Board Sporları: Bilmeniz Gereken Her Şey

Board sporlarının hepsi aynı unsura ihtiyaç duysalar da, kuralları ve kullandıkları ekipmanın yüzey alanları açısından birçok farklı türe ayrılırlar.
 

Adından da anlayabileceğiniz gibi, board sporlarını yapabilmek için bir boarda ihtiyacınız vardır. Bu yazıda, board sporlarını tek tek inceleyeceğiz ve size bilmeniz gereken her şeyi sunacağız.

Hangi sporlar board sporudur?

İlk board sporu sörftür ve yaklaşık beş yüz yıldır insanlar tarafından icra edilir. Hiç durmadan devam eden zamanla birlikte, başka board sporları da türeyip hayatlarımızda yer edinmiştir. Bunlardan en çok öne çıkanları:

1. Snowboarding (Kar Kayağı)

İsim her şeyi ele veriyor zaten. Kar kayağı sporunu yapabilmek için tabi ki kara ve kar kayağına ihtiyaç vardır. Bu tehlikeli kış sporunda, bir board üstünde eğimli dağlardan aşağı kayılır.

kar kayağı yapan adam

Kar kayağının kökeni Birleşik Devletlere dayanır ve kayakçılığın başka bir versiyonu olarak başlamıştır. İlk yarışması yetmişli yıllarda yapılmıştır. Günümüzde artık birçok farklı türüne rastlanabilir: serbest kayak, pist dışı, paralel slalom, yarış ve kar raketi yürüyüşü bunlardan birkaçıdır.

2. Rüzgâr Sörfü

Bu sporda ise size gereken bir board, yelken ve rüzgâr! Rüzgâr sörfü su üstünde, tercihen de denizde yapılır. Sörf tahtasının yönünü değiştirmek tamamen yelkencini uzmanlığına bağlıdır.

rüzgar sörfü yapan mutlu adam
Rüzgar sörfü yapan adam

Rüzgâr sörfünün altı farklı müsabaka türü vardır: dalgalar, serbest sörf, slalom, su karnavalı, kapalı alan ve superX. Sonuncu söylediğimiz aralarında izlemesi ve yapması en keyifli, en heyecanlı ve en modern olandır.

 

3. Longboarding

Bu da board sporlarının farklı bir türüdür ama tekerleri vardır. İnsanlar longboardu genelde sokaklar ve yollar üzerinde eğimli yüzeylerde yaparlar. Longboardun geçmişi altmışlara dayanır ve büyük şehirlerde oldukça popülerdir. Boardın uzunluğu 2 metreyi bulabilir ve genişliği yaklaşık 30 cm’dir.

longboard stili kaykay yapan genç

Diğerleri gibi burada da tercih edilebilecek farklı stiller vardır: her koşul carving, yokuş aşağı, uzun yol, serbest stil, slalom, havuz, dans ve yokuş aşağı serbest. Ve tabi ki longboardu inanılmaz keyifli bir spor haline getiren onlarca farklı havalı hareket vardır.

4. Kum Sörfü; popüler board sporlarının sıcakta yapılan versiyonu

Bu sporu yapabilmek için, adından da anlayabileceğiniz üzere, kuma ihtiyacımız vardır; daha doğrusu, kum tepeciklerine. Bu sporda kullanılan board, kar kayağındakine çok benzer. İnsanı büyüleyen bir spor olduğu kadar, tehlikelidir de.

kum sörfü yapan komik adam

Kum sörfünün kökenleri Brezilya ve Avrupa’ya kadar dayanır. Kış sezonu dışında da kayak yapılabilsin diye ortaya çıkmış bir alternatiftir. Bu sporu pratik edebileceğiniz en iyi alanlar çoğunlukla Güney Amerika’dadır.

5. Sörf, board sporların en eskisi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bildiğimiz kadarıyla sörf, var olan board sporların ilkidir. En azından beş yüz yıldır, Polinezya Adalarında, sörf yapıldığını görmek mümkün. James Cook, 1778 yılında Hawaii’ye ilk geldiğinde, yerlilerin, eğlence için, tahtalar üstünde dalgaları sürdüğüne tanık olmuştur. Aynı zamanda Peru’nun kuzeyinde de sörf yapıldığına dair geçmişten kalma izlere rastlanmıştır.

sörf yapan iki arkadaş

Bildiğimiz şekliyle sörf sporuyla, elliler altmışlar arası Kaliforniya’da geliştirilmiştir. Sörf tahtasının uzunluğuna göre değişen farklı sörf stilleri vardır: kısa (2,1 metreye kadar), orta (2.75 metreye kadar) ve uzun.

6. Uçurtma Sörfü

Bir önceki sporun başka bir türüdür. Uçurtma sörfünde, çekici uçurtmaya bağlı ipleri tutarak, sörf tahtası üstünde kalıp hızlıca hareket edersiniz. Sörfü yapan kişinin (kayış takımıyla bağlıdır) düşmemek için çok iyi bir denge kontrolüne ihtiyacı vardır.

uçurtma sörfü yapan fotojenik kadın

Bu sporu yapabilmek için kullanabileceğiniz farklı türden uçurtmalar mevcuttur: delta (yeni başlayanlar için), yay (düz), C tipi (yarı dairesel), hibrit (önceki türlerin karışımı) ve paraşüt (yamaç paraşütüyle aynı şekil)

7. Kaykay

Kaykayın ne olduğunu bilmeyen kalmamıştır herhalde. Bir kaykay tahtası üzerinde kayıp, havada farklı hareketler, figürler ve dönüşler yaptığınız bir spordur kaykay. Kaykay tahtası dikey kuyruk kısmına sahip, bir içbükey ahşap boarddır.

Kaliforniya eyaleti bir kez daha listede yer edinmeyi başarıyor, zira kendisi kaykayın da icat edildiği yer. Altmışlarda tehlikeli sporların en popüler olduğu zamanlarda ortaya çıkmıştır. Sörf yapmak istemeyenler için ortaya çıkmış bir seçenektir kaykay. San Francisco’nun yokuş sokaklarından faydalanmak için çıkmıştır da diyebiliriz!

Bu yazıyı noktalamadan önce, iki farklı board sporundan da bahsetmeden geçmek olmaz: mountainboarding (dağ kayağı olarak da bilinir ve dağdan aşağı tekerli bir boardla kayarak yapılır) ve su kayağı (motorlu bir kayığın yardımıyla, su üzerinde bir boardla kaymak). Hepsi bir diğerinden daha heyecanlı!

 
  • Fontrodona, M. 2018. ¿Cuáles son las diferencias entre skate, cruiser y longboard? Red Bull. https://www.redbull.com/es-es/diferencias-tabla-skate-cruiser-longboard
  • ¿Cuáles son las diferencias entre skate, cruiser y longboard? 2019. Diario El Litoral.  https://www.ellitoral.com/index.php/id_um/207248-viento-agua-y-riesgo-el-kitesurf-no-puede-coexistir-con-los-banistas-reunion-en-el-concejo-para-regular-un-deporte-extremo-que-suma-adeptos-area-metropolitana.html
  • Sandboard, conjugando turismo y deporte en las dunas del Huancar. 2019. El Tribuno. https://www.eltribuno.com/jujuy/nota/2019-9-1-0-0-0-sandboard-conjugando-turismo-y-deporte-en-las-dunas-del-huancar