Bilmeniz Gereken 6 Binicilik Sporu

15 Şubat, 2020
Atlı sporlardan herhangi birini yapmak istiyorsanız en az bir atınızın olması gerekir ve bu sporlar düşündüğümüzden de eski spor disiplinleridir.
 

Binicilik sporları atların bir taşınma aracı olarak kullanıldığı sporlardır. Bu yazıda size bu sporlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Binicilik Sporları Nelerdir?

Binicilik sporlarını olimpik olup olmadıklarına, yarışa, zıplamaya, terbiyeye, takım ve çekiş gücüne göre ayırabiliriz. Binicilik sporları, müsabaka veya antrenman sırasında en az bir atın kullanıldığı sporlardır. Bu sporlar arasında bazıları öne çıkıyor.

1. Arazi Parkurları

Daha çok cross-country olarak bilinen bu spor dalı atlama ve at terbiyesi ile birlikte üç olimpiyat binicilik disiplininden biridir. Yarışma üç gün boyunca sürer ve amaç atların dayanıklılığını, hızını, zıplama yeteneğini, eğitilmelerini, ve binicilerin becerilerini göstermektir. 

Yarışta çitler, göller, geçitler gibi üstesinden gelinmesi gereken farklı engeller vardır. Atlar, zıpladıkları sırada bu engellere dokunduğunda veya düşürdüğünde puanları düşer.

2. Engelli Binicilik

Binicilik dahilinde önceden belirlenmiş bir düzende bir dizi engelden kaçınmayı içeren bir disiplindir. Binici, atı ile bir çifti oluşturur ve bu yüzden her ikisi de değerlendirmeye alınır. 

yarış atı
 

Uluslararası Binicilik Federasyonu’na göre (FEI) yarışmada farklı cezalar vardır. Bir engeli devirmek, suya dokunmak, su üstü sıçrama çubuğunda iz bırakmak, atın bu hareketleri yapmayı reddetmesi veya kaçması, jokeyin attan düşmesi, zorla adım attırılması ve zaman aşımı için eksi dört puan yazılır.

3. At Terbiyesi

Dresaj olarak da bilinen at terbiyesi, 1912’den beri Olimpiyat programında binicilik sporlarından biri olmuştur. Bu disiplinin amacı atı daha sakin, çevik ve itaatkar hale getirmektir. 

at ve binicisi

At terbiyesinin gerçekleştirildiği parkur küçük (40×20 metre) veya standart (60×20 metre) olabilir ve testler kategorilere göre zorlanarak ilerler. At terbiyesi için en iyi at ırkları Hollanda Warmblood, Hanoverian, Danimarka Warmblood, Oldenburger ve Westphalian’dır.

4. Polo

Bu takım binicilik sporu her biri dört biniciden oluşan iki takım ve plastik bir topu ıstaka veya sopayla hareket ettirerek gol atmayı amaçlamaktadır.

yarışan biniciler
 

Polo 270 x 150 metre boyutlarında bir çim sahada oynanır ve oldukça modern görünse de antik çağlarda ve daha kesin konuşacak olursak Orta Asya’ya dayanan bir spordur. Mevcut haliyle oyun chukkers olarak adlandırılan altı devreye ayrılmıştır. 1900-1930 arasında Olimpik bir spordu.

5. Turf

Birçok insan bu sporun ortaya çıktığı ve İngiliz İngilizcesinden “çim” anlamına gelen bu terimi kökeninden dolayı at yarışı için kullanır. Ancak, bazı izler Antik Yunan zamanında at yarışları olduğunu gösteriyor.

Yarış atları safkan, Akhal Teke yani dengeli, iyi karakterli ve kendine has mizacı olanlar ve aynı zamanda hızlı olanlardır.

Yarışlar kum veya çim zemin kapalı bir döngüde yapılır ve tribünlerle çevrelenir. Binicilere jokey adı verilir. Bu sporda kazanana, ikinciye, üçüncüye, hata yapana, üçlü ve dörtlü bahis yapılmasına izin verilir.

6. Binicilik dayanıklılığı

Dayanıklılık veya baskın olarak da bilinir ve başka bir atlı hız sporudur. Hem atın hem binicinin fiziksel ve psikolojik direncini test ediyor.

biniciler ve atları
Fotoğraf: Equestrian Sports Yeni Zelanda

Bu sporda, en uzunu 160 kilometre olmak üzere tek bir gün içinde büyük mesafeler katedilir ve deneme sürüşleri iki devre halinde ve ortalarda dinlenme araları bulunur.

 

Sona geldiğimizde, Horseball (Rugby, Polo ve Basketbolun birleşimi), dizginleme (Kovboy terbiyesi olarak da bilinir) buzkashi (Afganistan’ın ulusal sporu), pato (Arjantin kökenli), enganches (atların bir taşıt çekmesi) ve piquet (binicilerin nesneleri almak için kılıç taşıması) bilmeye değer diğer atlı sporlardandır.

  • Pato y Polo: El Hípico Santa Catalina se prepara para este fin de semana. 2019. Radio La Dos. http://www.radiodos.com.ar/32598-pato-y-polo-el-hipico-santa-catalina-se-prepara-para-este-fin-de-semana
  • Cavada, P. 2019. El enduro ecuestre se despidió de las Torres del Paine. Publimetro. https://www.publimetro.com.mx/mx/noticias/2019/04/15/el-enduro-ecuestre-se-despidio-de-las-torres-del-paine.html