla kaymakta tereddüt etmeyin ve kendinizi daha sakin hissetmeye başlayın. Pek çok sorununuzun aynı anda yok olmaya başladığını fark edeceksiniz!

3. Genel fiziksel durumunuz için iyidir

Diğer sporlar gibi kaykayla kaymak da vücudunuzun fiziksel formunu destekler ve kalori yakmanıza yardımcı olur. Hiç şüphesiz kilo vermek ve fiziksel açıdan formda kalmak için iyi bir aktivitedir. Hatta vücuttaki tüm kasları çalıştıran bir egzersizdir. Çünkü kaykayla kayarken pek çok kasınız çalışır!

Koşu yapmak kadar verimli olmasa da diğer pek çok fiziksel aktiviteye oranla vücudunuzun daha fazla kalori yakmasını sağlar. Bu yüzden özellikle amacınız kilo vermekse kaykayla kaymayı antrenman rutininize eklemekte tereddüt etmeyin.

 

4. Dengeyi geliştirir

Kaykayla kayanların bir başka avantajının da iyi bir denge hissi olduğunu bilmelisiniz. Bunun nedeni basittir. Düzenli olarak pratik yapıldığında merkezi kaslar daha güçlü hale geldiğinden denge gelişir. Bunun nedeni kaykay sayesinde normalde gündelik hayatta yapılmayan farklı pozisyonların ve egzersizlerin yapılmasıdır.

Pek çok diğer spor gibi kaykayla kaymak da eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlayan önemli bir kaynaktır.

5. Koordinasyonu geliştirir

Koordinasyonu geliştirmek, bu sporda uzmanlaşmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli beceridir. Sadece zamanla daha iyi hale gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi kaykayla kayabilmek için kollar, bacaklar, ayaklar ve gözler arasında mükemmel bir koordinasyon olması gerekir.

kaykay yapan çocuk havadayken

Yazımızı bitirmeden önce bugünlerde kaykayla kaymanın her yaştan pek çok insan için en popüler sporlardan biri olduğunu söylemekte fayda var. Daha önce kaykayla kaymanın tehlikeli olabileceğini düşünen pek çok sporcu, artık bu sporun sayısız faydasını keşfetti ve bunlardan yararlanıyor.

Tüm bu nedenlerle yavaş yavaş başlamanızı ve numaralarınızın zorluğunu günden güne artırmanızı tavsiye ediyoruz. Bir denemeye ve bugünden itibaren alıştırma yapmaya başlamaya ne dersiniz?

  • Walker, A., Taylor, M. F., Caltabiano, N., & Pooley, J. A. (2016). Social benefits from skateboarding in skate-parks. In Children and Childhood: Some International Aspects (pp. 163–180). Nova Science Publishers, Inc.
  • Borden, I. (2000). Skateboarding. In S. Pile & N. Thrift (Eds.), City A-Z (pp. 226–228). London: Routledge. https://doi.org/10.1001/archpedi.152.10.985
  • Forsman, L., & Eriksson, A. (2001). Skateboarding injuries of today. British Journal of Sports Medicine35(5), 325–328. https://doi.org/10.1136/bjsm.35.5.325